Kerem Özel: TV'den gördüm, basketbola başladım - BasketFaul.com

Kerem Özel: TV'den gördüm, basketbola başladım

24-04-20 20:00
2 sezondur Bornova Belediyesi'ndeki gösterdiği  istikrarlı performansla izleyenlerin dikkatini çekmeye başlayan Kerem Aydan Özel serinin bugünkü konuğu oldu. Özel 24 haftada 23 dakika, 7.7 sayı, 2 ribaund ve 3,6 asist ortalamalarını yakaladı, sezonun en performansı ise 32 dakika sahada kalıp 19 sayı, 5 asistle galibiyetteki etkili isimlerden biri olduğu iç sahadaki Akhisar maçıydı.
1997 doğumlu oyuncu 3 sene önce şimdiki adıyla Balıkesir BŞB eski adıyla Karesispor'un ilk TBL senesinde kadroda yer almıştı. Kendisinin de ilk TBL tecrübesi olan Karesi'de istediği süreleri alamaması Bornova transferinin önünü açtı diyebiliriz. 

"Karesi'de nedeyse hic sure alamıyordum. Oturmak da eminim ki hiçbir oyuncunun hoşuna gitmez. Benim Bornova'ya gitmemdeki en buyuk faktör Zafer abinin (Zafer Aktas) orada olması ve Bornova’nın da iyi bir oluşum içinde olmasıydı. Ama aynı zamanda tekrardan sorumluluk almak ve saha içi tecrübesi kazanmak icin Bornova’yıtercih etmiştim iyi ki de etmişim"

Geçen sezon TB2L'nin en genç kadrolarından biri Bornova Belediyesi'ydi. Başarılı bir sezon geçiren ekip sezonu 4. tamamlayarak TBL daveti alarak yükselmişti. Kulüp açısından baktığımızda sezonu çok iyi geçirdiklerini söyleyebiliriz. Kerem'de orada aldığı sorumluluk ve sürelerle iyi bir sezon geçirerek potansiyelini de elinden geldiğince göstermeye çalıştı.

"Kendi açımdan tekrar basketbol oynadığım için ve yapabildiklerimi tekrardan sahaya yansıtabildiğim için çok mutluydum. Aynı zamanda tecrübeli abilerimden ve antrenörlerimden yeni öğrendiğim çok şey oldu. Basketbolda bilmediğim şeyleri öğrendim. Benim için hem mental açıdan hem de basketbol açısından başarılı bir sezon olduğunu düşünüyorum."

Bu sezon baktığımızda ise Kerem'in performansının 3 seneki önceki ilk TBL performansından farkedilir şekilde daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Bornova'nın kemik kadroyu bozmadan yukarı çıkmış olması ve bir önceki sezon aldığı süre ve sorumlulukların çok etkisini olduğunu söyleyebiliriz.

"Kesinlikle iki etken de en büyük faktörler oldu. Kemik kadronun kalması, yeni gelenlerin takıma çok çabuk adapte olması, tecrübeli abilerimizin bize cok iyi abilik yapması ve takim arkadaşlarımla antrenörlerimin bana olan güveni benim daha iyi oynamama cok yardımı oldu diyebilirim."

Gecen sezonlara göre şutunu daha geliştiren Kerem, eksiklerinin ve geliştirmesi gereken özelliklerini de bilerek ilerlemesini sürdürmek ve üst lige çıkmak istiyor.

"Herkesin her zaman kendinde geliştirmesi gereken yerlerin olduğuna inanıyorum. Öncelikle daha üst seviyede oynamak istiyorsam savunmamı geliştirmem lazım ve fiziğimi güçlendirmem gerek. Çünkü pozisyonum gereği her zaman Amerikalı guardları tutuyorum. Onların olabildiğince az sayı atabilmesi için bire bir müdafamı kesinlikle geliştirmem lazım. Ardından da kendimi pick and roll'de de eksik buluyorum. Bu yönümüde geliştirmem gerek. Bu da ancak oynayarak gelistirebilecegim bir şey."

Basketbola 7 yaşındayken televizyonda görmesi sonucu basketbola başlayan Kerem, Genç Takıma kadar Teksüt Bandırma altyapısında oynadı.

"Basketbola 7 yaşında başladım Ama açıkçası nasıl başladığımı çok da hatırlamıyorum :) Sanırım televizyonda görmüştüm ve aileme basket oynamak istediğimi söylemiştim ve ailem de beni Marmaris’de basketbola yazdırdılar. O zamandan beri de oynuyorum :)
Basketboldan önce bir yıl yüzmeye gitmiştim. Orada yaşıtlarımdan iyiydim, büyüklerle de zorlanmıştım. Ardından dediğim gibi bırakıp basketbola başladım."
 

Yorumlar Okunma: 1074