Muratcan Üner: Yanlış yüklenmeler çocuklarda sakatlığa neden olur - BasketFaul.com

Muratcan Üner: Yanlış yüklenmeler çocuklarda sakatlığa neden olur

23-04-20 10:03
Murat Özyer'in "Koçlarla evde sohbet" toplantısına katılan kondisyoner Muratcan Üner, altyapılarla ilgili birikimlerini paylaştı.

* Geçen sene bir U17 Milli Takım oyuncusu kontaksız çapraz bağlarından yaralandı. İncelediğimde bu oyuncunun bir yıl içinde 65 resmi, 16 hazırlık maçı oynadığını gördük. Bu tabii sakatlık riskini artıran bir durum ve bu tür sakatlıkları önlemeye çalışmamız lazım.
* 10-16 yaş grubundaki sporcuların, fiziksel gelişim sağlamak için organizmaları büyük yük altında kalıyor. Bunun üzerine maç ve antrenmanları ekliyoruz. Bu nedenle çok detaylı bir program yapmak zorundayız.
* Ortalama bir hücum 12-16 saniye. Koçu mesafesi 4500-5500 metre. Oyun sırasında oyuncular yüzde 10 statik duruyor, yüzde 34'ünde aktif oyun içerisindeler, yüzde 56'sında ise yürüyerek fiziksel aktivitede bulunuyor. Nabız maçlarda 175-191, antrenmanda 145-175 aralığında.
* 10-17 yaş grubunda bağ dokuları tam olarak yüksek stres kaldırabilecek durumda değil, kıkırdak dokularının gelişimi tamamlanmamış durumda.
* Oyuncular hızlı boy artışı gösterdiği dönemde antrenörler yüklenebileceklerini düşünüyorlar ama bu çok yanlış.
* Sezon öncesinde sporculara mutlaka test ve ölçüm yapılmalı.
* Çocuklara antrenman yükünde gereğinden fazla verilen fiziksel performans yükleri, ileriki yaşlarda sportif yaralanma riskini artırır.
* 14 yaşındaki iki sporcumuzdan biri 12,diğeri 16 yaş özelliklerine sahip olabilir ve ikisi aynı antrenmanı yapamaz.
 

Yorumlar Okunma: 1437