Erteleme kararı çok gecikti (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Erteleme kararı çok gecikti (Necip Kapanlı)

19-03-20 07:56
Dünyadaki herkes gibi Türk insanının bugünlerdeki önceliği coronavirüsten korunarak hayatta kalmak, çevresindekilere virüs taşımamak. Durum böyleyken hepimiz gözlerimizi ekonomik değil sağlıkla ilgili paketlere çevirdik. İlgililer hangi önlemleri alırlarsa kendimizi daha güvende hissedebiliriz? Yeterli sayıda test yapılıyor mu? Açıklanan hasta sayısı her gün katlanarak artarken hastanelerde yoğun bakım üniteleri yeterli mi?

Günlerdir bütün yetkililer gerekmedikçe evden çıkmamamız konusunda uyarıyor. Yeni resmi olarak ilan edilmese de gönüllü olarak karantinadayız.

Gerekmedikçe sokağa çıkmayın... Bu söz önemli... Zaten sokağa çıksanız gıda ve sağlık hizmetleri dışında açık yer de bulamazsınız...

Peki... Böyle bir ortamda lig maçlarının oynanması bir gereklilik mi? Yaşamsal bir gereksinim mi? Yoksa iyi zaman geçirilebilecek bir etkinlik, bir eğlence mi?

Evden çıkmamasını önerdiğiniz insanlara havaalanına gitmesini, yolculuk yapmasını, otelde kalmasını, kendisini ne kadar koruduğu belirsiz bir garson tarafından yapılacak servisle karnını doyurmasını, konu basketbol ise rakibiyle iç içe oynamasını nasıl beklersiniz? 

Zaten yabancıların bazıları oynamamaya başladı, sahaya isteksiz şekilde çıkanların oynadığına da basketbol demek için bin şahit ister. Önceki gün bir TBL maçı 1 saat, 15 dakikada bitti ki, normal bir maçın süresi 1 saat 40-45 dakika civarıdır.

Deplasmana gitmek, sahaya çıkmak zorunda olan herkes kendi sağlığı dışında evdeki çocuklarının, yaşlı anne  ve babasının sağlığını tehlikeye atma korkusu yaşıyor.

Takımlar antrenman dahi yapmazken, ligin devam ettirilmesi nedir? Önümüzdeki haftadan itibaren kadrolar 5-6 kişiye düşecek, bir etap sonrasında da sahaya çıkmayan takımlarla karşılaşacağız. Her gün çok sayıda oyuncu ve antrenörle konuşuyoruz. Bu şartlarda hala oynuyor olmalarından dolayı kendilerini çok kötü hissediyor ve isyan ediyorlar. "Gerekmedikçe sokağa çıkmayın" diyenlere şunu sormalıyız... "Gerekmediği halde sporcuların sokağa çıkmasını neden istiyorsunuz?"

Yorumlar Okunma: 3452