Triple-double yapmak için sayı atmaya ihtiyaç var mıdır? - BasketFaul.com

Triple-double yapmak için sayı atmaya ihtiyaç var mıdır?

24-04-20 18:27

Draymond Green, bütün ligde taraftarları bu kadar kutuplaştıran ikinci bir oyuncu var mıdır bilinmez. Karakteri her zaman basketbolunun önünde olan, çok konuşan, çok tartışan ve beklentileri çok aşan bir isim.


Aslında kolejden çıkarken hiç fena olmayan istatistikleri vardı. Michigan'da fark yaratan oyunculardan biriydi ama 1,98 olduğu iddia edilen ama son derece şüpheli boyu onu draft edilme noktasında kulüplerin soru işaretleriyle baş başa kalmasına sebep oldu.

Kolejde ilk sezonunda kenardan gelen ve pek dikkat çekmeyen bir isim olsa da maçlar ilerledikçe süresi ve rolü arttı. Kenardan gelen ilk oyncu haline geldiği son dönemde takımının başarısıyla berabe popülaritesi de arttı. Michigan State final oynarken özellikle Mart Çılgınlığı sırasındaki gözle görülür performans artışı dikat çekti. İkinci ve üçüncü kolej yıllarında sürekli yukarı ivmelenen Green triple double'larına da üçüncü sezonunda başladı. Hatta finallerde yaptığı triple-double tarihteki 7. turnuva triple-double'ıydı.

Kolejin son yılında ise kendi konferansında yılın oyuncusu seçilirken yeni bir triple-double ile NCAA tarihinde turnuvalarda iki kez triple-double yapan üç oyuncudan biri oldu ki diğer ikili Oscar Robertson ile Magic Johnson idi.

NBA draftı yaklaştığında Draymond Green'in fiziksel eksiklikleri en büyük soru işaretiydi. Takımlar onu seçmeye pek yanaşmıyordu ve bir anda ilk turdan düşmüştü. İkinci turda ilk seçimler de uluslararası oyunculara yönelince Brooklyn Nets pickine sahip olan Golden State Warriors belki de NBA tarihinin değişmesine sebebiyet verecek seçimi yaptı. İlk turda Harrison Barnes'ı ve Festus Ezeli'yi seçen Warriors uzun pozisyonunda da oynayabilecek bir forvet arıyordu. Draymond Green gözlerine çarpmıştı ve beklentileri karşılayacağını umut ederek Green'i seçtiler. Bu draftın bizim açımızdan önemi ise ilk kez üç Türk oyuncunun seçildiği (İzzet Türkyılmaz, Furkan Aldemir ve İlkan Karaman) draft olmasıydı.

Onun yaptıklarını, yapacaklarını ya da NBA'in kaderini değiştiren kısa beş numara oynamasını her yerden öğrenebilirsiniz. Şimdi onunla ilgili pek konuşulmayan ve ilgi çekici hikayeye geçelim.

Çift haneli sayı atmadan triple-double yapılabilir mi? Draymond'un size cevabı evet olacaktır. 10 Şubat 2017 tarihinde Memphis deplasmanına çıkan Golden State için işler iyi gidiyordu. Takım  galibiyetlerini genelde pek zorlanmadan alırken hemen her maç farklı oyunculardan iyi katkılar alıyordu. O gün Memphis'e karşı da 10 kişilik standard rotasyonu görevini yapmış pek zorlanmadan farklı bir galibiyet gelmişti. İstatistik kağıdını eline alanlar Draymond Green'in yanında 11 ribaund ve 10 asisti görünce hemen gözlerini sayıya çevirmiş ama orada yazan 4 rakamı triple-double'a ulaşılamadığı anlamına geliyordu sanki. Dikkatli gözler asistin hemen yanındaki istaistik sütununa baktığında sürprizi görebilirdi. O sezon bir maçta en fazla 5 top çalabilen Green o gün tam 10 top çalarak tarihi bir maça imza atmıştı. Warriors kulüp tarihinin bir maçta en çok top çalan oyuncusu olurken NBA tarihinde de sayıda çift hanelere ulaşmadan triple-double yapan ilk oyuncu olmuştu. Ondan önce top çalma-ribaund ve asist hanelerinde çift hanelere ulaşan tek isim 1986'da quadruple-double yapan Alvin Robertson olmuştu. Eğer o gün Green 6 sayı daha üretebilse idi Robertson, David Robinson ve Hakeem Olajuwan ile birlikte quadruple double yapmış olan 4. oyuncu olabilecekti. Onun bu benzersiz performansı aslında quintuple-double yani beş istatistikte birden çift hanelere çıkılabilir mi sorusunu da gündeme getirdi çünkü blok ile quadruple ya da triple double yapılmıştı demek ki çift haneli top çalma da yapılabilir. Bilmiyoruz NBA'de bir gün quintuple double yapılacak mı ama Draymond Green bunu zorlamaya en yakın isimlerden biri olarak şimdiden adını NBA'in tarih kitaplarına yazdırdı bile...
Yorumlar Okunma: 1550