Durum berabere... 10 saniye kala iki oyuncunuz molaya kavga ederek gelirse... - BasketFaul.com

Durum berabere... 10 saniye kala iki oyuncunuz molaya kavga ederek gelirse...

06-04-20 22:17
BSL koçlarına maçın sonunda karşılaşabilecekleri bir problemle ilgili sorumuz oldu...

Maçın bitmesine 10 saniye kala ve durum berabere iken size maçı kazandırabilecek iki dominant oyuncunuz molaya kavga ederek geldiler. (Top sizde)
1. Molada tutumunuz nasıl olur? Sakinleştirmek istiyorsanız neler söylersiniz?
2. Bu nedenle oyundan çıkarır mısınız? (Birini veya ikisini)

Şu yanıtları aldık...

Burak Gören: Takımın genel menfaatleri bireylerin önünde gelir. Takımın koçu olarak genel menfaatlerimizi zora sokacak hiçbir davranışın içerisinde bulunmam. Takımın başındaki sorumlu kişi olarak durumun ortak çıkarlara zarar vermemesi için o an ne gerekiyorsa onu yaparım. Eğer oluşan tablo ciddiyse ve sonraki aşamalarda takıma zarar verecek durumda ise maçı kazanmak veya kaybetmeyi çok önemsemem. Maçın sonrasında durumu ekibimle değerlendirerek olayı yönetirim.

Erdem Can: Oyuncular kenara geldiklerinde önce bir kaç saniye bekleyip kendi aralarında çözüp çözemediklerini veya takım arkadaşlarından bir reaksiyon alıp maça dönüp dönmediklerini bir gözlemlerim (genelde atışıp sonra oyuna dönerler). Ancak birkaç saniye gözlemlemeye rağmen şiddetin artacağını hissediyorsam hemen müdahale ederim ve bunun yeri ve zamanı olmadığını, maç topunun elimizde olduğunu, maç bittikten sonra isterlerse soyunma odasını kilitleyip kavga edebileceklerini söylerim. O noktada hangi oyuncunun haklı ve haksız olduğunu söylemenin kimseye faydası olmayacaktır. Tabii ki kavgalarının şiddet düzeyi önemlidir ancak oyundan almak benim için öncelik olmayacaktır.

Serhat Şehit: Bir adım geri durup mola vesilesi ile nefeslenip konuşmalarını beklerim, o saniyede çok büyük ihtimalle kazanmak için bir kavga içine girmişlerdir ve bunun farkında olduğumu, taktik hatırlatmayı yapıp ikisini de oyundan çıkartmadan “şimdi çıkıp kazanmak için kavgaya hep beraber girmemiz gerektiğini söyler” o zor anda tüm takımı bu olay üstünden bir hale getirmeye yönelik konuşurum.

Ertuğrul  Erdoğan: İkisini sakinleştirip devam ederim. Benchte de kavga etmeyi sürdürüyorlarsa ikisini de oyundan çıkarırım. 

Burak Bıyıktay: Oyundan Çıkarmam. O kavgayı molada bitirim. Sert bir şekilde uyarır, aralarında bir sorun varsa maçtan sonra halletmelerini söylerim. Zaten maçtan sonra bir sorun kalmaz, hele ki kazanmışsak...

Can Sevim: Bir süre sessiz kalırım ve sonra sertçe "bitirdiniz mi artık, simdi maçı kazanmamız için ne yapmamız gerektiğini konuşabilir miyiz? diye bağırır ve ikisini de sustururum. Kime ihtiyacım varsa kazanmak  için  ona göre oynarım. İkisi de kalabilir, ikisi de çıkabilir, biri de... O anda ne çizdiğime bağlı.

Selçuk Ernak: İkisini de çıkarmam. Kazanmak isteyip istemediklerini sorar , sustururum. Kazanmak istemiyorum diye cevap veren görmedim hiç. Çok eskiden olsa ikisini birden çıkartırdım..

Ergin Ataman: Şu an alacağınız cevap realistik bir cevap olmayacaktır .

Hakan Demir: Takılmam, oyunda tutarım.

Zafer Aktaş: O anda iki dominant oyuncuyu sahadan çıkarmanın onlara değil takıma verilmiş bir ceza olduğu kanısındayım, o yüzden molayı normal diğer molalar gibi  değerlendirip son top için en uygun beşle ve taktikle sahaya dönüp maçı kazanmaya çalışırım.

Korhan Aydanarığ: İlk 15 saniye, ben ekibimle oynayacağımız oyunu kararlaştırırken; o esnada
benchte kaptana kavga edenleri sakinleştirmesini söylerim. Oyunu çizmeden, kavga eden oyunculara galibiyetin ve takımın onların egolarından daha önemli olduğunu ve oyuna geri dönmeleri gerektiğini belirten sert bir konuşma yaparım. Eğer vücut dilleri düzelmediyse ikisi de oyundan çıkarım, sakinleşmişlerse oyuna devam ederler.

Serkan Erdoğan: Oyuncular arasında yüksek nabız kaynaklı tartışmalar olabiliyor maçlarda. Çok ileri boyuta gitmesini mola esnasında engelleyip takımın mola sonrası oynayacağımız organizasyona konsantre olmasını sağlamaya çalışırım. Bu yüzden kimseyi oyundan çıkarmam.

Andaç Yapıcıer: Tartışmaya son vermek için tüm takıma; "operasyon sırasında haklı veya haksız yoktur, görev vardır." anlamında bir konuşma yapar ve son topa konsantre olmalarını sağlamaya çalışırdım. Sonrasında da kavga eden oyuncular da dahil sahada olması gereken beş oyuncu kimse sahada onlar olurdu. 

Yorumlar Okunma: 4181