Mola alır mısınız? - BasketFaul.com

Mola alır mısınız?

28-04-20 12:26
1 sayı öndesiniz maçın bitimine 7 saniye var, top sizin potanızın altından sizin oyuncunun teması ile dışarı çıkıyor ve rakip takım mola alıyor. Rakip takım sahaya gelip yerleştikten sonra kalan son mola hakkınızı kullanır mısınız?

Gencer Baytimur: Hayır kesinlikle kullanmam. Basketbol çok garip bir oyundur, her şey olabilir. O topu savunmaya çalışırım, bir saniye bile kalsa molayı sayı yeme ihtimaline karşı cepte tutmayı tercih ederim ama 1-2 sn varsa rakibin yerleşimini anlamak için alabilirim.
 
Can Sevim: 7 saniye basketbolda çok uzun bir zaman ve rakip takımın koçunun çizeceği oyundan bağımsız öngörülemeyen bir çok olasılık gerçekleşip, rakip takim sayı bulabilir ve son molama hucum için ihtiyacım olabilir. Bu yüzden son mola hakkımı saklamayı tercih ederdim.

Cem Akdağ: Birçok parametreye bağlı olsa da büyük ihtimalle kullanmam. Bu molada amaç hücumu anlamak ve ona önlem almak gibi gözükse de... Elimizde bu süreçlerde kullandığımız (pasif veya agresif tüm toplara switch gibi...) tüm hücumlara yönelik bir organize savunmamız vardır. Ben bana kalacak muhtemel 3 veya 2 saniye için molamı saklarım.

Serhan Aydanarığ: Beklentimizin ve konuştuklarımızın dışında bir oyun dizilimi ve oyuncu görürsem alıp düzeltme yaparım. Hazır olduğumuza inanıyorsam almam, sayı yeme ihtimalimizde topu karşıya taşımak için saklarım.

Özhan Çıvgın: Rakibin dizilişi gördükten sonra mola alınabilinir, rakip takım koçu farklı dizilişte başka birşey de çizebilir ama amaçladığı ve kendisine artı olabilecek ilk işten vazgeçmiş olabilir. Genelde maç hazırlıklarında rakip takımların son saniye ya da erken atış düzenlerini ekibim analiz eder ve tahminen de olsa o sıra ne oynanacağını bana iletirler, onun üzerine zaten molada konuşuruz.
Almazsam da yenilen basketten sonra topu karşıya taşıyıp son topu kullanma şansım olur. Benim tercihim ikincisi.

Zafer Aktaş: Rakip takımın yerleştiği düzeni görüp mola almak bazı koçlar tarafından kullanılan bir taktik ve faydalı olabiliyor. Ben daha çok genel ve tüm sezon çalıştığımız kurallara bağlı kalarak savunmayı yapmayı tercih ederim, çünkü mola alıp, gördüğümüz düzen üzerine o an karar verip uygulamak istediğimiz yeni düzen   hata yapma oranımızı yükseltecektir. 

 

Hakan Yavuz: Kullanmam. Takim molaya gelirken asistanlar rakibin son hucumu ne şekilde ve hangi oyuncuları ile  kullanabileceklerinin ihtimallerini söylerler.O bilgiler ışığında en savunmacı beşimi ve rakipten o topu atacak oyunculara karşı özel önlem ve taktik bir uygulama yapılacak ise onu en kısa sürede net olarak anlatmaya çalışırım. Sayı yersek molamı orada kullanırım. Hücumcu beş ile sahada olup son top organizasyonunu kullanırım.
Not: Asistanlar çok önemlidir.
 
Alaeddin Yakan: Kullanmam. Saha içindeki 4 hücumcuyu biz 5 kişiyle savunacağız. Eğer çabuk sayı olursa da son mola bana kalır diye düşünürüm.
 
Serhat Şehit: Bu sürelerde çizgiden top cıkarmalarda kural, rakibin direkt tipleme ile sayıya gitme düşüncesinden uzak olacağı ve topla buluşup atak edilecek bir süre zarfı bulunduğundan herkes adamında kalır ve takip eder, değişme rakip topu oyuna soktuktan sonra gerek olursa yapılır. Bu bağlamda iyi savunmacıların da olsa veya en iyi savunma konsantrasyonunu göstersen de rakibin sayı bulma imkanı olabilir, tabii ki bir top çalma veya kötü atışa sürükleme ile önde olduğumuz maçı aynı şekilde bitirmeye bakarız ancak kötü senaryo da beraberlik veya geri düşme durumumuz da 1-3 saniyelerde topu organize olup kullanmak için o molamız gerekli de olabilir.

Yorumlar Okunma: 1918