Ataman: Bu şekildeki şampiyonluğu kabul etmek istemiyorum - BasketFaul.com

Ataman: Bu şekildeki şampiyonluğu kabul etmek istemiyorum

25-03-20 16:46
TBF’nin kulüplerle yaptığı telekonferans görüşmesinin ardından Basketbol Süper Ligi’nde sezonun iptalinin gündeme gelmesiyle ilgili Anadolu Efes Koçu Ergin Ataman, Tivibuspor‘a konuştu ve bunu doğru bulmadığını söyledi.

Ergin Ataman’ın açıklamaları şu şekilde:

“Dün Basketbol Federasyonu’nun kulüplerle yapmış olduğu telekonferans toplantısında çok büyük bir çoğunlukla ortak fikrin liglerin bir an evvel sonlandırılması fikrinin hakim olduğunu duydum, okudum ve edindiğim izlenim bu oldu. Ancak ben bu konuda şu anda duygusal, aceleci yaklaşımların doğru olmadığını düşünmekteyim. Sonuçta şu anda Türkiye Basketbol Ligi hep söylediğimiz gibi Avrupa’nın en önemli liglerinden bir tanesi hatta biz bunu İspanya Ligi’yle beraber en iyisi olduğunu söylüyoruz yıllardır. Şimdi böyle bir durumda NBA, EuroLeague, İspanya, İtalya, Fransa, Rusya gibi ligler de bizim gibi ertelendi ama henüz hiçbir karar alınmadı ve süreç takip ediliyor.

Bu salgının 1-2 ay içerisinde sonlandırılması herkesin temennisi. Bunun da sonucunda yaz aylarında Haziran-Temmuz olabilir, sportif açıdan ben liglerin mutlaka oynanıp, öyle sonuçlandırılması gerektiğini düşünüyorum. Bunu söylerken de şu konuyu hemen söylemem lazım tabii ki insan sağlığı çok önemli ve bu salgının sıfır noktasına indiği yerde olması gerektiğini düşünüyorum. Keza diğer bütün liglerde de bu böyle olacaktır.

Hiçbir zaman sporcu sağlığı, insan sağlığı riske edilmeyecektir. Ama tabii ki sportif anlamda da bunun değerlendirilmesi gerekiyor. Ve bunu şu anda dikkat ederseniz Türkiye Ligi’nde ve EuroLeague’de lider takımın antrenörü olarak söylüyorum. Birçok kamoyunda liglerin tescil edilmesi durumunda lider takımın şampiyon olacağı konuşuluyor. Ancak ben açıkçası bu şekilde şampiyonluğu kabul etmek istemiyorum, kabullenemiyorum. Sonunda tabii ki maçlar hiçbir şekilde oynanamayacak duruma gelirse kararı yetkililer verecek ama bugünden bu kararın alınmasını doğru bulmuyorum.” 

Yorumlar Okunma: 2849