Markoishvili: Ataman büyük oyuncuların koçudur - BasketFaul.com

Markoishvili: Ataman büyük oyuncuların koçudur

25-04-20 05:26
Galatasaray‘da iki sezon forma giyen Gürcü oyuncu Manuchar Markoishvili, Ergin Ataman'a övgüler yağdırdı.

Markoishvili ile yapılan röportajdan pasajlar...
2012-13 sezonunda transfer olduğun Galatasaray ligde çok uzun bir aradan sonra (28 yıl) şampiyon oldu. Sen de bu tarihi başarının bir parçası olmuştun ve final serisinde Banvit karşısında müthiş bir performans sergilemiştin. Düşüncelerini alabilir miyim?
– 28 yıl sonra şampiyonluk geldi bazı şeyleri asla unutamayacağım. Sezon ortası takıma katıldım böyle güzel insanların ve oyuncuların saha içinde ve saha dışında yanında olmak benim için çok önemli bir şanstı. Koç Ergin Ataman ve yardımcıları bizi bütün sezon içinde motivasyon olarak hep yukarıda tutarak büyük iş başardı. Takım içerisinde her antrenmanda doğal olarak mükemmel bir rekabet vardı. Her geçen gün yarış halindeydik ve bazen resmi maçlar antrenman maçlarımızdan daha kolay geçiyordu. Bu takımın içinde olmaktan gerçekten çok zevk aldım.

Fenerbahçe ile oynadığınız Final serisinde yaşanan saha içi ve saha dışı olaylar sonrasında kulüp son maça çıkmama kararı almıştı. O günü hatırlıyor musun? 
– Şampiyonluğun böyle bir sonla bitmesi gerçekten çok üzücüydü. Otelde yönetimin alacağı kararı bekliyorduk. Ve sonra oteldeyken televizyonda Fenerbahçe’nin kupayı aldığı haberini izledik. Eğer o maçı oynasaydık inanıyorum ki şampiyonluğu kazanmak için büyük bir şansımız vardı. 

Galatasaray’da iki yıl boyunca Ergin Ataman ile çalıştın. Koç geçen sene EuroLeague’de büyük bir sükse yaptı ve final oynadı. Bu sene de şampiyonluğun en büyük adaylarından birisi. Ataman hakkında neler düşünüyorsun? Oyuncular üzerindeki etkisinden bahsetmek ister misin?
– Ergin Ataman takım ve organizasyon için gerçekten tam bir lider. Takımdaki rekabeti nasıl inşa edeceğini ve sezon içerisinde nasıl bir rehberlik edeceğini çok iyi biliyor. İlk başlarda benim için onun sistemine adapte olmak çok zordu fakat onun isteklerini anladıktan sonra her şey çok kolay ve eğlenceli oldu. O büyük oyuncuların antrenörüdür ve saha içerisinde mükemmel bir özgürlük alanı sunar.

CSKA Moskova’ya gittiğin dönemde Galatasaray’da seni takımda tutmak istiyordu ancak olmadı. O süreci anlatabilir misin? Galatasaray’dan neden ayrıldın ve bugün geriye dönüp baktığında hatalı bir karar verdiğini düşünüyor musun?
– CSKA benim en sevdiğim takımlardan biriydi. Uzun yıllar orada oynamayı hayal etmiştim. Bana iki yıllık bir kontrat vereceklerini beklemiyordum ve bu şansı çöpe atamazdım. CSKA her yıl EuroLeague şampiyonluğu için rekabet eden bir takım. Hayallerimdeki bu kupaya sahip olma şansımın olması oraya gitmemdeki en büyük sebep olarak söyleyebilirim. Galatasaray’dan ayrılma kararı almam da kesinlikle kolay olmadı. Hatalar yapsam da kariyerimle alakalı hiç bir şey hakkında pişmanlık duymuyorum.

Galatasaray’da başarılı geçen 2 yılın ardından Rusya günleri pek istediğin gibi olmadı sanırım. Bundan bahsetmek ister misin? Devam eden süreçte 2015 yılında bir kez daha Türkiye’ye döndün. Daçka’da geçirdiğin yıllarda da seni pek etkili görememiştik. CSKA ve Daçka günlerini anlatmak ister misin?
– Daha önce de söylediğim gibi geçmişle alakalı keşkelerim yok. Nerelerde hata yaptım ya da nasıl daha iyi oynayabilirdim gibi şikayetlerim yok.

Basketbol için genç bir yaş sayılabilecek bir yaşta (32 yaş) emeklilik kararını açıkladın. Özel bir sebebi var mıydı?
– Kariyerim içinde yaşadım sakatlıklar yüzünden basketbol oynamayı erken bıraktım, Bu kolay bir karar değildi ama dizlerimden bir ameliyat daha olmaya ve Bir sezon daha oynamamaya hazır değildim.

Galatasaray’da oynadığın en iyi 5 oyuncudan (yerli ve yabancı) oluşan bir takım kurar mısın?
– Takım arkadaşlarım arasından seçim yapmak benim için çok zor ama Türkler ve yabancılar olarak ayırmaya ihtiyaç duyacağım.
Yabancılar: Arroyo, Jamont Gordon, Zoran Erceg, Pops Mensah-Bonsu, Boniface N’dong
Yerliler: Ender Arslan, Sinan Güler, Cenk Akyol, Engin Atsür, Göksenin Köksal

Galatasaray taraftarının sana karşı özel bir sevgisi vardı ve hatta sana “Marko Paşa” lakabını takmışlardı. Taraftarlar ve özellikle birçok tarihi galibiyete imza attığınız Abdi İpekçi atmosferi hakkında ne söylemek istersin?

– İnanılmaz bir taraftara sahiptik eminim ki Türkçe konuşabilsem onlarla biraz daha fazla sohbet ederdik, fakat bizi destekleme biçimleri gerçekten inanılmazdı. Abdi İpekçi atmosferini çok özlüyorum. (FCN Blog)

Yorumlar Okunma: 2271