Hasan Efe Uzun: A Takımda herkes bana yardım ediyor - BasketFaul.com

Hasan Efe Uzun: A Takımda herkes bana yardım ediyor

23-04-20 10:42
Darüşşafaka'dan Hasan Efe Uzun (2003) Aytaç Kuru'nun instagram söyleşisine konuk oldu.
- Spor hayatıma 5 yaşımda Konya'da cimnastikle başladım. 1 sene sonra basketbole geçtim.
- 9-10 yaşıma kadar düzenli basketbol oynadım ama futbol oynamaktan hep daha çok keyif aldım.
- Bir gün kulaklığımı takıp topumu aldım ve bahçeye inip tek başıma basketbol oynadım. O gün çok keyif aldım ve o günden sonra futbol oynamayı bıraktım.
- 2 yaş büyüklerim ile gittiğim il karması turnuvasında, beni ilk kez keşfeden Tufan Sabah oldu. O turnuvada konuştuk, fotoğraf falan çekildik. Sonrasında 1 sene iletişimimiz olmadı.
- Küçük A senesinde bu kez Özcan Çakar benimle iletişime geçti. Darüşşafaka'ya denemeye çağırdılar. Ailemle ve Konya'da bana çok emeği olan Faruk hocamla gittik. Devamında Darüşşafaka oyuncusu oldum.
- Ailemden ayrılıp İstanbul'a geldim. 3 sene boyunca Darüşşafaka sporcu evinde kaldım. 3 senenin sonunda ailemle tekrar beraber yaşamaya başladık. Ailemin olmadığı dönemlerde Özcan abi ve diğer antrenörler bana çok yardımcı oldular.
- Küçük A senemizde İstanbul'da şanssız maçlar yaşasak da Türkiye 2.'si olarak turnuvayı tamamlamıştık. İnanılmaz kapasiteli bir takım değildik ama çok çalışarak başarılı olduk.
- Bu yaz oynadığımız u16 Avrupa şampiyonası öncesinde Bolu süreci çok zor geçti. Orayı da çok iyi takım olarak, iyi arkadaşlıklarımız ve Semih Soğuksu ile teknik ekibimiz sayesinde çok iyi geçirdik.
- Azerbaycan'da olimpiyatlarda ikinci olarak iyi iş çıkardık. Orada şampiyon da olabilirdik.
- 1 yenilgi ile Avrupa 5.'si olduk. Çeyrek finali kaybettikten sonra, 5.'liği kazanmak Dünya Şampiyonası'na katılmak için çok değerliydi. En başından beri final ve şampiyonluk ümidi ile oynadığımız turnuvayı, bir kötü gün sebebi ile başarısız kapatamazdık. Dünya Şampiyonası bileti ile emeklerimizin karşılığını aldık. 
- BGL çok iyi bir organizasyon. Bizden önceki jenerasyonlara denk gelmedi ama bize denk geldiği için şanslı olduğumuzu düşünüyorum.
- Deplasman yolculukları, kamplar, maç yemekleri, maç sonu röportajları gibi şeylere A takım öncesi bir hazırlık oluyor bizler için. Bunlar çok önemli şeyler.
- Her antrenörün bende emekleri var. Geçen sene Semih Uslu'nun ben yıldız takımdayken beni BGL kadrosuna alması ve benimle özel antrenmanlar yapması beni çok geliştirdi. Onun bende ki yeri ayrıdır. 
- Tüm antrenörlerden, herkesten çok ailemin bana desteği ve emeği çok fazladır. 
- U16 Avrupa Şampiyonası'nın son günü öncesi takım arkadaşlarımız ile bir tatil planı yaptık. Şampiyona sonrası yerlerimizi ayırdık, biletlerimizi aldık beraber tatil yapacaktık. O gün A takım yardımcı antrenörlerimizden Ali abi mesaj attı ve dönüşte Selçuk abinin beni A takıma istediğini söyledi. Tüm planları iptal ettim ve ertesi gün gece 12'de İstanbul'a inip, sabah 10'da da A takımla antrenmana çıktım.
- A takım süresince herkesin çok büyük yardımlarını gördüm. Berk abi bana her zaman 'hata yapmaktan korkma, biz de yapıyoruz' der. Diğer oyuncu abilerimden de çok destek alıyorum.
- Selçuk abiden en çok 'savunmanı sertleştir' uyarısını alıyorum. Ayrıca oyunu okumam ve o an sahadaki oyuncuların özelliklerini görebilmem için de sürekli uyarıyor beni.
- A takım temposu inanılmaz seviyede. Altyapı ile alakası yok. Tempomu yukarı çekmem gerektiğinin farkındayım.
- Bu sürece kadar genelde 2 numara oynadım. A takım kariyerimde daha başarılı olabilmem için 1 numarayı da iyice öğrenmeliyim. Arkadaşlarımı saha içinde yönlendirmekten de keyif alıyorum.
- Özel antrenman çok fazla yapıyorum. Sahadaki özgüvenimi yaptığım özel çalışmalara borçluyum. 
- Özgüven bizim için çok önemli. A takımda sahaya girdiğim ilk maç oynayacağımı hissetmiştim. Selçuk abi beni ikinci ceyrekte oyuna aldı. İlk şutumu soktum. Sahaya girdiğimde yaptığım özel antrenmanlar beni daha özgüvenli ve rahat hissettirdi. Unutulmaz dakikalardı benim için. 
- Bu yıl hayatımın en yoğun dönemini yaşıyorum. Genç takım, okul takımı ve A takım ile çalışıyorum. 

- Bahçelievler Doğa Koleji'nde okuyorum. Üniversitede de mühendislik okumak istiyorum. Derslerimi mümkün olduğunca aksatmamaya çalışıyorum. 

Yorumlar Okunma: 1478