TBSL’de Yerli Oyuncuların Takımlarına Katkıları (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

TBSL’de Yerli Oyuncuların Takımlarına Katkıları (İlker Yıldız)

27-03-20 20:41

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını hem dünyayı hem de ülkemizi olumsuz anlamda etkilemeye devam ediyor. Bu süreç belki de son elli yılda insanlığın gördüğü en büyük kriz dönemi olarak bile adlandırılabilir. Neredeyse dünyanın tamamını etkisi altına alan virüs salgını, hemen her alandaki faaliyetleri durma aşamasına getirmekle kalmadı; aynı zamanda da etkisini kaybettikten sonra dünyada büyük bir değişime de sebebiyet vereceğini de gösterdi. Belki de artık her şey eskisi gibi olmayacak! Bu değişimden basketbolunda büyük ölçekte etkileneceğine kesin gözüyle bakabiliriz. Şu an bütün sportif faaliyetlerde olduğu gibi bütün basketbol faaliyetleri de büyük ölçek de askıya alınmış durumda. Askıya alınan faaliyetlerden biri de bugün konumuz olan ING Erkekler Basketbol Ligi. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen, “Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı”ndan sonra, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Sayın Hidayet Türkoğlu, diğer federasyonların başkanları ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu başkanlığında Ankara’da gerçekleştirilen toplantıya katılmıştı. Toplantıda alınan kararlar neticesinde, sporcuların, antrenörlerin, yetkililerin ve taraftarların sağlığı ile güvenliğini korumak adına profesyonel basketbol ligleri 19 Mart 2020 tarihinden itibaren ertelenmişti. Liglerle ilgili kararlar ise federasyon yetkililerinin ilerleyen süreçte yapacağı değerlendirme toplantılarına göre kesinlik kazanacak. Birçok ülkede ligler ya oynanmamış kabul edildi ya da lider durumdaki takımlar şampiyon ilan edildiler. Bizim ligimiz açısından nasıl bir karar alınacağı da merak konusu. Ligin mevcut sıralamaya göre tescil edilmesi veya devam ettirilmesi ile ilgili alınan kararlar ne olursa olsun, uzun yıllar unutamayacağımız bir sezon olarak hafızalarımızda kalacağı kesin.


2019-2020 ING Erkekler Basketbol Ligi’nin 23. haftası sonrasında lige ara verilme kararı alınmıştı. Bu yazımda, sezonun 23. haftası sonrasında ligdeki yerli oyuncularımızın takımlarına katkılarını birçok istatistik alanı ile değerlendirmeye çalışacağım. Bu alanlar başta yerli oyuncularımızın takımlarına sayı alanında yüzdelik katkıları olmak üzere; süre, ribaunt, asist, blok, top çalma ve verimlilik olmak üzere birçok alanı kapsayacak şekilde olacaktır. Hatırlanacağı gibi 1 Mart 2020 tarihinde oynanan, Meksa Yatırım Afyon Belediyespor Kulübü – Fenerbahçe Beko Spor Kulübü (BSL) müsabakası ile ilgili Meksa Yatırım Afyon Belediyespor Kulübü tarafından yapılan itiraz TBF Yönetim Kurulu tarafından görüşülmüş ve kural hatası yapıldığı kanaatiyle müsabakanın tekrarına karar verilmişti. Bu nedenle her iki takımımızın sezon istatistikleri 22 haftalık istatistiklere göre hesaplanmıştır.

Yerli ve Yabancı Oyuncu Sayıları
BSL’de son üç sezona baktığımızda her sezon yerli oyuncu sayısında bir artışın olduğunu görüyoruz: 2017-2018 normal sezonu sonunda 129 (toplam oyuncu sayısının %49,62’si yerli oyuncu), 2018-2019 normal sezonu sonunda 139 (%56,05) ve 2019-2020 sezonunun henüz 23. haftası sonunda ise 141 (%54,86) yerli oyuncunun süre aldığını görüyoruz. Bu sezon aynı zamanda son yıllarda en çok yerli oyuncunun süre aldığı sezon olarak dikkat çekiyor. 

Yabancı oyuncu sayısına baktığımızda ise bu sezon geçen sezona göre daha çok yabancı oyuncunun süre aldığını görüyoruz. Geçen sezon ligin 15 takımla oynandığını da hatırlatmamız gerekiyor. Son üç sezona baktığımızda; 2017-2018 normal sezonu sonunda 131 (%50,38), 2018-2019 normal sezonu sonunda 109 (%43,95) ve 2019-2020 sezonunun henüz 23. haftası sonunda ise 117 (%45,14) yabancı oyuncunun ligimizde süre aldığını görüyoruz. Yüzde olarak baktığımızda bu sezon geçtiğimiz sezona göre yabancı oyuncu sayısında küçük de olsa bir artışın olduğunu görüyoruz.

26 Farklı Ülkeden 116 Yabancı Oyuncu
Normal sezonun geride bıraktığımız 23 haftası sonunda BSL’de 26 farklı ülkeden (geçtiğimiz sezon 24 farklı ülkeydi) toplam 116 yabancı oyuncunun ligimizde süre aldığını görüyoruz (Jamelle William Hagins bu sezon hem Gaziantep Basketbol hem de OGM Ormanspor formasıyla ligimizde süre aldı). 

Yabancı oyuncuların ülkelere göre dağılımında ise geçtiğimiz sezonlarda olduğu gibi yine en fazla sayıyı ABD’li oyuncular (bu sezon 78 oyuncu, geçtiğimiz sezon 68 oyuncu) alırken; Fransa (7), Sırbistan (4), Hırvatistan (3), Almanya (3) ve Avustralya, Azerbaycan, Bahamalar, Belçika, Bosna Hersek, Dominik Cumhuriyeti, Çekya, Hollanda, İngiltere, İtalya, Kamerun, Karadağ, Kanada, Litvanya, Nijerya, Porto Riko, Slovenya, Trinidad ve Tobago, Ürdün, Yeni Zelanda ve Yunanistan’dan birer oyuncu yer aldı.

En Fazla Yerli ve Yabancı Oyuncu Oynatan Takımlarımız
BSL’de forma giyen yabancı oyuncuların kulüplere göre dağılımına baktığımızda, ligde en fazla yabancı oyuncu oynatan takımlarımızın bu sezon Euroleague’de yer alan iki takımımız olan Fenerbahçe Beko (13 yabancı oyuncu) ve Anadolu Efes (10 yabancı oyuncu) olduğunu görüyoruz. En az sayıda yabancı oyuncuya kadrosunda yer veren takımlarımız ise 5’er yabancı oyuncu ile Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol ve Meksa Yatırım Afyon Belediyespor takımları oldular.

TBSL’de en çok yerli oyuncu oynatan takımlarımız ise; Teksüt Bandırma BK (12 oyuncu ve tamamı kendi altyapısından), Sigortam.Net İTÜ BB (11), Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol (10) ve Tofaş (10) oldu.

Takım İstatistiklerinde Yerli Oyuncularımız
Gelelim yazımızın en önemli kısmına. Geçtiğimiz sezona göre yerli oyuncularımızın, istatistiklerin hemen her kategorisinde küçük de olsa yüzde olarak düşüşler olduğunu görüyoruz. Ancak bu mukayesenin çok da gerçekleri yansıtmayacağını da baştan söylemeliyim. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz sezon birkaç kulübümüzün çeşitli nedenlerden dolayı lige erken havlu atmalarından dolayı, ligin büyük bir bölümünü yabancısız olarak oynamak zorunda kalmışlardı. Bu da geçen sezonki yerli oyuncuların istatistiklerinde suni bir artışa sebebiyet vermişti. Bu sezon benzer durum her ne kadar Teksüt Bandırma BK’da görülse de, Teksüt Bandırma BK’nın yerli oyunculara bakış açısındaki kulüp misyonunun bu konuda diğerlerinden olumlu anlamda mukayese kabul etmeyecek şekilde çok daha farklı olduğunu da özellikle belirtmeliyim. 

A Erkek Milli Takımımız, FIBA 2021 Avrupa Şampiyonası Elemeleri D Grubu'nda hiç beklemediğimiz bir şekilde önce kendi evimizde Hollanda’ya (72-65, 21 Şubat 2020) sonra da deplasmanda İsveç’e (87-80, 24 Şubat 2020) mağlup olurken, teknik heyetimizin hem kadro tercihi hem de oyuncularımızın maçların kriz anında sorumluluk alamayarak takım olarak sayı üretmekte zorlanmamız hepimizi çok üzmüştü. Hem Hollanda hem de İsveç maçları kadrolarına çağrılan oyuncularımızın tamamı BSL’de forma giyen oyuncularımdan oluşuyordu. O zaman BSL’de yerli oyuncularımızın takımlarına sayı katkılarını da bu çalışmada öncelikli kriter olarak belirlemem de yanlış olmayacağı kanaatindeyim. Yerli oyuncularımızın bireysel istatistikleri ve takımlarına katkılarının A Milli Takımımıza yansımasını içeren düşüncelerimi bir sonraki yazıma bırakıyorum. 

Yerli Oyuncularımızın Sayı Katkısı En Çok Darüşşafaka Tekfen’de
Yerli oyuncularımızın takımlarına yüzde olarak sayı katkılarına baktığımızda ilk sırada %41,14 ile Darüşşafaka Tekfen olduğunu görüyoruz. Sayın Selçuk Ernak yönetimindeki Darüşşafaka Tekfen’de başta tecrübeli oyuncu Sinan Güler (sayı ortalaması: 10,74) olmak üzere; Kartal Özmızrak (sayı ortalaması: 9,05) ve Doğuş Özdemiroğlu (sayı ortalaması: 6,78)’nun sezon boyunca takımlarına çok ciddi katkılar verdiklerini görüyoruz. Bu üçlüye zaman zaman Berk Demir (sayı ortalaması: 4,70) ve tecrübeli Erkan Veyseloğlu’nun (sayı ortalaması: 2,45 sayı) katkılarıyla ligin en verimli yerli oyuncu katkısının olduğu Darüşşaka Tekfen’i hep birlikte zevkle izledik. Aynı zamanda Darüşşafaka Tekfen’in Eurocup maçlarında da bu oyuncularımızın çok ciddi katkılar verdiğini de gördük. “Avrupa Kupaları’nda Türk Takımlarımız” ile ilgili değerlendirme yazımı ise ilerleyen günlerde detaylı bir şekilde yazıp, sizlerle paylaşacağım. Şimdilik yerli oyuncularımızın BSL’deki katkılarını dile getirmekle yetineceğim.

Yerli oyuncularımızın sayı katkısında ikinci sırada Sayın Orhun Ene’nin çalıştırdığı Tofaş takımı var. Tofaş kulübü, son yıllarda Teksüt Bandırma BK gibi ülke basketbolumuza üst seviyede en çok oyuncu yetiştiren kulüp olma durumuna geldi. Kuşkusuz bu duruma hem Tofaş kulübünün kurumsallıkta gösterdiği önem hem de Sayın Orhun Ene ve ekibinin misyon ve vizyonu etkili olmuştur. Başta kaptan Barış Ermiş (sayı ortalaması: 7,67)’in tecrübesi ve katkısı olmak üzere, oyun kurucu Berk İbrahim Uğurlu (6,24), bu sezon belki de en çok gelişme kaydeden oyuncuların başında gelen Muhsin Yaşar (9,74), Berkan Durmaz (6,36) ve zaman zaman takımına katkı sunan ama ondan daha çok şeyler beklediğimiz Muhaymin Mustafa (3,00)’nın takıma önemli katkılarını gördük. Muhtemeldir ki gelecek sezonlarda Tofaş takımı içerisinde Batın Tuna, Bora Satır ve Ata Can Atsüren gibi gençlerinde dahil olmasıyla birlikte, yerli oyuncuların katkısı çok daha fazla olan bir takım oluşacaktır.

Üçüncü sırada ülke basketbolumuzun gözbebeği olan Teksüt Bandırma BK geliyor. Teksüt Bandırma BK ligde oynadığı son üç maç olan Frutti Extra Bursaspor, Sigortam.Net İTÜ BB ve Gaziantep Basketbol maçlarına yabancı oyuncuları olmadan, sadece kendi altyapısından yetiştirdiği oyuncularla çıktı. Bu koşullara rağmen bu üç maçtan bir galibiyet çıkartırlarken, diğer iki maçı da tecrübe eksikliğinden kaynaklı nedenlerle kaybettiler. Koç Sayın Hakan Demir’in özellikle henüz 17 yaşında olan Alperen Şengün (sayı ortalaması: 4,95) ve Furkan Haltalı (3,40)’ya ciddi süre ve sorumluluklar vermesi de ayrıca takdiri hak ediyor. Takımın yaşça en büyüğü olan ama henüz çoğu takım için çok genç olarak addedilen 23 yaşındaki Rıdvan Öncel (11,80), A Milli Takımımızın aday kadrosunda yer alan ve ülke basketbolumuzun gelecekte kendisinden çok şeyler beklediği Şehmus Hazer (7,39), geçtiğimiz sezon TBL’de atletizmi ile öne çıkarak fırtına gibi esen ve bu sezon Sigortam.Net İTÜ BB maçında triple double’ı kıl payı kaçıran Erkan Yılmaz (2,72), Sadık Emir Kabaca (2,83) ve Atakan Erdek (0,93) gibi genç yerli kadrosuyla gelecek sezonlarda ülke basketbolumuza çok daha büyük katkılar sunacaklarına inanıyoruz.

Bu sezon kendi kulüp takımlarında ana rotasyonda olan ve büyük ölçüde maçların kriz anlarında çekinmeden sorumluluklar alabilen birçok yerli oyuncumuzun olduğunu memnuniyetle görebiliyoruz. Bu oyuncularımızın ilerleyen süreçlerde A Milli Takımımızda da benzer sorumlulukları alabilecek düzeye geleceklerini de düşünüyorum.

Hemen Her Kategoride İlk Üç Sırada Darüşşafaka Tekfen Var
Yerli oyuncularımızın diğer kategorilerdeki katkılarına yüzde olarak baktığımızda, olumlu anlamda hemen her kategorinin ilk üç sırasında Darüşşafaka Tekfen’i (Toplam ribaunt sıralaması hariç) görüyoruz. Bu veriler bizlere BSL’deki takımlar içerisinde, koç Selçuk Ernak yönetimindeki Darüşşafaka Tekfen’de yerli oyuncuların gerçek anlamda takıma katkılarının en üst seviyede olduğunu görüyoruz. 

✓ Sürede; Sigortam.Net İTÜ BB, Darüşşafaka Tekfen ve Arel Üniversitesi Büyükçekmece B.
✓ Toplam ribauntta; Anadolu Efes, Arel Üniversitesi Büyükçekmece B. ve Beşiktaş Sompo Sigorta
✓ Asist kategorisinde; Darüşşafaka Tekfen, Tofaş ve Sigortam.Net İTÜ BB
✓ Top çalma kategorisinde; Sigortam.Net İTÜ BB, Teksüt Bandırma BK ve Darüşşafaka Tekfen takımları yer almakta
✓ Oyuncu verimliliğinde; Tofaş, Anadolu Efes ve Darüşşafaka Tekfen

Cesur Koçlara İhtiyacımız Var
BSL’de yer alan takımlar arasında yerli oyuncuların takıma katkılarında, hemen hemen birçok alanda ilk sıralarda yer alan takımımız olarak Darüşşafaka Tekfen göze çarpıyor ve bunun en önemli mimarı da hiç kuşkusuz takımın başantrenörü Sayın Selçuk Ernak’tır. Sayın Selçuk Ernak ile iki buçuk yıl önce yaptığımız röportajda yerli oyuncularımızın kendi çalıştırdığı takımlarda hiçbir zaman figüran olmayacaklarını ifade etmişti (Basketfaul’de 5 Ekim 2017 tarihli “Ernak: Yerli oyuncularımız figüran olmayacak” başlıklı röportajı okuyabilirsiniz). Geçen süreçte gördük ki, gerçekten de Sayın Selçuk Ernak’ın çalıştırdığı takımlarda yerli oyuncularımız hem figüran olmadılar hem de takıma katkıları bakımından ligdeki diğer takımlara nispeten çok üst düzeydeydiler. Bunun yanında Selçuk Ernak’ın çalıştırdığı takımlarda birçok yerli oyuncumuz hem bireysel anlamda kariyerlerinde önemli atılımlar yaptılar hem de bu sayede ülke basketbolumuzda önemli bir yer edindiler. Tabii bu sadece Selçuk Ernak’ın değil, birlikte yola çıktıkları ekibinin de başarısı olarak görülmelidir (Rüçhan Tamsöz ve Ertan Bedir ile uzun süreden beri birlikte çalışıyorlar). Ama en önemli unsurun, Sayın Ernak ve ekibinin Türk oyuncularımıza inanması, güvenmesi, sorumluluklar vermesi ve bunları yaparken de cesaretli davranmasında gizli olduğunu düşünüyorum. Ülke basketbolumuzun, BSL gibi üst düzey bir ligde yerli ve genç oyuncularımıza süre ve sorumluluklar vermede cesaretli davranan; Selçuk Ernak, Orhun Ene, Hakan Demir ve Mustafa Korhan Aydanarığ gibi koçlara fazlasıyla ihtiyacı var. 

BSL ile ilgili yazılarıma nasip olursa ilerleyen günlerde devam edeceğim. Herkese mutlu, huzurlu, sağlıklı ve basketbol dolu günler diliyorum. 

 

2019-2020 TAHİNCİOĞLU ERKEKLER BASKETBOL SÜPER LİGİNDE YER ALAN TAKIMLARIN
YERLİ OYUNCU İSTATİSTİKLERİNİN GENEL TAKIM İSTATİSTİKLERİNE ORANI (%)
(23. HAFTA SONU)
S
TAKIMLAR
LİG
SIRASI
YERLİ
OYUNCU
YABANCI
OYUNCU
TOPLAM
OYUNCU
MAÇ
SÜRE
SAYI
SR
HR
TR
ASİST
BLOK
TK
FAUL
VERİM
1
DARÜŞŞAFAKA TEKFEN
6.
9
6
15
49,42%
43,55%
41,14%
38,37%
31,90%
36,06%
57,45%
17,81%
47,96%
42,63%
43,84%
39,91%
2
TOFAŞ
5.
10
6
16
53,71%
42,62%
37,44%
37,98%
41,14%
38,78%
56,99%
68,09%
44,59%
44,36%
53,90%
42,29%
3
TEKSÜT BANDIRMA BK
7.
12
6
18
57,69%
40,86%
37,14%
38,36%
50,24%
41,61%
36,08%
43,33%
48,68%
51,38%
45,48%
34,28%
4
ANADOLU EFES
1.
7
10
17
54,37%
40,96%
35,94%
42,22%
48,32%
43,99%
45,90%
45,83%
45,51%
40,80%
49,74%
40,50%
5
OGM ORMANSPOR
12.
9
7
16
53,15%
39,95%
35,62%
36,85%
33,16%
35,90%
34,74%
31,25%
32,67%
32,28%
45,09%
34,47%
6
PINAR KARŞIYAKA
2.
9
6
15
54,07%
40,98%
33,21%
42,90%
41,11%
42,37%
32,84%
30,00%
36,23%
36,90%
46,76%
34,09%
7
TÜRK TELEKOM
10.
9
7
16
54,92%
36,48%
33,20%
35,51%
38,37%
36,18%
30,95%
9,72%
30,28%
32,24%
38,01%
31,67%
8
BEŞİKTAŞ SOMPO SİGORTA
8.
8
6
14
49,76%
39,97%
32,99%
42,05%
43,93%
42,60%
32,58%
39,02%
37,89%
42,26%
47,61%
33,82%
9
GALATASARAY DOĞA SİGORTA
3.
8
8
16
54,77%
40,19%
32,55%
35,55%
33,49%
34,95%
38,55%
22,03%
29,44%
27,84%
41,14%
33,03%
10
AREL ÜNİVERSİTESİ BÜYÜKÇEKMECE B.
15.
10
5
15
63,00%
43,43%
32,01%
40,11%
51,78%
43,20%
39,41%
29,27%
33,33%
40,26%
51,81%
33,15%
11
SİGORTAM.NET İTÜ BB
16.
11
7
18
59,74%
44,15%
27,91%
39,49%
37,57%
38,96%
49,05%
24,59%
53,37%
36,28%
48,86%
32,87%
12
GAZİANTEP BASKETBOL
11.
9
9
18
43,35%
30,73%
23,17%
22,88%
28,16%
24,23%
38,26%
26,67%
39,17%
36,82%
40,08%
23,74%
13
FENERBAHÇE BEKO
4.
6
13
19
31,03%
21,35%
22,71%
16,03%
11,54%
14,96%
9,31%
2,94%
14,02%
15,19%
23,83%
16,96%
14
MEKSA YATIRIM AFYON BELEDİYESPOR
14.
7
5
12
50,65%
24,30%
19,85%
26,73%
24,23%
26,05%
18,33%
32,00%
18,28%
20,99%
27,93%
20,73%
15
FRUTTİ EXTRA BURSASPOR
9.
9
7
16
49,78%
23,72%
16,60%
20,51%
18,45%
20,00%
25,47%
38,00%
21,52%
20,83%
34,16%
17,73%
16
BAHÇEŞEHİR KOLEJİ
13.
8
9
17
43,12%
21,55%
9,89%
17,91%
21,97%
19,06%
15,72%
7,02%
23,08%
18,82%
32,75%
11,47%
 
2019-2020 TBSL'DE 23. HAFTA SONUNDA
GENEL İSTATİSTİKLER
141
116
257
3733
1235:25:38
29633
8515
3233
11748
7096
804
2417
4489
7047
33099
0:19:51
7,94
2,28
0,87
3,15
1,90
0,22
0,65
0,53
1,89
8,87
2019-2020 TBSL'DE 23. HAFTA SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIMIZIN GENEL İSTATİSTİKLERİ
1974
462:01:53
9220
2946
1167
4113
2647
236
890
1568
3037
10519
0:14:03
4,67
1,49
0,59
2,08
1,34
0,12
0,45
0,53
1,54
5,33
2019-2020 TBSL'DE 23. HAFTA SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIN TAKIMLARINA KATKILARI (%)
54,86%
45,14%
-
52,88%
37,40%
31,11%
34,60%
36,10%
35,01%
37,30%
29,35%
36,82%
34,93%
43,10%
31,78%
2018-2019 TBSL'DE NORMAL SEZON SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIN TAKIMLARINA KATKILARI (%)
139
56,05%
109
43,95%
248
53,79%
38,78%
32,14%
35,15%
38,63%
36,13%
38,59%
30,48%
39,45%
38,46%
45,73%
32,47%
2017-2018 TBSL'DE NORMAL SEZON SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIN TAKIMLARINA KATKILARI (%)
129
49,62%
131
50,38%
260
43,68%
28,62%
22,66%
-
-
23,03%
27,02%
-
-
-
-
-
Açıklamalar:
1) Yukarıdaki tablo, 2019-2020 ING Erkekler Basketbol Süper Ligi normal sezonunun 23. haftası sonunda oluşan istatistiklere göre hazırlanmıştır. Tablodaki takım sıralamaları, takımların yerli oyuncularına verdikleri toplam sürelerin genel takım içindeki yüzdesine göre yapılmıştır. 
2) 2019-2020 ING Erkekler Basketbol Süper Ligi normal sezonunun 23. haftası sonunda toplamda 257 farklı oyuncu süre alırken, bu oyuncuların 141'i yerli, 117'si ise yabancı oyuncuydu.
3) Devşirme oyuncularımız Ali Muhammed (Fenerbahçe Beko) ve Deshane Davis Larkin (Anadolu Efes); ligde Türk statüsünde oynayan oyuncularımız Ahmet Düverioğlu (Fenerbahçe Beko, Ürdün), Mahir Ağva (Darüşşafaka Tekfen, Almanya), İsmet Akpınar (Beşiktaş Sompo Sigorta, Almanya), Orhan Aydın Haciyeva (Gaziantep Basketbol, Azerbaycan) ve Thomas Akyazılı (Bahçeşehir Koleji, Belçika)'ya istatistikler hesaplanırken yabancı oyuncular kısmında yer verilmiştir.
4) 01 Mart 2020 tarihinde oynanan Meksa Yatırım Afyon Belediyespor Kulübü – Fenerbahçe Beko Spor Kulübü (BSL) müsabakası ile ilgili Meksa Yatırım Afyon Belediyespor Kulübü tarafından yapılan itiraz TBF Yönetim Kurulu tarafından görüşülmüş ve kural hatası yapıldığı kanaatiyle müsabakanın tekrarına karar verilmiştir. Bu nedenle her iki takımımızın istatistikleri, 22 haftalık istatistiklere göre hesaplanmıştır.

Yorumlar Okunma: 1992