Deniz Genç: Taraftar desteğini hissetmek bizi rahatlatıyor - BasketFaul.com

Deniz Genç: Taraftar desteğini hissetmek bizi rahatlatıyor

22-04-20 19:19
TBL'de beklentileri aşan gençlerde bu sezon Yalovaspor formasıyla iyi bir sezon geçiren Alihan Deniz Genç konuğumuz. 1998 doğumlu genç guardın bu sezon TBL'deki 5. senesi. Özellikle son 2 sezondur dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Maç başına ortalama 17.04 dakika sahada kalan Deniz 7,13 sayı, 2,25 ribaund ve 2,88 asist ortalamalarını tutturdu. Sezonun en iyi istatistiğini ise Balıkesir BŞB karşısında yakalamış, 25,05 dakika sahada kalarak 20 sayı, 5 ribaund ve 9 asistle karşılaşmayı tamamlamıştı. 

5 senedir TBL'de oynayan Deniz'e bu ligdeki ilk günden bugüne kadar gelişiminde önemli yol katettiğini söyleyebiliriz. Ona verilen şansları iyi değerlendirerek sürelerini ve sorumluluklarını da arttırdı.

"Öncelikle ben oynamadan  gelişmenin mümkün olmadığını düşünüyorum. Fiziksel olarak geliştikçe oyunumun da geliştiğini düşünüyorum. Ligi de artık daha iyi bildiğim için daha rahat oynuyorum, bununda oyunumu geliştirmem de payı büyük. Ayrıca  çalıştığım koçların ve tecrübeli abilerin de bana çok katkısı oldu."

Guard pozisyonunda oynayan Deniz için aslında TBL'deki yabancı oyuncuların koçlar tarafından genelde 1 ve 5'ten seçilmesi dezavantaj sayılabilir. Bu konuda en büyük avantajı ise 2 numarada da oynayabilmesi. Ona bu konuda verilen şansı iyi değerlendirerek koça ve takım arkadaşlarına katkıda bulunduğunu göstererek onların güvenini kazandı.

"İyi çalışıp koçun istediklerini yaparak sahada kalmak istiyorum ama en büyük avantajım 2 numarada oynayabilmem diye düşünüyorum. Yabancı oyuncular 35 dakika civarında süre aldığı için ikinci bir pozisyonda daha oynayabilmemiz gerekiyor. Oyuna girdiğim sürelerde koça ve takım arkadaşlarıma yararlı olduğumu gösterirsem koç da beni sahada tutmanın bir yolunu buluyor. Bu yüzden her zaman kendimi hazır tutarak oyuna girdiğim zaman takıma yararlı olmak istiyorum."

Yalova TBL'de seyirci desteğinin olduğu sayılı takımlardan. Özellikle genç bir oyuncu için taraftar desteği ekstra motivasyon kaynağı olabiliyor. Deniz ise arkalarında böyle bir güç olduğu sahada hissetmelerinin onları rahatlattığını ifade etti. 

"Yalova taraftarının önünde oynamak bana çok büyük keyif veriyor. Takımı oyuna motive ediyorlar. Kazandığımız maçlarda çok büyük rol oynadılar. Ayrıca gelen takımlar için de o atmosfere karşı zor oluyor. Arkamızda büyük bir gücün olduğunu bilerek oynamak bizi rahatlatıyor."
 

 
2009 yılına dönersek henüz o zamanlar basketbola başlayan küçük bir çocuk olan Deniz, o zamanlar Galatasaray'da oynayan Eren Beyaz'la fotoğraf çektiriyor ve aradan 10 sene geçince şimdi takım arkadaşı oluyor. 

"Fotoğraf çektirirken açıkçası aynı takımda oynayacağımı düşünmemiştim :) Fotoğraf çektirdiğim oyuncularla beraber oynamak gurur verici. Eren abi, 10 sene önce fotoğraf çektiriyordun şimdi senden pas bekliyoruz sayı atmak için, diye uğraşıyor benimle ara ara:)"

Deniz'in basketbola başlama hikayesi biraz değişik :) Doktoru 3 yaşında Deniz'i fazla hareketli olduğunu söylemiş ve aile de enerjisini tehlikeli şekilde kullanmaması için akabinde eve bir basketbol potası almış. İste Deniz'in de basketbolla ilişkisi o an başlamış.

"Basketbola 5 yaşında başladım ailem beni hafta sonu basketbol oynamam için salona götürürdü. Ondan sonra okul takımı ile devam ettim. Lisanslı olarak da minik takımda Karşıyaka altyapısında başladım."

Yorumlar Okunma: 1323