Barış Ermiş: Kendimizi hazır tutmaya çalışıyoruz - BasketFaul.com

Barış Ermiş: Kendimizi hazır tutmaya çalışıyoruz

28-03-20 09:05
ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden TOFAŞ’ın tecrübeli oyuncusu Barış Ermiş, yayıncı kuruluş Tivibu Spor’a evinden canlı bağlantı yaparak koronavirüs salgınının formuna, takımına ve basketbol dünyasına etkilerini değerlendirdi. Her an oynayabilecekmiş gibi kendilerini hazır tutmaya çalıştıklarını ancak herkes için çok zor bir süreç olduğunu vurgulayan Barış Ermiş, “Tecrübeli oyuncuyuz artık ama bu konuda hiçbir tecrübemiz yok. Bizim için de bir ilk. Sezonun en aktif döneminde play-off’lar öncesinde, Eurocup’ta çeyrek final maçları gelirken böyle bir ara olması, evde beklemek tabii ki zor geliyor ama dünya durmuş durumda. Çok ciddi bir salgınla karşı karşıyayız. Şu an için spordan, basketboldan, her şeyden daha önemlisi evde kalıp, sevdiklerimize, kendimize bu virüsü bulaştırmamak. Şu an için yapabildiğim tek şey o. Evde egzersizlere devam ediyorum. Ama tabii ki bu neye yarar, sezon başlar mı başlamaz mı bilmiyoruz. Öngörmesi çok zor ama hala oynanabilecek şekilde kendimizi tutabildiğimiz kadar hazır tutmaya çalışıyoruz” dedi.

Ligin ve Eurocup’ın nasıl devam edebileceği konusunda gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade eden Ermiş, salgının gidişatını ön görmenin çok zor olduğunu belirterek, “Tamamen afaki konuşuyoruz burada ama ben biraz beklemenin sezonu gerekirse yaz aylarında oynayıp bitirmenin bu mümkün olmayacaksa da oynanmamış saymanın taraftarıyım. Çünkü oynanmadan şuan herhangi bir takıma verilecek bir kupanın ne onları tatmin edeceğini, ne de ilk 8 takım içerisinde yer alacak bir takımın ‘play-off’a girdim’ mutluluğunu elde edebileceğini düşünmüyorum” şeklinde görüşünü paylaştı.

Basketbola verilen ara sonrası liglerin devam etmesi halinde maç temposuna dönebilmek için hazırlık sürecinin olması gerektiğini aktaran deneyimli basketbolcu, “Herkes evinde çalışıp bir şekilde kendini hazır tutmaya çalışıyordur ama bu verilecek araya da bağlı. Haziran’a kadar süren bir salgın olursa tabii ki evde yaptığınız egzersiz sahada hiçbir şeyinizi karşılamayacaktır. Sakatlık riskiniz olacaktır. Bence en az 1 ay bir hazırlanma süreci gerektirir diye düşünüyorum. Evde kendimiz ne kadar da kardiyo yapsak basketbol sahasının içi farklı bir ortam. Toptan uzak kalıyorsunuz, sıçrama, kontak gibi basketbolun içindeki hareketlerden uzak kalıyorsunuz. Yer egzersizleriyle sadece kasınızın kaybolmasını engelleyebilirsiniz. Salgın biter bitmez haftaya maç demek sakatlık risklerini ortaya çıkartır. Dediğim gibi herkes için çok zor bir süreç. Federasyon için, Bakanlık için, oyuncular için, kulüpler için..” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar Okunma: 733