'Meğerse ev işleri çok zormuş' (Ece Ergez) - BasketFaul.com

'Meğerse ev işleri çok zormuş' (Ece Ergez)

28-03-20 20:16
Küresel bir salgın olan covid-19 etkilerini ciddi bir şekilde hissettiğimiz dönemdeyiz. Önce basketbolumuz sonrasında tüm sevdiklerimizden ayrıldığımız bir sürecin içine girdik. Umarım kısa sürede bu günlerin üstesinde gelebiliriz. Malum karantinada olunca yoğun gündemden kaçma şansımız da pek olmuyor. Ben de en azında ufak da olsa gündemden uzaklaştırmak için keyifli bir şeyler hazırlamaya çalıştım. Öncelikle teklifimi kırmayıp kabul eden oyuncu ve ailelerine bir kez daha teşekkürler.

Liglerin ertelenmesiyle birlikte bizlerde tamamen home office moduna geçtik. Karantina bizim gibi hareketli meslek grubuna dahil olanlar için biraz zorlayıcı olsa da yavaş yavaş alışıyoruz. .Şüphesiz en fazla maçların olmaması evdeki zamanı zorluyor. Son zamanlarda gittiğimiz maçları açıp kendini bulmaya çalışan meslektaşlarıma bu gidişle galiba ben de yakında katılacağım gibi duruyor. Bir yandan da salonda olduğumuz maçların tekrarını izlemek nasıl bir duyguymuş onu da öğrenmeye başladık.

Bizlerde durum böyleyken acaba oyuncular ve ailelerinde durum nasıl dedim ve ortaya gerçekten keyifli güzel bir yazı çıktı. Kimileri temizlikte, kimileri mutfakta yeteneklerini sergilemeye başlayan oyunculara  ve bu gizli yetenekleri karşısında şaşkınlıklarını gizlemeyen ailelerine sözü bırakıyorum artık.

Yiğitcan Turna: "Basketboldan uzak kaldığımız bu günler çamaşır, bulaşık, temizlik derken hiç anlamadan geçiyor . Normal ilerleyen sezonlarda bu zamanlar belki de en kritik günler oluyordu. Nisan ayı geldiğinde düşme-kalma, play-off, şampiyonluk hesapları derken, havaların ısınmasının verdiği pozitiflikle birlikte sezonlar hiç anlamadan biterdi. Fakat ülkemizi bırakın Dünya'nın içinde bulunduğu durum hepimizi biraz karamsarlığa, sevdigimiz belki de yasam sebeplerimizden biri olan basketboldan uzak tutarak mutsuzluğa itti. İnsallah bir an once hastalarımız iyileşir, vaka sayısı azalır, insanlık üstündeki bu felaket son bulur.

Sezonun bu kısmı sakatlık, hastalık harici evde oturmak hic birimizin alışık olduğu bir durum değil ki zaten ilk bir kaç gün adapte olmakta güçlük çektik. Ama su an 40 yıllık emekli gibiyiz evde .Balkondan yanlış parkeden arabaları uyarıyorum, apartmana giren çıkanları kontrol ediyorum. Eşim benim evde olmamdan çok memnunmuş gibi davranıyor ama bu süreç bir kaç ay daha devam ederse cami onüne falan bırakır beni gibi geliyor.
 
Bunlar dışında biz de herkes gibi kitap okuyoruz, film izliyoruz, cay-kahve eşliğinde bol bol sohbet ediyoruz. Günlük ev egzersizleri ve antrenmanımızı yapıyoruz.Yetkililerin bizden istediği gibi zorunlu ve acil bir ihtiyacımız yoksa evden çıkmıyoruz.Bu süreçte başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere kahramanca mücadele eden bütün herkese minettarız. İnsallah daha tedbirli, daha dikkatli olarak bu süreci en kısa zamanda atlatırız."

Zübeyde Turna (Yiğitcan Turna'nın Eşi): "Bizim için yılın en heyecanlı ve sıkıntılı zamanlarının başladığı dönem tam da bu dönemken, Yiğitcan'ın evde oluşu bana hala bir garip geliyor. Şu anda evde kalmanın ve kendimizi korumanın önemi her şeyden daha önemli tabii...

Bizim için bu süreç sıkıntılı ya da sancılı geçmiyor çünkü biz gezmeyi ne kadar çok seviyorsak evimizde vakit geçirmeyi de o kadar çok seviyoruz. Kahve içmek en büyük zevkimiz, kitap okuyoruz, akşamları izleyemediğimiz filmleri izliyoruz, beraber sağlıklı atıştırmalıklar yapıyoruz, evde yapılabilir idmanlarımızı yapıyoruz, ben ona yoga dersi de veriyorum 

Ruhen ve bedenen kendimizi beslemeye  çok özen gösteriyoruz. Bu dönemde benim en çok hoşuma giden şey benim temizlik konusundaki takıntılarıma Yiğitcan ne kadar saygı duysa da onu sıkmamak adına zorlamıyordum ama bu süreçte marketten gelen paketleri falan sirkeli sudan geçirmem normalde tuhaf karşılanırken, şu an benden önce Yiğitcan dezenfekte ediyor ve bende izlerken zevkten dört köşe oluyorum :)

Lütfen hepimiz kişisel temizliğimize önem verelim bunu yaparken su israfından kaçınarak ellerimizi sabunla yıkayalım. Çok zorunda kalmadıkça evden dışarı çıkmayalım. Bu süreci kısa sürede atlatmamız için bize düşen görevi yerine getirelim.
 
Bu süreçte evinden ayrı kalan sağlık personelimize de minnetimiz sonsuzdur...Herkese bu günlerde sağduyu, empati,dikkat,özen ve sıhhat diliyorum. Size de çok teşekkür ediyorum basketfaul ailesi"

Ender Arslan: "Son maçı oynadığımızdan beri evde vakit geçiriyoruz  Market alışverişi dışında evden hiç çıkmadık. Olağandışı günlerden geçiyoruz ve evden çıkmamak alışık olduğumuz bir durum değil ama ben pozitif tarafından bakıyorum bu duruma. Sporcular olarak sürekli bir koşuşturmanın içindeyiz ve hepimizin ortak şikayeti evde ailemizle yeterli ve kaliteli vakit geçirememizdi. Şimdi ise eşim ve kızımla sürekli birlikteyim ve iyi vakit geçiriyoruz.
 
Ev içinde iş bölümü yaptık ve herkes üstüne düşen görevi yapmaya çalışıyor. Benim görevim genelde bulaşık kısmına yardımcı olmak ve etrafı toplamak. Kısaca eşimin yükünü hafifletmeye çalışıyorum ama açıkçası idman kadar zor bir görev:) 

Normal zamanlarda yapamadığım işlere simdi yardımcı olamaya calışıyorum. Bunun dışında birlikte oynanan oyunları tercih ediyoruz. Yakında video çekimlerimizde başlayabilir. Bu konuda Alisa tarafından ciddi baskı altındayım.:)
Videolarla spor yapmayı da sürdüyoruz. Umarım bu virüsten bir an önce kurtuluruz ve hayat normale dönmeye başlar ama şu an kendimizi korumamız ve evde geçirdiğimiz zamanda da keyif almamız gerekiyor. Herkese sağlıklı günler lütfen evde kalmaya devam edelim."

Buket Arslan (Ender Arslan'ın Eşi): "Enderin idmanı, maçları ve Alisa'nın okulu sebebiyle evde bu kadar birlikte vakit geçirme fırsatı tabii ki bulamıyorduk. Şimdi hep birlikte güzel vakit geçirmeye çalışıyoruz. Ender'in de Alisa'nın da enerjisi çok yüksek olduğu için evde sürekli bir hareket var. Özellikle voleybol oynarken bir şeyleri kırmaya çok yaklaşıyoruz. Bu yüzden kırılacak eşyaların çoğunu kaldırdık :).
 
Alisa'nın dersleri ve ödevleri ile ilgili bölümlerden ben sorumluyum. Ev isleriyle de ortak olarak hepimiz ilgileniyoruz ve bununla ilgili is bölümleri yaptık. Beraber spor yapıyoruz film ve dizi seyrediyoruz, saglıklı yemek tarifleri deniyoruz ve kitap okuyoruz.

Dunya zor bir dönemden geçiyor ve bizler de anne baba olarak bu zamanlarda güclü durmak zorundayız. Bunu avantaja çevirip birlikte zaman geçirerek mutlu oluyoruz. Hayata her şeye rağmen güzel tarafından bakmaya calışıyoruz ve biz bu sureci en olumlu en verimli şekilde geçirmeye calışıyoruz. Güzel günler görmek için bir süre evde kalmalıyız."

Ender Arslan'nın Kızı Alisa: "Ben annem ve babamla evden hiç çıkmadan vakit geçirdiğim için çok mutluyum. Derslerimi bitirdikten sonra onlarla oyunlar oynuyoruz. Özelllikle voleybolu çok seviyorum. Ben de iş bölümüne katkı olarak kendi odamı topluyorum. Bunun dışında birlikte film seyrediyoruz, kitap okuyorum. Evde olmak çok güzel."

Umut Geçen: "Öncelikle corona virüsü salgını nedeniyle dünyada ve ülkemizdeki bütün vakalar için çok üzgünüm. Umarım tüm dünya olarak bu virüsten en kısa sürede kurtulup normal hayatımıza dönüş yapabiliriz. 
 
Liglerin ertelenmesiyle birlikte ailemin yanına döndüm ve yaklaşık 12 gündür evdeyim. Ev hanımlarını hiç bu kadar iyi anlamamıştım :) Hayatımda hiç bu kadar uzun süre evde kalmadığım için garip ve iniş çıkışlı duygular yaşıyorum. Hiç bu kadar kitap okuyup film izlememistim galiba. Bazen sıkıntıdan annem ve anneannemin yerine ev işlerini yapmaya başladım ve cam silme becerimin yüksek olduğunu farkettim.:)

Daha önce 1 gün bile evde kalamıyorken evde ailemle zaman geçirmenin ne kadar önemli ve değerli olduğunu bu süreçte öğrendim. Vücudumuzda senelerdir bu tarihlerde tabii ki evde olmaya alışık olmadığı için tuvalet kağıdıyla top sektirerek saatlerce bu akıma kapıldık ve sonunda 1 çift ayakkabımiz artık çok uzaklarda :)
 
Son olarak umarım en kısa sürede bu salgın sona erer ve tüm dünya da her şey normale döner. Biz de bu dönemde basketbol oynamayı daha fazla özlüyor olacağız."

Sibel Demir  (Umut Geçen'nin Annesi): "Biz anne oğul çok yoğun tempoda çalışan emekçileriz. Corona virus ülkemize gelmeden önce oğlumu sanırım birkaç ayda bir ancak görebilme fırsatım oluyordu. Şu anda ben de okulumu bu illet yüzünden mecburen süresiz kapatmış bulunmaktayım. Ticari açıdan üzülürken Corona illetinin bizi eve hapsetmesinin faydalarını yaşıyorum Allah büyüktür iyimser düşünmeye devam..

Gelelim günlerimiz nasıl geçiyor Sabahları Umut'un deyimiyle Kepoş ( anneannesi ) ile ailece kahvaltı sonra oğlumla kahve keyfim var. Her gun öğlen 1'de bahçede spor bana da idman yaptırıyor. Film izliyoruz, yemek yapıyoruz, bol bol sohbet ediyoruz.
 
Tabii bu kadar bir arada olmaya alışık olmadığımızdan sürekli didişmelerimiz de oluyor :) ama yine de içinde bulunduğumuz bu kötü durumu oğlumla birlikte geçirmek bana en büyük moral kaynağı biz diyoruz ki evinde kal sağlıklı kal Türkiye"

Doruk Dora: "Bizim gibi yoğun bir tempoda yaşayan insanlar için evde olmak gerçekten çok değişik geliyor. Biz de evdeki bu halimizi en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Evde yaptığım antrenmanlar harici en iyi dostum Playstation. Nba ve Fifa da çok iddaalıydım, bu konuda daha da gelişiyorum :)
 
Aynı zamanda bir çok yeni diziye başladım ve izleyemediğim filmleri izleyerek vakit geçiriyorum. Bu süreçte en iyi dostlarımdan biri de kitaplarım. 
Umarım bu günleri en kısa zamanda geride bırakırız, yoğun ve güzel günlerimize geri döneriz. Bunun için ve kendi sağlımız için evde kalalım "

Fulya Dora (Doruk Dora'nın Annesi): "Doruk'u bu kadar evde görmeye hiç alışık değiliz. Bu zamanda beraber çok vakit geçirme fırsatımız oluyor. Açıkcası ben bu durumdan çok mutluyum ama doğal olarak o zaman geçtikçe biraz sıkılıyor ama bu dönemi ona yemek yapmayı öğreterek geçirmeye çalışıyorum böylece ikimiz içinde vakit keyifli geçebiliyor."

Efe Beşok: "Uzun zamandır vakit geçiremediğim Urla’daki evimizde bütün aile beraberiz. Evde okunmamış ne kadar kitap, dinlenmemiş ne kadar cd, uzun zamandır bakılmayan ne kadar fotoğraf varsa hepsini elden geçirme imkanım oldu  :) 
 
Gün içinde mutlaka spor yapıyorum. Annem ve kız kardeşim de bana eşlik etmeye çalışıyor. Ama bütün bu zamanda tabii ki içinde bulunduğumuz kötü durumun bir an önce bitmesi en büyük dileğim."

Ayşin Beşok (Efe Beşok'un Annesi) : "Benim için şu kötü günlerdeki tek avantaj uzun süre sonra bütün ailemin yanımda olması. Duygular çok karışık. Ailem yanımda olduğu için olan mutluluğum korku dolu günlerle bir arada. Hayat durdu sanki. İnsanoğlunun en önemli amacı beslenme ve barınma oldu. 
 
Bu durumda evin hanımı ve sağlık yeme içme müdürü olarak olan bana oldu. Malum 3 sporcu da evde, besle besleyebilirsen :) Ama yatağıma yattığımda herkesin aynı çatı altında ve yanımda olması hoşuma gitti dersem yalan olmaz. 
 
Gün içinde beraber spor yapıyor olmak en keyif aldığımız aktivitemiz. Ben de kendi çapımda sporculara ayak uydurmaya çalışıyorum. Bu sırada oluşan kas ağrılarımdan bahsetmeme gerek yok sanırım :)"
 
Sercan Ergin: "Biz de her vatandaşımız gibi "Evde Kal" mesajına uyarak evdeki imkanlar dahilinde günlük egzersiz ve antrenman programımızı yapıp kendimize bir karantina rutini yaratmaya çalıştık ama ne kadar başarılı oldunuz derseniz gülerim :) Çünkü canınız sıkıldıkça başka bir şey yaratmaya çalışıyorsunuz olmuyor bir titreme geliyor insana, tam dışarı atacağım kendimi, nereye ? diye bir ses :) Tabi bizim hanım biraz fazla titiz ve duyarlı olduğu için anca karşı kanepeye geçiyorum. Eşim için temizlik vs olaylarında çok değişiklik olmadı çünkü aynı rutinde devam etti hayata. 
 
Televizyonda virüsten korunmak için neler yapabileceğimizi izlerken eşime herhalde sen yazdın yolladın bunları diye laf atmadan geçmiyorum. Şaka bir yana ben de çok hassaslaştım, market ihtiyacı için arabama inip bindiğimde eldiven, maske, dizi karakteri Fısfıs İsmail gibi elimde dezenfektan fısfıs, şöyle sil süpür bir kabasını alıyorum :) Kötü gelen çamaşır suyu kokusu artık baharın habercisi çiçeklerin kokusu gibi gelmeye başladı. Evde kokusunu alamayınca tedirgin oluyorum.
 
Sosyal medya üzerinden insanlar evinde çeşitli düellolar yapıp arkadaşlarını davet etti. Biz farklı boyuta getirdik ve takımdaki evli oyuncuların eşleri, yalnız olan takım arkadaşlarımıza çeşitli yemekler ve atıştırmalıklar yaptı. Biz de kurye gibi dağıttık ama sosyal mesafeyi koruduk :) Hatta benim üst komşum bile katıldı bu düelloya. Sağ olsunlar sıkı takipçimiz, taraftarımız ve aynı zamanda karantina günlerinin değişmez tavla ve 101 okey arkadaşlarıdır. İlk günden beri karantinaya beraber girdik sonuçta :) 
 
Herkes gibi kalan vakitlerde de bir iki satır kitap okuyup yeni şeyler öğrenmeye çalışıyoruz. Bol bol dizi, film ve gündemi takip etmek için haber kanallarını izliyoruz.
Günlerimiz basketboldan maalesef uzak ve özleyerek geçiyor. Normalde sezonun en zorlu, stresli ve can alıp verici günlerine denk gelen bu zamanları yıllarca sahada yaşadıktan sonra evde bu kadar sakin ve sahadan uzak geçirmek insana zor geliyor. Elbette bunların hiçbiri sağlığımızdan önemli değil sonuçta. 
 
Sağlık demişken, bu zorlu süreçte toplumumuzun sağlığı için cansiperane ve insan üstü çabayla, sevdiklerinden uzak görevlerini yapmaya çalışan başta, bu bölgede “Pandemi Hastanesi” ilan edilen Lokman Hekim Esnaf Hastanesi çalışanları ve tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz. Allah hepsine güç, kuvvet, sağlık versin ve başımızdan eksik etmesin.
 
Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 adındaki beladan kendimizi ve sevdiklerimizi korumaya çalıştığımız bu günlerin tez zamanda geçmesini umut ediyor, herkese sağlıklı bol kahkahalarla geçireceğimiz güzel günler diliyorum saygılar..."
 
Gamze Ergin (Sercan Ergin'in Eşi): "Dünyayı olduğu gibi Türkiye'yi de etkileyen ve corona virüs olarak adlandırılan corona virüs salgını sonrası tüm vatandaşlara yetkililer tarafından mecbur olmadıkça dışarı çıkmayın, evde kalın çağrısı yapılmıştı. Biz de zorunlu olmadıkça dışarı çıkmıyoruz. Yaşadığımız konumdan dolayı büyükşehirlerde yaşayan insanlara göre daha şanslı olduğumuzu düşünüyorum. 
 
Güzel havalarda bahçeye çıkıp kahvemizi içiyoruz ki eşimle ben gezmeyi yeni yerler keşfetmeyi çok seviyoruz. En kötü kahvemizi alır gider bir yerlerde içeriz ama şimdilik bahçe sınırlarındayız. Onun dışında benim de biraz takıntılı olduğum temizlik ve düzen konusu bir tık arttı ki Sercan bu konudan hep şikayet ederdi. Şimdi ise arabaya her binip indiğinde kendini dezenfektanla yıkıyor :) 
 
Birlikte evde dizi izlemeyi çok seviyoruz, sağlıklı tarifler deniyoruz. Bunların dışında ikimiz için de çok önemli olan antrenmanlarımızı evde birlikte yapıyoruz. Kısaca bu süreç 17 yıllık birlikteliğimizin içinde 8 yıllık evliliğimizde birbirimize ne kadar ihtiyacımızin olduğunu , sevginin, saygının ve anlayışın  önemli olduğunu gösterdi. 
 
Son olarak insanların camdan bakınca bile tedirgin olduğu şu dönemde hastanelerde canla başla bu virüsün üstesinden gelmek için çalışan tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ederim. İyi ki varsınız…"

Yorumlar Okunma: 3681