Evde antrenman (Hilmi Taşer) - BasketFaul.com

Evde antrenman (Hilmi Taşer)

17-03-20 16:10
Hilmi TAŞER
Son günlerde coronavirüsün ektisi ile hepimizin bildiği üzere basketbol dünya genelinde durma noktasına gelmiştir. Bu durum basketbolcuların evlerinde uzun zaman geçirmeleri anlamına gelecek ve elde etmek için çok uzun zaman harcadıkları kondisyon düzeyleri kademeli olarak geriye gidecektir.

Bu olumsuz durumun önüne evde yapılacak kuvvet ve kondisyon çalışmaları ile bir nebze de olsa geçmek mümkündür. Kondisyonerler sezon boyunca çalıştıkları sporcuların ihtiyaçlarına yönelik hazırladıkları programları sporculara göndererek bu sıkıntılı sürecin en az hasarla atlatılmasına destek olabilirler.

Evde yapılacak antrenmanlar için varsa koşu bandı, bisiklet (ya da başka bir kardiyo aleti), egzersiz minderi, lastik bantlar, dambıllar, mini bantlar, sağlık topu, pilates topu, bosu gibi çok çeşitli araç gereçler kullanılabilir.

Bu amaca yönelik egzersizler vücut ağırlığı ile yada yukarıda saydığım direnç aletlerinden yararlanılarak yapılır. Seçilen egzersizler hedeflenen sürelerde ya da tekrar sayılarında şiddetli bir tempoda uygulanır, egzersizler arasında kısa süreli dinlenmeler verilerek kuvvet gelişiminin yanı sıra kardiyovasküler bir uyarıda elde edilmiş olur. Bazı egzersizler aşağıda sıralanmıştır;

Duvar oturuşu, öne-yana-geri adımlama, şınav, sandalyeye oturup kalkma ( çift ve tek ayak), split squat, bantla (kürek) sırta çekiş, dambıl omuz pres, mini bant hareketleri, yerde dambıl göğüs pres, köprü (çift, tek ayak), bosu denge (çift ve tek ayak), step up ve step down, ayak ucunda yükselme, dips çeşitli kas gruplarına yönelik yapılabilecek yüzlerce egzersizden bazılarıdır. Ayrıca kor egzersizleri için çeşitli planklar, mekikler, V oturuşları, ters mekikler, woodchooplar kullanılabilir. Görüldüğü üzere evde hareketsiz durmak yerine sınırsız sayıdaki programlar ile hem kız hem erkek altyapı yada profesyonel her düzeydeki sporcu kondisyon çalışmaları yapabilir.
 

 

Yorumlar Okunma: 5129