Faul mü yaparsınız, savunma mı? - BasketFaul.com

Faul mü yaparsınız, savunma mı?

08-04-20 22:31
Antrenörlerden maç sonunda karşılaşabilecekleri bir olasılıkla ilgili tercihlerini sorduk...

Takımınız 2 sayı öndeyken, faul hakkınız kalmamışsa ve bitime 10 saniye kala hücum sırası rakibinizdeyken faul mu yaparsınız, savunma mı? Neden? (İki takımın da faul hakkı dolmuş)

Şu yanıtları aldık...

Hakan Yavuz: Deplasmanda oynuyorsam kesinlikle yapmam, sahamda oynuyorsam ve geriden gelip öne geçmişsem en erken zamanda faul yaparım, son top da büyük olasılıkla bana kalır.

Erdem Can: Savunma yapardım çünkü 10 saniye üzerine yapacağım faul de mutlaka birkaç saniye daha süre kaybedeceğim. Hele de deplasman da oynuyorsam topun hücum için bana kalacağı süre ve atmosfer baskısı bence daha büyük risk. Tabii mola hakkım varsa topu karşıya taşıyıp avantaj sağlayabilirim ama ben böyle zamanlarda topun yarı sahadan çıkarıldığında da risk olduğunu düşünüyorum.

Ahmet Çakı: Maçtaki hücum performansımıza göre karar veririm genelde. Çok kötü bir günde değilsek faul yapıp, son hücumu biz yapalım isterim.

Ergin Ataman: 10 sn az bir zaman, ben kesin savunma yaparım   ancak kendi sahamda oynuyorsam ve rakip sürpriz bir şekilde bu konuma geldiyse, 5 faullü oyuncuları çoksa o zaman riske atmam ve 3'lük yeyip  sürpriz mağlubiyet riskini almamak için faul yaparım. Soru aslında  20 sn  olsa  o zaman o anki o günkü hissiyatımla davranırım. Net bir görüşüm yok.

Selçuk Ernak: Takımımın savunma kimlikli mi, hücum olarak mı güçlü bir takım olduğuna göre karar veririm ( o maçın özelinde de savunmayı mı / hücumu mu iyi yaptığımız çok önemli). O maçtaki oyuncu performanslarından bağımsız olarak bu seneki takımımla savunma yaparım. Son Afyon maçındaki gibi...

Gencer Baytimur: Öncelikle koçlukla ilgili durumlarda kalıp cevapların olmaması gerektiğini düşünüyorum. Yani o anki kararlar o anki  şartlara bağlıdır. Dolayısıyla verilecek kararı durum belirler. Yukarıdaki durumla ilgili olarak da bu yargı geçerlidir. Durumla ilgili olarak örneğin rakibin hücumdaki etkili oyuncularının olması ya da olmaması, ya da sizin savunmada üstünlüğünüzün olup olmaması, ya da sizin etkili hücum oyuncularınızın oyunda olup olmadığı kadar, oyunun o andaki psikolojik durumu da vereceğimiz kararı belirler. Yani sizin evde ya da deplasmanda olmanız, sizin ya da rakibinizin geriden gelerek psikolojik üstünlüğün kimde olduğu gibi bir çok paramatreyi o anki duruma göre değerlendirerek karar vermek gerekir. Hakem durumu bile bu kararda göz önünde bulundurulacak bir noktadır. Ancak kimyadaki gibi ifade etmek gerekirse NŞA'da (Normal şartlar altında) üstünlük ben de ise bunu korumayı ve o son topu savunmayı tercih ederim. Ancak burada da önemli bir nokta rakibin iyi scout edilmesidir. Yani siz rakibi iyi analiz etmişseniz son topu kimden ya da hangi düzenle kullanıldığını biliyorsanız, bu size maç kazandırmakta büyük avantaj sağlar. Örneğin son topta rakibiniz son üç maçta X oyuncusu ile  pick n roll oynayarak oynamışsa ve siz bunu biliyorsanız savunmadaki ve odaklanacağınız seçenekleri azaltmış olursunuz. O nedenle genel olarak ben üstünlüğü korumayı ve o son topu savunmayı tercih ederim.

Burak Bıyıktay: Maçın gidişatına göre değişir ama molam varsa faul yaparım. Rakip 2/2 atsa bile maçın son topunu kullanma hakkını alırım. En kötü uzatma oynarım. Kaldı ki faul atışlarını kaçırma şansı da var.

Zafer Aktaş: 10 saniyenin faul yapıp son topu kullanmak için az süre olduğu kanısındayım, o yüzden  savunmayı tercih ederim. Bu sorunun cevabı takımınızın  hücum ve savunma özellikleri, maçın o ana kadar nasıl oynandığı  ve sahada faul yapmaya uygun oyuncu var mi yok mu gibi birçok etken ile de ilişkilidir.

Özhan Çıvgın: Bunun bence çok fazla değişkeni var, takımımın o andaki hücum-savunma performansı, maçın deplasmanda mı evde mi olduğu,rakibin genel ve o günkü çizgi performansı ve mola hakkımın durumu. Bunların hepsi kararı etkileyecek etkenler. Faul yapılsa da yapılmasa da çok yanlış olacağını düşünmüyorum. Bütün bunların yanında bu seneki takımım ile herhalde savunma yapmayı tercih ederdim. 

 

Alkım Ay: Genelde 3 sayı ve basketfaul yememek şartıyla savunmak isterim fakat;
1-Maçın şartlarına (iç-dış saha seyirci baskısı)
2- Rakibin sahadaki durumuna  (uzun beş-kısa beş-yüzdeli faul atan oyuncular vb.)
3-Bizim sahadaki durumumuza göre (beş faul alan kilit oyuncular, oyundaki savunma yönü kuvvetli olanlar vb.)
4-Hakem triosunun oyunu yönetme yöntemlerine göre (sertliğe müsaade, kolay faul çalma vb.) değişkenlik gösterebilir.

Yorumlar Okunma: 2404