Okan Kılıç: BGL'den gelenler A Takımında hiç sırıtmadı - BasketFaul.com

Okan Kılıç: BGL'den gelenler A Takımında hiç sırıtmadı

22-04-20 11:05
Gaziantep Basketbol Asistan Koçu Okan Kılıç, Aytaç Kuru'nun instagran söyleşisinin konuğu oldu.

- Altyapıda basamaklama ve tekrar fazlalığı çok önemli. A takımda oyuncular genel şablona hakimler.
- Altyapılarda her oyuncuya eşit miktarlarda tekrar yapma şansı verilmeli. A takım seviyesinde bu durum farklılaşabiliyor.
- Altyapıda çocuğun saha içi performansı haricinde aile yapısına, okuluna, spor etiği konularına da katkı yapmak gerekiyor.
- Altyapıda oyuncuların sezon içinde başka bir coach'tan basketbol desteğini almasını zaman zaman kontrol edemeyebiliyorsunuz. Bu konu off sezonda desteklenebilir.
- Altyapıda her oyuncu profesyonelleşemeyebiliyor. Antrenör olarak 1 oyuncunun bile hayatına dokunabilmek çok önemli.
- A takım oyuncusu sezon içinde bana gelip bireysel çalışma istediğinde, ne çalışmak istediğini mutlaka sorarım. Ayrıca kendi gözlemlerimi de aktarırım.
- Gaziantep çok güzel ve farklı dinamikleri olan bir şehir. Kentin Beslen Spor döneminden basketbola ilgisi var. Taraftarlarımız da çok bilinçli. Maçlara etki edebiliyorlar. Desteklerini hissediyoruz.
- Bu sezonun en değerli anı Fenerbahçe galibiyetimizdi sanırım.
- Uzun süre altyapıda görev yaptıktan sonra A takımdaki ilk asistanlık deneyimimi Gaziantep Basketbol'da yaşamak benim için iyi bir şans oldu. Çok organize, düzenli ve samimi bir yapımız var.
- Bu sezon genç takımdan A takıma dahil ettiğimiz oyuncular hiç sırıtmadılar. BGL organizasyonun bunda payı büyük tabii. Bizim organizasyonumuzda da Mahir hocanın emeği ve çabası büyük.
- Gaziantep'teki en büyük sorunumuz milli takım araları ve sezon öncesinde hazırlık maçı yapabileceğimiz bir ortam oluşturabilmek. Çevremiz bu anlamda sıkıntılı. Ulaşım konusunda en rahat olduğumuz şehir İstanbul. 
- A takımda oyuncunun kendi motivasyonu çok önemli. Sürekli pozitif kalabilmeliyiz.
- 93-94 jenerasyonu ve 97-98 jenerasyonları ile milli takımlarda çok keyifli ve başarılı süreçler yaşadık. O dönemden bu döneme üst düzey oyuncu olanlar oldu. Euroleague oynayan, NBA gören ve liglerde sorumluluk alan oyuncular mevcut.
- Gençlerin A takıma çıkışlarında kulüp politikaları ve organizasyon kalitelerinin rolü büyük.
- Melih Mahmutoğlu gibi bir yeteneğin dahi formayı alması kolay olmadı. Ara takımlarda mücadele etti, pişti ve şuan çok farklı bir konumda. 
- Euroleague organizasyonlarında entegrasyonun çabuk olmasını beklemek kolay değil. 
- Artık çoğu oyuncu ABD'yi tercih edebiliyor. Ömer Faruk Yurtseven, Barış Ülker, Ege Havsa, Erten Gazi bu konuya iyi örnekler.
- Kenan Sipahi altyapıda oynarken Barcelona'ya transfer olacak şeklinde haberler çıkmıştı. Gelinen nokta da Betis ile Avrupa macerası yaşıyor. Çok da başarılı ilerliyor. Altyapıda bu sinyalleri veriyordu.
- Buğrahan Tuncer, Anadolu Efes'te bu performansı yakalayana dek çok çaba sarf etti. Petkim'de, Mersin'de ve Eskişehir'de iyi sezonlar geçirdi. Onun rahatlığı kendisine özgüven olarak dönüyor. 
- Metin Türen, Burakcan Yıldızlı jenerasyonlarının en önemli oyuncularından. Tayfun Erülkü altyapıda çok büyük potansiyeldi. A takım seviyesinde yaşadığı ciddi sakatlıklar onun gelişimini etkiledi.
- Cedi Osman, 93-94 jenerasyonu ile mücadele ederken, 95'li olarak biraz çekingen kalmıştı. Biz o dönemde onun motivasyonuna katkı sağlayarak, kendisinin potansiyelinin farkına varmasına yardımcı olduk. 
- TBL ile BSL arasında geçiş yapan oyuncularda adaptasyon süreci yaşanabiliyor.
- Yayınları takip ediyorum. Keyifli ve değerli sohbetler gerçekleştiriyorsun. Sana bu konuda çok teşekkür etmek gerek.

BERABER ÇALIŞTIĞI EN İYİ YERLİ 5
- Ömer Utku Al
- Rıdvan Öncel 
- Enes Berkay Taşkıran 
- Berkan Durmaz
- Ömer Faruk Yurtseven

BERABER ÇALIŞTIĞI EN İYİ YABANCI 5
- Earl Calloway
- Marcus Denmon
- Shaq Mccisic
- Marcus Haislip

- Davon Jefferson 

Yorumlar Okunma: 1570