Havuzlu: Small ball ama Houston'dan daha uzun beşle - BasketFaul.com

Havuzlu: Small ball ama Houston'dan daha uzun beşle

23-03-20 08:21
Milli Takım ve Anadolu Efes altyapılarında başantrenörlük yapan Ozan Havuzlu, Houston Rockets'ın "Uzunsuz beş" denemesi hakkındaki görüşlerini belirtti ve "Small Ball basketbola damgasını vuracak ancak bence Houston takımının denediği boy ortalamasının üzerinde bir standartta, takımın çoğunluğunun 1.96m ile 2.04m aralığında olan oyunculardan kurulu bir takım kurgusuyla olacağını düşünüyorum." yorumunu yaptı.

Havuzlu'nun görüşleri şöyle:

"Small Ball" benim bakış açıma göre 5 pozisyonda da herkes gard, herkes pivot mantığı ve bu felsefeyi Ankara basketbolunda Seyfi Kuştimur Ağabeyin de bahsettiği gibi bir çoğumuz yaşayarak öğrendik. 

Bunu açmak gerekirse sahada bulunan beş oyuncu da şut atabilecek, çembere top ile gidebilecek, saha görüşü olup pozisyonu zorlamadan müsait takım arkadaşına verebilecek kadar pasör olacak ve gerektiğinde perdeleme yapıp sırtı dönük oynayabilecek. 
Üst seviyede beş oyuncunun da kısa bir beş ile oynadığını çok nadir görüyoruz. Genellikle antrenörler bu düzenlemeleri çok acil durumlarda krizi atlatmak için kullanıyorlar, bu sezon başında Fenerbahçe takımında gördüğümüz gibi ama sezon boyunca bu felsefede oynayabilmek maç sayısıyla da bağlantılı olarak zorlaşabilir diye düşünüyorum. NBA seviyesinde daha sürdürülebilir görünse de play-off sertliğinde ve hazırlanmış bir takıma karşı sürpriz ve enerjik etkisini kaybedebileceğini düşünüyorum. 

Pace and space basketbolunda çok uzak bir örnek olacak ancak 2000'li yılların başında ligimize renk katan Büyük Kolej takımı bu felsefeyi çok güzel yansıtmıştı.
 
Değişen basketbolda "Small Ball" damgasını vuracak ancak bence Houston takımının denediği boy ortalamasının üzerinde bir standartta, yukarıdaki tanıma uygun ancak takımın çoğunluğunun 1.96m ile 2.04m aralığında olan oyunculardan kurulu bir takım kurgusuyla olacağını ön görüyorum. 
Bu deneyin devrim olabilmesi için çok kritik bir parametre var o da ribaund üstünlüğü. Bunu her rakibe karşı sağlayabilecek takımlar veya savunmada ikilik yiyerek hücumda üçlük atabilen takımlar (Golden State örneği) başarabilir.

Yorumlar Okunma: 1756