Ege Havsa: Eksiklerimi görünce Amerika'ya gitme kararı aldım - BasketFaul.com

Ege Havsa: Eksiklerimi görünce Amerika'ya gitme kararı aldım

27-04-20 12:43
4 yıldır Amerika'da eğitim gören ve NCAA'de başarılı performans sergileyen Ege Havsa, Aytaç Kuru'nun instagran söyleşisine konuk oldu.

- Günümüz şartlarında coronadan dolayı buradaki büyük şehirler çok sıkıntılı. Ben Utah'da biraz daha rahatım ama sağlık sistemi ve sigorta çok pahalı. İnsanlar çok zorluk yaşıyorlar.
- Basketbola 8 yaşında Efes ile ilk adım projesinde başladım. Sonrasında altyapıda ilk antrenörüm Leyla Çalışkan oldu. Devamında 1 sene Murat Mermi ile 6 sene de Andaç Yapıcıer ile çalıştım.
- Genç takım senemde Bilal Duru ile çalıştım. İzmir'deki gençler şampiyonasında en iyi guard seçilmiştim. Atmosferi hatırlıyorum da 4-5 bin kişi vardı sanırım. Karşıyaka ile final oynamıştık.
- 19 yaşımda üniversite ve basketbol yaşantım için Amerika'ya gelmeyi tercih ettim. Ali Ton'un desteği oldu bu süreçte.
- 18 yaşımdayken Anadolu Efes ile 6 yıl kontrat imzalamıştım. İvkovic beni yaz kampına götürdü. Orada Heurtel ve Diebler ile mücadele edince kendimi çok eksik hissettim. 1-2 senede kapatabileceğim bir eksiklik değildi bu.
- O süreçte takımdaki yabancı oyuncuların tamamı bana NCAA'e gidip 4 sene okuyup orada kalmamı önerdi. Mantıklı olan da buydu. 
- Burada burslu okuyorum. 4 senemi bitirdim ve haftaya mezunum. Burada tüm ihtiyaçlar okul tarafından karşılanıyor. Ayrıca okulun içinde yaşıyorum. Burada kampüs popülasyonu 8-10 bin kişi.
- İlk gittiğimde ingilizcem zayıftı. 5-6 ay boyunca günde 2 saat özel bir öğretmenle dersler aldım. Ödevlerimi beraber yaptık. Bana çok yardımcı oldular. İngilizce seviyeniz zayıfsa buraya gelmek bir risk.
- Okul ve basketbol dengede olmak zorunda. Derslerde yeterli başarıyı sağlayamazsanız maçlarda oynatılmama riski ile karşı karşıya kalıyorsunuz. NCAA bu konuları yakından takip ediyor.
- Türkiye'de lise dönemimde son iki sene çok az okula gittim. Şuanki aklım olsa kesinlikle öyle yapmazdım. Hem güzel bir lise hayatı yaşayamadım hem de eğitim konusunda eksik kaldım. 
- Orada ilk sene bir bölüm tercihi yapmadım. İkinci sene medya iletişim seçmemi önerdiler. Genelde basketbolcular bu bölümü okuyorlar. 
- Burada transfer olduğumdan kurallar gereği 1 sene maça çıkamadım. Şimdi bu 1 seneyi mezuniyet sonrası master ile geçireceğim. Master sonrası bir menajerlik şirketi ile anlaşıp NBA yaz ligini oynamak istiyorum.
- Devamında NBA olamazsam, Avrupa basketboluna dönmek istiyorum. Abim Almanya'da yaşıyor. Onu ziyarete gittiğimde orayı çok beğenmiştim. Orada bir Eurocup takımına gitmek iyi olabilir.
- Şuan Utah'ta Mehmet Okur'u tanımayan yok. Bana herkes onunla ilgili sorular soruyor. Onu tanıyıp tanımadığımı soruyor.
- Yazın ABD ile oynanan milli maçta çok heyecanlandım. Buradaki Amerikalılar da bizim kazanacağımızı hissetmeye başlamışlardı maç içinde. Son saniyelerde kaybettik maalesef.
- Türkiye ile ABD arasında sistem ve felsefe olarak çok büyük farklılık var. Ben Efes ekolünden gelen, paylaşmayı ve takım oyununu bilen ve bu şekilde eğitilen biri oldum hep. Burada ise herkes 1x1 üzerinden iş yapmaya çalışıyor ve bu durum destekleniyor.
- Division 1'de 350 tane üniversite var. Bunların 200-250 tanesi freestyle basketbol oynuyor. Bu sisteme alışmak çok zor oldu.
- Burada bir okulla anlaşınca otomatik olarak 4 senelik imza atıyorsun. İlk iki sene içinde coachlar size çok sabır gösteriyorlar. Son iki senede ise büyük beklentiler oluşuyor ve sabır azalıyor.
- Buraya benim gibi gelmeyi düşünenler varsa mümkün olduğunca erken gelmesini tavsiye ederim. Gecikilen her sene adaptasyonu zorlaştırıyor.
- Benim burada ihtiyaçlarımı karşılanıyor. Ekonomik olarak da aylık 1200 $ kazanıyorum. Burada para biktirme şansınız pek yok. Türkiye'de BSL oynayan arkadaşlarım çok daha rahat bir yaşam sürüyorlar. En azından hepsinin birer arabası var. Burada hayat Instagram'dan görüldüğü kadar rahat ve konforlu değil.
- Benim burada transfer olma sebebim, Avrupa basketboluna daha yakın bir Coach ile çalışmak istememdendi.
- Buraya ilk geldiğimde şut konusunda eksik olduğum hemen fark edildi. Burada oyuncudan ilk beklenen şey 'catch and shot'.
- ABD'den bir kolej takım antrenörü Türkiye'ye gelip bu sistemi uygulamak isterse ve kendisine 4-5 senelik bir sabır edilirse çok başarılı olacağından eminim. Bu sistemle çok daha fazla oyuncu üst seviyelere ulaşacaktır.
- Furkan Korkmaz ile Efes'ten yakın arkadaşız. Burada en az 10 maçına gittim. Evinde de defalarca kaldım. İletişimimiz sürüyor.

- Burada en sık rastlanan sakatlık çapraz bağ kopması. Tüm sakatlıklarda kulüpler %100 destekçi. Oyuncunun her ihtiyacını karşılıyorlar. 

Yorumlar Okunma: 2385