Basketbolun büyükleri (65+) ne yapıyor? - BasketFaul.com

Basketbolun büyükleri (65+) ne yapıyor?

26-03-20 11:22
Bu millet sağcı solcu diye birbirine kırdırılmak istendi, alevi sünni diye, Türk-Kürt diye ayrıştırılmasına çalışıldı ama bütünlüğünü korudu. Şimdi ise genç-ihtiyar diye iki fraksiyona ayrıldı. Coronavirus yüzünden yaşlılara potansiyel suçlu gözüyle bakılır oldu. Sokaktaki yaşlıların düzgün şekilde uyarılmak yerine korkutularak eğlence malzemesi haline getirilmesi de cabası... Gün itibariyle 65 yaşının üzerindekilerin sokağa çıkması yasak. 

Geçen gün Ercüment Sunter aradı... Nefes nefes konuşunca, "Hayırdır, dışarıda mısın?" diye sordum. Evinin çevresindeki sokaklarda yürüyüş yapıyormuş... "Ercü, sen bildiğim kadarıyla 1955 doğumlusun. Yani 65 yaş üstü olarak yasakları çiğniyorsun." dediğimde aldığı önlemi anlattı: Sakalları kestim, en fazla 60 gösteriyorum... Zaten dolaştığım yerlerde in-cin top oynuyor."

Bu konuşmanın verdiği esinle camiadaki 65 yaş üstü ve civarındakileri aramaya başladım...

Basketbolumuzun en kıdemli foto muhabiri Fehmi Özgüler... Maç günleri İstanbul gibi zor bir metropolde hiç üşenmeyip salon salon dolaşır ve basketbolu görüntülerdi... "Benim gibi evde oturmasını bilmeyen birisi için 13 gündür dışarı çıkamamak bir işkence... Ama yapacak bir şey yok... Bütün gün NBA TV izliyorum..."

Daha sonra Nedim Karakaş'ı aradım... "Otomobilime bindim, Çengelköy sahiline indim, balık tutuyorum... Yani bunu hayal ediyorum... 8 gündür dışarı adım atmadım. Haber kanalları moral bozucu da olsa mecburen takip ediyorum ama çoğunlukla film seyrediyorum."

Efe Aydan'ın 65'ini doldurmasına 50 gün daha var. Yani o şimdilik özgür... "Ev sınırları dışına çıkıp yürüyorum ama çoğunlukla bahçede kondisyon çalışmaları yapıp direncimi artırmaya çalışıyorum. Acaba oyuncuyken bu kadar çok antrenman yapıyor muydum? Emin değilim."

Efsane hakemlerimizden Ömer Ozan konuyla ilgili son konuğum oldu... "Normalde Cunda'da oturuyorum ama bugünlerde Ankara'daki evimdeydim. 155'i arayıp Cunda'ya gitmek için izin aldım ama daha sonra,inşallah ihtiyacımız olmaz ama sağlık hizmetleri açısından Ankara'da kalmaya karar verdim. Her gün terasta saatlerce koşuyor ve ağırlık çalışıyorum..." (Necip Kapanlı) 

 

Yorumlar Okunma: 2354