Ernak: Asistanların benden farklı düşüncesi yoksa birliktelik eskimiştir - BasketFaul.com

Ernak: Asistanların benden farklı düşüncesi yoksa birliktelik eskimiştir

08-04-20 11:31

Murat Özyer'in moderatörliğinde "Koçlarda Evde Sohbet" başlıklı röportaja Selçuk Ernak konuk oldu.


Ernak'tan pasajar...

* Kendi çalıştığınız koçlardan etkilenip disiplin, kurallara sadık kalma, kuralların ve biçtiğiniz rollerin herşeyden önemli olması gibi fikirlere ilk başlarda saplanıp kaldığımızı düşünüyorum. Head koçluk kilometresi artıkça nelerin işe yarayıp yaramadığı konusunda kendi yorumlarınızı yapabiliyorsunuz.
* Oyunculara belli rolleri kendilerinin faydasına olduğunu kabul ettirmeniz önemli. Elinize çok pamuk gibi oyuncular da gelecek, çok akıllı oyuncular da gelecek, sorunlu oyuncuar gelecek, ikna etmesizor oyuncular gelecek. Bunların herbiri farklı ve kişlik ve inşaatı yaparken başlangıç noktası sisiniz.
* Ben kuralları koyaım, kimse bu kuralların önüne geçemez düşüncesine sahiptim, ta ki 2010'da Çin Milli Takımı'nda Donewald asistanı olana kadar. Onunla çalıştıktan sonra mantalitem değişti.
* Karşımızdakinin değişik bie kişilik yapısı olduğunu, salonun dışında da bir hayatı olduğunu unutmamalıyız.
* Daha önce Partizan'da gözlem yaparken Vujasecic, Vesely'ye 'Tribüne çık, beni bekle' dedi.Kahvesiniiçip yaklaşık 35 dakika sonra geldi, Vesely ile konuşmaya başladık. Biz yemek yiyip döndük, 2 saat sonra hala konuşuyordu. Vesely birşey yapmadan dinledi. Bu benim tarzım değil. 
* Asistan koçlarımın benimle her konuda aynı görüşte olmamalarını isterim. Benim karşıma farklı ndüşüncelerle çıkmalılar. Hep aynı fikirdeselerse bu birliktelik eskimiştir. Zor zamanlarda sırtımı dayayacağım kişileri seçiyorum. Bu işi onlardan daha iyi yapacaklar olabilir ama ben anlaşabileceğim arkadaşlarımı seçiyorum.
* Altyapılarda yeniden çalışacak olsan foot work'e ağırlık veririm.
 
BÖLÜM 1


BÖLÜM 2
 

Yorumlar Okunma: 2331