Sabah: Bahçeşehir'de hedef A Takımın yüzde 50'sinin altyapımızdan yetişmesi - BasketFaul.com

Sabah: Bahçeşehir'de hedef A Takımın yüzde 50'sinin altyapımızdan yetişmesi

08-04-20 15:13
Bahçeşehir Koleji Altyapı Sorumlusu Tufan Sabah 5 yıl içinde A Takımdaki oyuncuların yüzde 50'sinin altyapılarından yetişenlerden oluşmasını hedeflediklerini belirtirken, çocukların lise çağından önce ailelerinin yanından koparılıp İstanbul'a getirilmesinin hüsranla sonuçlandığını söyledi.

Sabah ile yaptığımız videolu röportajdan pasajlar...

* Altyapılarda üçüncü senenin sonuna gelmeden ilk hedeflerimize ulaştık. Önceki yıllarda çok basketbolcu veren Türkiye'nin 6 şehrinde kulüp kurduk. Erhan Ernak'la hazırladığımız program çerçevesinde taramalar yapıyoruz ve standart antrenman programlarını paylaşıp takip ediyoruz. İstanbul'daki takımlarımız ne oynuyorsa, her yerde aynı basketbolu oynamak istiyoruz. U14'te pick and roll oynamıyoruz, topa baskı yapıp hızlı hücumu ön plana çıkarmaya çalışıyoruz.
* Her oyuncunun belli seviyede yüzü çembere dönük oynayabilmesi, şut atabiliyor olması, savunma yapabilmesi, oyunu okuyabilmesini geliştirmeyi hedefliyoruz. 
* Kurucu başkanımızdan başlayarak hepimiz için çocuklarının eğitimlerine büyük önem veriyoruz. Yurt dışına çıktığımızda diğer çocuklarla bizimkiler arasında kültür farkı olduğunu görüyoruz. 
* Çok küçük yaşlarda çocukların ailelerinden koparılıp İstanbul'a getirilmesi hüsranla sonuçlanıyor. En iyi ihtimalle lise çağına gelene kadar çocuklar kendi kentlerinde kalmalı. Şu bir gerçek ki iyi maç sayısının fazlalığından dolayı altyapı oyuncuları için İstanbul bir avantaj ama küçük kentlerde de daha fazla bireysel antrenman yapma fırsatları var.
* Türkiye'deki potansiyel dikkate alındığında gelinen noktayı yeterli görmüyorum.
* Velilerle bugüne kadar bir sorun yaşamadık. Onları çocukları hakkında bilgilendiriyoruz.
* Önceliğimiz 5 yıl içinde kendi A takımımızda oynayanların yüzde 50'sinin altyapılarımızdan yetişmiş olması. Milli takımlara oyuncu kazandırmak, tabii ki derece almak, liseyi bitiren oyuncularımızın üniversitemizde devam etmesi de hedeflerimiz arasında. 
 

 

Yorumlar Okunma: 2105