Hamdi Gürgen: U16'ya kadar Türkiye Şampiyonası yapılmamalı - BasketFaul.com

Hamdi Gürgen: U16'ya kadar Türkiye Şampiyonası yapılmamalı

24-04-20 12:51
Antrenör Hamdi Gürgen, Aytaç Kuru'nun insyagran söyleşisinin konuğu oldu.

- Basketbol antrenorlüğüne Enka'da başladım ama aslında gözümü Beşiktaş'ta açtım diyebilirim.
- Genelde A takım seviyelerinde çalıştım. Muğla Orman, Yeşilgiresun, Aliağa Petkim, Trabzonspor'da üst yapıda görev yaptım. BGL'nin ilk iki sezonunda da Beşiktaş ile altyapıya döndüm.
- Bu sezonun başında Beşiktaş ile ayrıldıktan sonra Fehmi Sadıkoğlu ile Fesa için bir görüşmem oldu. En başta biraz çekindim alt yaş grupları ile çalışacak olmaktan ama iyi ki buradayım diyorum şuan.
- Burada U12 , u14 ve U16 takimları ile ilgileniyorum. Özellikle U14 ile çok başarılı bir sezon geçirdik. U12 takımı ile çalışmaktan da çok keyif alıyorum.
- Bu yaş gruplarında önceliğim fundamental tabii. Şut, dripling ve pas fundamenttalleri konusunda çok zaman harcıyoruz. Bu arada Beşiktaş ekolünden yetişmiş biri olarak, savunma için de ekstra hassasiyetim var. Savunma üzerinde çok duruyorum.
- 12 yaşında bir oyuncunun en az iki pozisyonu oynayabilmesi gerektiğini düşünüyorum. O yaş grubunda kimin ne olacağını ve ne kadar uzayacağını kestiremeyebiliyorsunuz.
- Bu sistem ile U14 takımımızla kimsenin beklemediği kadar iyi bir sezon geçirdik. Bizim gibi bir örnek vermek gerekirse, Fenerbahçe U14 takımı da bu tip bir sistemle büyük bir aşama kaydetti.
- Şahsi fikrim U16 yaş kategorisine dek Türkiye Şampiyonası yapılmaması yönünde. Bunu bir toplantıda fikir olarak ortaya attım. Yarışmacı değil yetiştirici olmalı herkes.
- BGL yaşına gelmiş ama üçlü tehdit nedir bilmeyen oyuncu var. Bunları aşmamız lazım. 16 yaşına kadar çocuk dolu dolu basketbol öğrenmeli.
- Çocuğa emek vermek ve veliye hayal satmamak lazım.
- Alt yaş gruplarında antrenman süresi ve içeriği çok önemli. Ben haftada 5 antrenman ve 1 maç seklinde olması gerektiği inancındayım. Ortalama 1 saat 15 dakikalık antrenmanlar doyurucu içerik ile yeterli olacaktır.
- Toplu yapılan işler kadar topsuz yapılması gerekenler de alışkanlık haline gelmeli.
- Oyuncu eğitiminde video desteği çok önemli. Görsellik bu işin büyük bir parçası. Doğruyu da yanlışı da göstermeliyiz. Antrenmanların kameraya çekilmesi de iyi bir yöntem. 
- Kulüp antrenörünün kendi kulübünden bir oyuncuya ekstra bir ücret karşılığı özel ders vermesini tasvip etmiyorum.
- TBF'nin her kulüpte bir bireysel antrenör istihdam etme isteği var. Geçen sene bununla alakalı bir seminer de açıldı. Bu değerli bir konu.
- Bireysel antrenörün işi çocuğun gelişimine destek olmak. Antrenmana gelen oyuncuya kulüp antrenörünü kötüleyenler bile var. 
- Özel antrenman işinde büyük bir rant var bu bir gerçek. Fikrim, altyapıda çalışan antrenörlere verilen sözler tutulur ve maddi manevi desteklenirse hiç bir antrenör de ekstra bir çalışma arayışına girmez. 
- BGL'nin görevini yapıp miladını doldurduğunu düşünüyorum. Artık ümitler ligi hayata geçmeli. Ümit milli takımımız var ama ligimiz yok.
- Ümitler ligi projesi oyuncunun A takıma çıkıp oynamayı beklemesinin önüne geçecektir. Bu proje ile çok daha fazla oyuncunun oynayarak yetişeceğini düşünüyorum.
- Geçmişteki Pertevniyal gibi günümüzdeki Bandırma Kırmızı gibi modellerin çoğalması lazım. 

- Altyapı yaşı dolan oyuncu oturmamalı. Mutlaka oynayacağı yerde olmalı. A takıma çıkıp direkt forma alan oyuncusu sayısı yok denecek kadar az. Ümitler ligini bu yüzden destekliyorum. 

Yorumlar Okunma: 1684