'Biz bile ödemelerde zorlanıyorsak...' - BasketFaul.com

'Biz bile ödemelerde zorlanıyorsak...'

26-04-20 20:17
CSKA Moskova Başkanı Andrey Vatutin, EuroLeague’de “ölü” olarak değerlendirdiği 2019-20 sezonunun iptal edilip gelecek sezonun kurtarılması üzerine yoğunlaşılması gerektiğini ifade etti.

Vatutin Sportbc‘ye konuşmasında 3 odak noktası üzerinde durdu. Bunlar problemin organizasyonel, spor ve finansal açıdan bakışlarını içeren fikirlerdi.

Organizasyonel durumla ilgili “Uluslararası hava trafiğinin durumuyla ilgili bir berraklık söz konusu değil. Var olan kurallara baktığımız zaman herkes iki hafta karantinada kalmalı. Schengen bölgesinden olmayan takımların Avrupa Birliği sınırlarına girmesine izin verilmiyor,” dedi.

“Ayrıca İspanya Ligi ve Adriyatik Ligi’nin sezonu tamamlamak üzere plan yaptığını da hatırlamamız lazım,” diyen Vatutin “24 Mayıs itibariyle 18 takım farklı durumlarda, birçok zorluklarla karşılaşıyor olacak. O dönemde sınırlar ve hava trafiğiyle ilgili durumlar ve önlemler berrak olmayabilir. Bu nedenle elimden gelen şey çalışma arkadaşlarımı 24 Mayıs’ta birleştirebilmeyi dilemek olur,” şeklinde konuştu.

Oyuncuların birkaç hafta rahatlaması gerektiğini ve sonra idmanlara başlamasının doğru olacağını söyleyen Andrey Vatutin, “Bu oyuncular ülkelerindeki dairelerinde formlarını korumaya çalışıyorlar. Nasıl bir basketbol bekleyeceğiz daha bu sezondan? 2 aydan fazla idman yapmayıp şampiyonun 2-3 haftada belirlenmesi gülünç bir organizasyon olur. Dahası sporcuları sakatlıkların ortasına atıp bu askı dönemi sonrası kritik maçlara çıkarmış olacağız,” ifadelerini kullandı.

Finansal konuda ise CSKA Moskova patronunun görüşleri şu şekildeydi:

“Kulüplerin gelirlerinin önemli bir kısmını biletlerden elde ettiği ortamda taraftarlar olmadan oynamak cidden gülünç. ABD’de Donald Trump’ın sezonun başlamasını istemesini anlayabiliyorum çünkü orada TV gelirleri çok yüksek seviyede ve maçların başlaması çarkı döndürmeye devam edecek. Bizim ratinglerimiz düşük.

Bu nedenle basketbolu ne kadar özlediğimizin bir önemi yok. Ben bu sezonu oynatmaktansa gelecek sezonu kurtarıp “ölüyü diriltmeyi” daha önemli buluyorum.

Bütçe düşüşü olarak yüzde 30 gibi bir oran öneriyorum. Diğer taraftan umuyorum ki bu krizde oyuncu maaşları düşecektir. Avrupa basketbolunun yıldızlarına saygı duyuyorum ancak onların maaşları NBA’de olduğu gibi kulüp gelirlerine dayanmıyor, kulüp sahiplerinin hırs rekabetine dayanıyor.

Ayrıca şu da anlaşılmalı ki, CSKA yıldızlarına ödeme yapamazsa Avrupa’daki her takım bu noktada zorlanır. Biz halihazırda iki oyuncumuzun kontrat uzattığını duyurarak gelecek sezona biraz olsun yaklaştık ancak bütçemizi nasıl planlayacağımızı anlayamadığımız için personelle ilgili yönelimlerimizi askıya aldık.” (Eurohoops) 

Yorumlar Okunma: 3145