Uğurata: İlk gün 50 farkla kazanınca İzic kızdı - BasketFaul.com

Uğurata: İlk gün 50 farkla kazanınca İzic kızdı

03-04-20 14:57
Ömer Uğurata ile yaptığımız ikinci söyleşide baş antrenörlüğünü yaptığı 2014 U18 Avrupa Şampiyonası (Birinci olduk), 2015 U19 Dünya Şampiyonası (Üçüncü olduk), 2016 U20 Avrupa Şampiyonasını (Üçüncü olduk) konuştuk.

İşte Uğurata'dan pasajlar...

2014
* Şampiyonanın ilk gününde Çekleri 101-51 yenince Nihat İziç bana çıkıştı: Oğlum, ne yapıyorsun.
* İkinci grupta Sırbistan'a 20 farkla yenildik ama kalan maçlarda herkesi yenmeniz gerekiyorsa bu tür mağlubiyetlerin fazla etkisi olmuyor. 
* Finalde açık sahayı bulduk, savunmacı beşle başladık, onları ritminden çıkarıp çok erken çift haneli farkları yakalayıp rahat kazandık.
* Çok özel bir takımdı, benim yaptığım gibi kendi aralarındaki toplantılar da önemliydi. 

2015
* İran maçını çok kötü oynayıp kazandıktan sonra uzun bir toplantı yaptım. Ben de oldukça agresiftim. Toplantıda Ege Arar benim bir konuşmamda, "Amerika ile final oynamak" olduğunu söylememden dolayı beni eleştirdi ve hedefimizin şampiyonluk olması gerektiğini söyledi. Bu benim için bir ders niteliğindeydi.
* Yarı finaldeki Hırvatistan maçında oyuna girmedik ve farklı kaybettik.

2016
* İlk günkü Finlandiya maçını 15 Temmuz Kalkışmasından bir gün sonra oynadık. Çocuklar merak içindeydi, içlerinde ağlayanlar vardı.
* Grupta 22 farkla yendiğimiz Litvanya'ya yarı finalde kaybettik. Bu maç benim kariyerimde en kötü yönettiğim maçlardan biriydi.

ALTYAPI İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ
* Çocuk yaştan itibaren özgüvenle ilgili sorunumuz var. Basketbola gelecek olursak, uluslararası maçlarda elde edilen galibiyetler oyunculara özgüven kazandırır. Bu bakımdan kürsüye çıkmak önemlidir.
* Birbuçuk ay çalıştığım hiçbir oyuncu için "Ben yetiştirdim" diyemem,katkım olmuştur, o kadar...
* Altyapıdan çıkan özellikle genç oyuncuların sorumluluk alabilecekleri kulüplere yönlendirmek lazım.

* Altyapılarda alan savunması ve pick and roll olmamalı. 

 

Yorumlar Okunma: 4088