Onu durdurmak için kural icat ettiler... (Yasin YILDIRIM) - BasketFaul.com

Onu durdurmak için kural icat ettiler... (Yasin YILDIRIM)

27-04-20 00:15

Marc Jackson'ı oyunculuğundan daha çok koçluğuyla tanıyor olabilirsiniz. Aslında kariyerinin başlarında çok yetenekli olduğu hemen fark edilmişti. Lise seviyesinde ülkenin en iyi basketbolcularından biri olarak gösterilirken bir yandan da memleketi New York'da çok iyi bir sokak basketbolcusu olarak adını duyurmuştu. Kolej kariyerinde ise St John's Üniversitesinde Chris Mullin ile bir aradaydı. Hatta Chris Mullin'in hayatını değiştirdiğini ve onun iman derecesindeki çalışma azminin hayatı boyunca ona yol gösterdiğini dahi söylemiştir.


Kaderin bir cilvesi olarak memleketinin takımı Knicks tarafından draft edilmiş olan Marc Jackson kariyerinin belki de en iyi sezonunu çaylak sezonunda geçirdi. Double-double ortalamalarını 13.6 sayı ve 10.6 asist ile yakalayan Jackson 2.5 top çalma ile ligin en çok top çalan isimlerinden biri oldu. İkinci sezonunda ise all-star olmayı başaran Marc Jackson, Ewing gibi bir süperstarın yanında iyi iş görüyor Knicks'in o çok beklenen şaşalı günlere dönmesi için temel bir yapıtaşı gibi gözüküyordu. Fakat hayat böyle işlemiyordu. İlk turda Charles Barkley'nin Philadelphia'sını süpüren Knicks gözünü konferans finaline dikmişti karşılarında ise Chicago Bulls vardı. Seride 2-0 öne geçtikleri maçın sonunda hızlı hücuma çıkan Marc Jackson turnikeyi bitirmiş dilini Michael Jordan'ın imza hareketi olan şekilde dışarı çıkarmış ve Jordan'a mesaj vermişti. Mesajı alan ve "güçlü Chicago için ben de varım" diyen Majesteleri seriyi 40 sayı ortalamayla oynayıp 4-2 ile Bulls'un turu geçmesini sağlamıştır.

Daha sonra Clippers'a takaslanan Jackson sırasıyla Indiana, Denver tekrar Indiana, Toronto, tekrar Knicks, Utah ve Houston Rockets ile gezgin bir kariyer geçirmişti. Kariyeri boyunca çok iyi bir saha lideri olan ve şu an NBA tarihinde en çok asist yapmış dördüncü oyuncu olan Mark Jackson'ın ayrıca Papazlık lisansı da bulunmaktaydı. Özellikle Golden State Warriors döneminde oyuncularına taktik vermek yerine dua etmelerini önermesi çokça eleştiri alırken karıştığı Kürtaj skandalı ve boşanması koçluk kariyerinin tepe taklak gitmesine sebebiyet verdi. Fakat televizyon yorumculuğunda son derece başarılı olması da işsiz kalmasının önüne geçti.

Onun anlatılmamış hikayesine geçersek aslında bir hayli şaşırtıcı bir özelliği var denebilir. NBA'de oyuncular potaya sırtı dönük bir şekilde rakip oyuncuyu sırtına alarak 5 saniyeden fazla topu sektiremiyorlar. Bu kuralın Avrupa'da veya Fiba'nın herhangi bir bölgesinde benzeri yok. Bu kuralı çoğu insan Shaquille O'Neal'in ya da onun gibi dominant bir uzunun sebep olduğunu düşünebilir fakat esas müsebbibi Mark Jackson'dır. Marc Jackson çok iri ve kuvvetli bir guarddı. Sırtına aldığı oyuncuları potaya kadar sürükler 14-15 saniye dripling yapar sonunda en doğru pası bulur ya da topu potaya atardı. Bu oyun tarzı oyunun izlenebilirliğini düşürdüğü için NBA tarafından en sonunda böyle bir kural getirildi ve topla uzun süreler oynaması yasaklandı. Zaten kariyerinde de düşüş yaşaması bu kuralla paralel bir zaman eğrisi çiziyor. Resmi adı olmasa da bu kurala NBA çevrelerinde "Mark Jackson" kuralı denilmektedir. Ne dersiniz tarih kitaplarında adınızın yazması iyi ya da kötü fark eder mi?


Yorumlar Okunma: 3270