BGL tarihinin ilk Şampiyonu: Anadolu Efes (Aytaç Kuru) - BasketFaul.com

BGL tarihinin ilk Şampiyonu: Anadolu Efes (Aytaç Kuru)

02-04-20 18:09

Basketbol Gençler Ligi'nin açılış sezonu olan 2017-2018 sezonunu hep beraber hatırlayacağız. Uygulamaya geçişin ilk senesinde, keyfi yüksek ve heyecanı bol bir çok maç oynandı. O dönemde Pınar Karşıyaka ekibinin bir parçası olarak, canlı şahit olduğum için çok kaliteli bir yılın, açılış sezonuna denk geldiğini söyleyebilirim. 


BGL demişken, ilk parantezi federasyonumuza açmak istiyorum. Organizasyonun çok kaliteli ve takdire şayan olduğunu açıkça söylemek gerekir. Uçak yolculukları, kaliteli oteller ve maçlara uygun salonların tercihlenmesi ile başta Gökhan  Sunter olmak üzere emeği geçen herkesi kutlamak gerek.

 
Anadolu Efes'in şampiyonluğa ile sonuçlanan ilk sezonda, final four'a kalan diğer takımlar Darüşşafaka, Fenerbahçe ve Banvit olmuştu. Anadolu Efes yarı finalde Fenerbahçe'yi , finalde de Darüşşafaka'yı mağlup ederek BGL'nin ilk sezonunda şampiyonluğa ulaşmıştı. 

İlk sezonda final grubuna kalan 12 takımın 6 tanesi İstanbul temsilcileriydi. Anadolu Efes, Darüşşafaka, Fenerbahçe, Galatasaray, Bahçeşehir Koleji ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, normal sezon gruplarını ilk 6 içinde tamamlamayı başarmışlardı. İzmir'den Pınar Karşıyaka ve Gelişim Koleji, Bursa'dan Tofaş, Balıkesir'den Banvit, Ankara'dan Ted Kolejliler ve Uşak'tan Uşak Sportif final grubuna kalan diğer ekipler olmuşlardı. 

BGL'nin ilk sezonunda, normal sezon grup aşamasından bir üst tura çıkamayan takımlar A grubundan Eskişehir Basket, Beşiktaş, Yesilgiresun Belediye ve Gaziantep Basketbol'du. B grubundan ise Türk Telekom, Demir İnşaat Büyükçekmece, Trabzonspor ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi ilk sezonda B grubunda oynayıp final grubu göremeyenlerdi.

Normal sezonda oynanan 18 maçta en çok kazanan 17 galibiyetle Banvit olmuştu. Banvit, aldığı bu galibiyetlerle B grubunu lider tamamlamıştı. 16'şar galibiyet alan Anadolu Efes ve Darüşşafaka A grubunu ilk iki içinde bitirmişlerdi. Bu ikilinin ardından Pınar Karşıyaka ve Fenerbahçe 15'er galibiyet alarak çok başarılı bir grup aşaması oynadılar. Bu 5 takım performansları ile bir anlamda çizginin üstünü oluşturdular. Zaten sezonun sonunda da Karşıyaka haricindeki diğer dört takım final four oynadı. Karşıyaka da final four öncesi son aşamada Fenerbahçe'ye kaybederek dışarda kalmıştı. Çizginin altında en çok kazananlar ise 11'er galibiyetle Tofaş ve Ted Kolejliler olmuştu. Ted Kolejliler de şampiyon Anadolu Efes'i beklentilerin çok üzerinde zorlamış ama elemeyi başaramamıştı. 

 
 
Şampiyon Anadolu Efes, gerçek anlamda ligin iki favorisinden bir tanesiydi. Murat Mermi'nin antrenörlüğünde başarılı bir sezon geçiren lacivert beyazlı ekip, sezon içinde zaman zaman düşüşler yaşasa da finali iyi yaparak ipi göğüslemişti. Arda Erdoğan, Baran Avşar ve Yiğitcan Saybir o dönemin kontenjan oyuncularıydı. Ayrıca, yaşları küçük olmasına rağmen Ömercan İlyasoglu, Mustafa Kurtuldum ve Göktuğ Baş da performansları ile en çok konuşulan isimlerdi. O dönemden Yiğitcan, Ömercan ve Mustafa kendilerine A takımda yer bulurken, Göktuğ bu sene BGL'de ki kontenjan senesini oynuyor. Arda Erdoğan Büyükçekmece'nin BSL kadrosunda. Baran Avşar ise Bornova Belediye ile TBL oynuyor. Kısacası Efes organizasyonundan günümüze iyi sayıda ve seviyede bir çok oyuncu yoluna devam ediyor.

 
Finalde Efes'e rakip olan takım Darüşşafaka olmuştu. Yarı finalde Banvit'e sürpriz yapan ve finale adını yazdıran Yeşil Siyahlı ekip, finalde %100 konsantre bir Efes'le karşılaşınca dış geçiremedi ve sezonu gümüş kürsüsünde kapattı. Sezona Yakup Sekizkök ile başlayan Darüşşafaka , coach'un Anadolu Efes A takım staffına transferi sonrası yardımcı antrenör Semih Uslu'ya emanet edilmişti. Berkay Bayar, Doruk Dora ve Furkan Çevikel sezonun kontenjan oyuncularıydı. Berkay, kariyerine Petkim ile TBL'de devam ederken, Doruk Dora ise Darüşşafaka A takımda kendisine yer buldu. 2000 doğumlu Mert Akay'ın direksiyonda olduğu ekipte ayrıca, Engin Kalkan, Çağdaş Atbaş ve Kaan Turgut önemli performanslar sergilemişlerdi. Mert Akay kariyerine yurt dışında devam ederken, Engin Kalkan Mamak Belediyesi ile TBL'de, Kaan Turgut ise Beşiktaş ile BGL'de kariyerine devam ediyor. Turgut, bu sezon A takımda yaşanan ekonomik sıkıntılar neticesinde, Beşiktaş ile BSL'de de antrenmanlara ve maçlara da çıktı. Daçka organizasyonu da o dönemde elinde bulunan güçlü kadronun hakkını fazlasıyla vermiş ve oyuncuları doğru yetiştirme konusunda iyi bir seviyede sezonu kapatmıştı. 

 
 
Sezonu üçüncü sırada tamamlayan Fenerbahçe'de antrenörlüğü günümüzde olduğu gibi Serhan Aydanarığ üstleniyordu. Karşıyaka serisini çok zor geçen ve final four'a ismini yazdıran Sarı Lacivertli ekip, yarı finalde şampiyon olan Anadolu Efes'e kaybetmiş, bronz maçında ise Banvit'i mağlup etmişti. O sezonun genelinde sakatlıklarla boğuşan Ahmet Can Duran ve  Barış Yeniay ile Cengizhan İvedi takımın kontenjan oyuncularıydı. Ayrıca İsmail Karabilen, Saadettin Donat, Adem Bayrak, Ergi Tırpancı ve Ekrem Sancaklı takımın en önemli oyuncularıydı. Ergi ve Ekrem kariyerlerine Obradovic'in himayesinde A takımda devam ederken, Cengizhan İvedi de BSL'de Büyükçekmece kadrosunda kendisine yer buldu. Adem Bayrak, Türk Telekom'un BSL kadrosunda. İsmail ve Saadettin de bu sezonun kontenjan oyuncuları. Fenerbahçe organizasyonu da sezonun hakkını fazlasıyla verenlerdendi.

 

Final Four'un son temsilcisi, aslında bu organizasyonda iki favoriden biri diyebileceğimiz Banvit'ti. Turuncu Beyazlı ekip, oyuncuları TBL takımı ile ortak ile kullanınca sezonun sonlarına doğru bir sürantrene durumu oluştu ve Banvit final four'da bekleneni veremedi. Hatta öylesine veremedi ki yarı finaldeki Daçka maçına 20-0 mağlup başlamışlardı. Erkin Şenel ve Sedat Karagülle ekibin kontenjanlarıydı. Ayrıca Eray Akyüz, Sadık Emir Kabaca, Önder Atun, Hakan Sayılı, Cihat Dalgalı, Boran Güler, Atakan Erdek, Arda Çete ve Alperen Demir gibi çok değerli oyunculara sahiplerdi. Biraz da iki tarafın ağır gelmesiyle deformasyon yaşayan oyuncular belki de bir şampiyonluktan olmuşlardı. Erkin kariyerine TBL'de Merkezefendi de devam ederken, Atakan, Sadık ve Hakan A takımla BSL'de kendilerine yer buldular. Diğer oyuncular da TBL'de Kırmızı forması ile mücadele ediyorlar. Cihat ise Ted Kolej'in bu sezonki kontenjan oyuncusu. O dönemki Banvit, günümüzde Teksüt Bandırma olarak altyapıdaki başarılı işlere devam ediyor. 

Bu dört takımın haricinde, final four yapması muhtemel olan ancak play-off eşleşmesinde Fenerbahçe'ye kaybederek final four göremeyen Pınar Karşıyaka da son derece iyi bir sezon geçirmişti. O dönemde Murat Ersöz'ün asistanı olarak görev yaptığım ekipte beraber çalıştığımız Uros Trifunovic kariyerine Partizan da devam ederken, Ali İhsan Paçacı ise ABD'de basketbol ve eğitim yaşantısına devam ediyor. O dönemin tek kontenjanı Gökhan Demirli ise şu sıralarda Yalova takımı ile TBL'de mücadele ediyor. O takımdan 5 oyuncu ise kulübün proje takımı olan Karşıyaka Belediyesi ile TB2L'de oynuyor. 

 

Playoff'a Banvit'e kaybederek final four göremeyen Tofaş'ta ise takımın kontenjan oyuncuları Çağatay Afşar ve Emre Tanışan idi. O dönemin en flaş ismi olan Mert Konuk, Emre Tanışan ile birlikte TBL'de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi için mücadele ediyorlar. Mete Tekçevik ve Buğra Atasoy ise bu sezon Bursaspor ile BGL'de kontenjan olarak oynadılar. Emirhan Merdin ve Ömer Yavaş da o dönemin etkili isimlerindendi. Ömer, Tofaş'ta bu sezonun kontenjanı olurken, Emirhan da Final Spor ile TBL'de boy gösterdi. 

Darüşşafaka'ya elenen Gelişim Koleji ve Anadolu Efes'e elenen TED Kolejliler de playoff'un son iki üyesiydi. Gelişim Koleji'nde Alperen İşçi, Atahan Demirtaş, Yağız Ateşli ve Ege Cem Sun öne çıkan ve değerli performanslar sergileyen isimlerdi. Ege Cem Sun geçtiğimiz sezonu Beşiktaş'ta geçirirken, Atahan Demirtaş da Karşıyaka Belediyespor da oynamaya devam ediyor. Alperen İşçi ise TB2L'de mücadele eden Nazilli takımının kadrosunda. Ted Kolej kanadında ise Ömer Yasir Küçük ve Yiğit Baran Sarıkaya ikilisi sezon boyunca muazzam işler yaptılar. Ayrıca Emir Büyükhanlı ve Tarık Günay da sezonun genelinde istikrarlı işler yaptılar. Tarık bu sezon Galatasaray ile BGL de oynarken, Ömer Yasir yurt dışında kariyerine devam ediyor. Yiğit Baran Sarıkaya ise TB2L'de mucadele eden Kolej'in A takımında mücadele ediyor. 

İlk 8 bu şekilde oluşmuş, play-off sonrası final four yapanlar ve şampiyon ortaya çıkmıştı. İBB, Uşak Sportif, Bahçeşehir Koleji ve Galatasaray, playoff'a kalamayan ve 9-12 sıralamasını oluşturan takımlar olmuşlardı.

İlk senesinde başarılı ve keyifli bir organizasyon olmuştu. O dönemden bu döneme gelişen ve BSL, TBL ve TB2L seviyesinde önemli roller üstlenen oyuncuları izliyoruz. Sayının artması ve organizasyonun daha da büyüyerek devam etmesi dileği ile...
 

Yorumlar Okunma: 2473