Erdem Can: Tercihim 6-7 saniyede şut değil, 6-7 paslı hücum - BasketFaul.com

Erdem Can: Tercihim 6-7 saniyede şut değil, 6-7 paslı hücum

23-03-20 11:52
Efe Can Önal'ın 'Her şey değişiyor, ya basketbol?' yazısına bir katkı da sevgili Erdem Can'dan geldi. Teşekkürlerimizle aynen yayımlıyoruz...

"Necip abi merhaba,

Sevgili Efe Can’ın yazısını büyük bir keyif ve ilgi ile okuduğumu söylemek isterim. Dünya’nın böyle bir gündemi olduğu ve bizim çözüme olan tek katkımızın evimizden çıkmamak olacağı şu günlerde değişim ile ilgili bu güzel yazının ilham verici olduğunu düşünüyorum. Kendi açımdan bu konuyla ilgili bir kaç noktadan bahsetmek isterim.

Öncelikle Mike D’Antoni’nin sahip olduğu sistemin ve coachluk yönteminin bir anlamda `unique` (benzersiz) olduğu muhakkak. Açıkçası NBA basketboluna da tempo ve offense tercihleri açısından yeni bir boyut getirdiği de yadsınamaz. Tabii ki 2004-2005 sezonundaki `Run & Gun` Phoneix Suns takımında Steve Nash gibi sahayı gören, yüksek tempoda doğru tercihleri yapan bir süper yeteneğin yanına atletik ve şutör oyuncuları ekleyerek `7 or less` ile önemli bir başarı yakaladı ve söylediğim gibi bazı önemli takımlara da ilham vermiş oldu. Bu süreçte klasik low post düzenleri , triangle offense, p&R üzeri pas dağıtımları ve topsuz hareketi kullanan konservatif yöntemler sorgulanır oldu. Her ne kadar 2016’da Houston Rockets takımının başına geçene kadarki süreçte bu sistem kendisi tarafından bile sorgulanacak kadar başarisiz süreçler geçirse de, James Harden`i yeni Steve Nash rolüne sokarak Suns temposuna yakin bir hucum takimi yaratmayı başardı.

Buraya kadar sevgili Efe Can in `Hersey değişiyor, ya basketbol?` başlığına aslında basketbolda bu anlamdaki değişimin 2004 yılı ile birlikte başlamış olduğunu vurgulamak isterim. Çünkü bu değişim bence müthiş bir evrimi içine alarak Golden State Warriors takımında vücut buldu ( 2015 – 2019 arası).

Bu noktadan sonra biraz daha teknik detaylar üzerinden gitmek isterim. Benim dikkatimi çeken D’Antoni sistemi içerisinde birden fazla süper yıldız guardın (oyuna yön verici – karar verici rolde) olduğu takımlar göreli olarak hep daha başarısız oldu ve en üst seviyede kalıcı bir basketbol oynayamadı. Bugünkü Rockets takımı aslında  `7 or less` prensibiyle topu erken kullanmak temeline dayalı bizim `4 corners` (dört köşe) spacing dediğimiz saha yerleşimi üzerinden erken p&r oynayan ve pozisyonundan bağımsız sahada bu 4 noktadan da sut tehdidine sahip (köşeler ve 45) şutör kısalarla çok fazla 3 sayı ya da yakin atış isteyerek oynayan bir düzene sahipler. D’Antoni’nin orta mesafe atışa inanmayan bir koç olduğu hepimizin malumudur Ancak bu noktada o ilk erken p&r oynayan oyuncunu dışındaki diğer oyuncuların yaratıcı rolüne bürünmeleri ya da topsuz oyuna katkıda bulunmak konusunda kısır olduklarını söylemek gerekir. Ya da bu role ikinci bir oyuncunun eklenmesi durumunda rollerin paylaşımı ve takım içi dengelerin ne yönde değiştiğini de görmeliyiz diye düşünüyorum, örnekse, Chris Paul & James Harden ikilisi.

İşte yukarıda Evrim diye bahsettiğim şey aslında Golden State Warriors takımının bu run&gun sistemini yarı saha basketbolu ile optime ettiği birden çok oyuncunun rollerini kabullendiği, topsuz oyunun çok ama çok etkili olduğu, topun sahada bulunduğu yere göre oyuncuların müthiş bir tempo ile senkron (es zamanlı) hareket ettiği, neredeyse (bence) kusursuz bir düzenden bahsediyoruz. Golden State takımını izlediğinizde ilk 8 saniye içinde topu herhangi bir oyuncunun çembere atması ile ilgili hiç bir rol sıkıntısı yoktur, ancak bu noktadan sonra yari saha hücumu oynadıkları anda basketbolun temelindeki basit elementleri ne kadar etkili kullandığını görürüz. İyi ve sert screen yapmak, çok iyi fake kullanmak, es zamanlı hareket etmek, top bir oyuncudayken diğer 4 oyuncunun eş zamanlı hareket ettiği oyunlar vs… Ve bütün bunları yaparken birden çok süper yıldız beraber oynamaktan zevk alırlar. Onları sahada izlerken koşan, sert, mücadele eden, çok pas ile oynayan bir ekip görürsünüz.

Bu anlamda biraz eski kafalı bir basketbol öğrencisi olarak, sahada her 7-8 saniyede bir topu çembere atma öncelikli bir basketboldan daha çok; doğru yerleşimlerin olduğu, topun 6-7 pas ile dolaştığı, topsuz oyunun enerjisini hissettiğimiz, bu arada da savunmada tabiri caizse biraz da `kemik sesinin geldiği` bir mücadeleyi izlemek bana hep daha çok zevk verdi. 

Sağlık ve sevgiyle…"    

Her şey değişiyor, ya basketbol ? (Efe Can Önal) BURAYA tıklayın

 

Yorumlar Okunma: 4338