Micic çalıştığı bütün koçları anlattı - BasketFaul.com

Micic çalıştığı bütün koçları anlattı

07-04-20 11:20
Murat Özyer'in "Koçlarla Evde Sohbet" programına konuk olan Anadolu Efes'in yıldız oyuncusu Vasilije Micic bütün koçlarını anlattı.

Pesic'le büyük hayalkırıklığı yaşadığını belirten Micic, Orhun Ene ve Ergin Ataman'a ise övgüler yağdırdı.

"Kariyerimde çok fazla sayıda iyi ve başarılı koçla çalışmak fırsatı buldum, hepsinden çok şeyler öğrendim. 16 yaşındayken Mega Vizura'daki koçum Dejan bana çok özgürlük tanıdı ve bu sayede gelişimim hızlandı. Bireysel çalışmaya çok önem veriyordu, hatalarımızı anlayışla karşılıyordu, düzeltmeleri anlaşılabilir şekildeydi ve sabırlıydı.

PESİC'LE BAYERN'DE HAYALKIRIKLIĞI
20 yaşındayken Bayern'de Pesic'in oyuncusu oldum. Oraya giderken Pesic'le ilgili herşey kağıt üzerinde iyiydi ama gerçek hayat aynı şekilde olmadı. O sıralar planın iki yıl Bayern'de oynayıp daha sonra draft edildiğim Philadelphia'ya gitmekti, olaylar farklı gelişti. Koça müthiş güven duyarak gitmiştim, ilk point guard olmayı hayal ediyordum, Euroleague için hazır olduğumu düşünüyordum. Ancak Pesic beni asker oyuncuya çevirmeye çalıştı, bu benim tarzım değildi. Bence koç, oyuncudan farklı bir oyuncu yaratmaya çalışmamalı ve kendi tarzında oynamasına izin vermeli. Buna karşılık Pesic bana savunma yapma alışkanlığı kazandırdı.

RADONİC'LE KENDİME GELDİM
Radonic'le kariyerimdeki en önemli dönemlerden birini yaşadım. Pesic bana engeller koyunca ayrılmaya karar vermiştim. En iyi seçenek Kızılyıldız'dı. Oraya gittiğimde kendime güvenip kalmamıştı. Sakatlığımı da yenip toparlanmamda koçun çok desteği oldu. Beni transfer ederken sözler verip yerine getirmeyen Pesic'le yaşadığım hayalkırıklığından sonra Radonic'e çok şeyler borçluyum. Genç oyuncuya 22-23 yaşına kadar sabretmezseniz onu kaybedebilirsiniz. 

ENE ÇOK DÜRÜSTTÜ
2016'da ilk kez Milli Takıma çağrılmadım, süreyi düşünerek TOFAŞ'ın teklifini kabul ettim. Giderken TOFAŞ'ı ve Orhun'u tanımıyordum. Orhun'un ender rastlanan dürüstlük ve sabırlılıkta olduğunu söyleyebilirim. Kendisi ile konuşmamızda kötü deneyimin etkisiyle 'Hak etmek istiyorum, bana karşı adil olun ve hak etmişsem bana bunun karşılığını verin.' dedim ve Orhun da bana hak ettiğim her şeyi verdi. İniş çıkışlarım oldu ama koç bana sabır gösterdi. İyi oynamaya başlamışken Şubat ayında elimi kırdım. 6 hafta oynayamadım,bu sürede koçla çok yakın arkadaş olduk, umarım yaşamımız boyunca bu dostluğu sürdürürüz. 

Yazın Zalgiris'ten teklif gelince beni tutmak istemesine rağmen Orhun Hoca 'Senin için gitme zamanın' dedi ve kararımı kolaylaştırdı.

SARAS'LA 1 YILDA 7 SEZONLUK DENEYİM KAZANDIM
Zalgiris dönemi muhteşemdi, koç Saras basketbol özelliklerimi ufak dokunuşlarla keskinleştirdi, bir sezonda 7 sezonluk deneyim kazandım.

ATAMAN İŞİ KARIŞIK HALE GETİRMEYEN BİR KOÇ

Belki mantıklı olan Zalgiris'te kalmaktı ama ben deneyimlerimi Efes'te kullanmak istedim. Giderken bana 'Ataman Sırpları sevmez, basketbolu umursamaz' gibi eleştiriler geldi ama ben bunları umursamadım. Sahadaki işi fazla karışık hale getirmiyor, oyuncuyu anlıyor, sorumluluk veriyor, hatalarını anlayabiliyor, özgürlük veriyor. Bu nedenle Efes'te kalıp kontratımı uzattım." 

Yorumlar Okunma: 3287