Afyon Belediye, liglerin durumu... Onan, Yannıer, Eser'le güncel konular - BasketFaul.com

Afyon Belediye, liglerin durumu... Onan, Yannıer, Eser'le güncel konular

25-04-20 21:41
Basketbol Federasyonu CEO'su Ömer Onan, Ligler Direktörü Derya Yannıer ve Basketbolu Geliştirme Direktörü Fırat Eser ile ilk bölümde TBF Akademi'yi konuşmuştuk (Buraya tıklayın). 

İkinci bölümde ise ligleri geleceği ile birlikte Afyon Belediye'nin serzenişi, yaşanan süreç sonucunda kriterlerin nasıl uygulanabileceği gibi konuları tartıştık.

ÖMER ONAN
* Spor Bakanı, Sağlık Bakanı, Bilim Kurulu ile görüşüp liglerimizle ilgili kararları alacağız. Hangi kararı alsak birileri üzülecek, birileri sevinecek. Önümüzde çeşitli senaryolar var ama hiçbiri herkesin mutlu olmasını sağlamayacak.
* Pandemi öncesi BSL'de 16 takımı zorlamak isterdim ama belki bazıları devam etmeyecek, belki bazıları üst lige gelmek istemeyecek. 14 takım olabilir  ama önemli olan kora kor mücadele edecek, seyir zevki verebilecek takımların ligde bulunabilmesi.
* Farklı ligler için farklı karar alınmayacak, karar bütün ligleri kapsayıcı olacak. Kararı yönetim verecek ama birinde mevcut durumu kabul etmek, diğerinde Beyaz Sezon kararı vermek bence olmaz.
* Bir iki sene daha az paraya oynamayı göze alıp yurt dışına gidenler, Türkiye'de oturmak yerine doğru bir karar almış olurlar.
* Samsunspor'da yeni ve eski yönetimin bir hesaplaşması olduğu anlaşılıyor. Şike ve bahisle ilgili elinde belgeyle gelen olursa gereğini yaparız. Bize bir başvuru yapılmadı. Başkan basketbolu sevmeyebilir ama basketbol Avrupa'da seyredilmesi en keyifli sporlardan biri.
* Taşkınlık yapan kişi kişisel olarak cezalandırılırsa olaylar daha da azalır. 
* Keşke her BSL takımının TBL'de takımı olsa. Gerekirse kulüpler birleşip bir organizasyon kursunlar. Mesela TBL'de takım kurmak için Fenerbahçe ile TOFAŞ birleşsin, Galatasaray'la Beşiktaş birleşsin.
* Biz TBF olarak 20 yaş grubundaki en iyi oyuncular bir araya getirip TBL takımı kurmaya çalıştık, olmadı.
* 18 yaşındaki çocuğu A Takıma koyuyoruz, çanta gibi bütün deplasmanlara götürüyoruz, bireysel antrenman yapamıyor, beşe beşlerin yarısına giremiyor.

DERYA YANNIER:
* Oyuncularımızın da sağlığını düşünerek bir karar verilecek ama asıl önemli konu önümüzdeki dönemin planlanmasıdır. Bu sezona devam edilebilecekse 2-3 senaryomuz var.
* Mali kriterler esnetilebilir ama vazgeçmek niyetinde değiliz. Mali denetim ve lisans talimatını kulüplere destek olmaya devam ederek yürürlükte tutmak istiyoruz.
* BSL ile olduğu gibi TBL ve diğer liglerdeki kulüpler ile de temas halindeyiz.
* İDDAA'da dramatik artışlar beklemiyorum.
* Ekonomideki daralmadan etkilenecek kulüplerde küçülme olacak ama orta ve uzun vadede yeniden büyümenin yollarını aramalıdır. 
* Altyapılarına yatırım yapan kulüplere destek için teşvik yaratılacak.  
* Geçtiğimiz dönemde Avrupa'nın en yüksek ücret ödeyen liglerden biri olarak yerli oyuncular rahat tarafa kaçtılar ve konfor alanlarını fazla test etmediler. 
* 12 Dev Adam kadrosunu oluşturanların çoğu yurt dışında oynamıştı. Oyuncularımızın yurt dışında oynaması Milli Takım'a da olumlu yansır.
* (Afyon Belediye'nin hakedişlerinin yatırılmaması ile ilgili soru üzerine) Her kulübe eşit mesafedeyiz, TBF'nin sponsorları da yaşanan süreç nedeniyle bizden zaman isteyebiliyorlar. Bazı kulüplere daha az, bazılarına daha fazla ödeme yapabildik. En kısa sürede kalan bütün ödemelerimiz yapılacak.

FIRAT ESER:
* BGL'yi bir yaş yukarı çekmeyi düşünüyoruz. 
* BGL bir gelişim ligi. Buna antrenörler ve veliler de dahil. 
* 16 BSL takımının bazıları BGL'ye gelmiş olmak için geliyorlar, buna karşı bir şey yapabilir miyiz konusunu da inceliyoruz.

* Yeni süreçte herkes altyapıya daha fazla eğilmek zorunda kalacak. 

 

Yorumlar Okunma: 4885