Karantina Günlerinde Basketbol (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Karantina Günlerinde Basketbol (Hayri Pekergin)

16-03-20 00:01

Yalnızca gençlerin değil, yaşını başını almışların, en görmüş geçirmişlerin bile ilk kez karşılaştığı bir durum ile yüz yüzeyiz. 


Küresel ticaret, küresel piyasalar, küresel köy, küresel güç, küresel değerler filan derken küreselleşen bir salgınla hepimiz ters köşede yakalandık. 

Covid 19 size hiç uğramasa da, bulunduğunuz yöreye hiç gelmese de hepinizin ve hepimizin hayatlarını radikal şekilde etkileyecek potansiyele sahip. 

Covid 19 şöyle bir durum;

Alınan sıkı önlemlerin turizm, üretim, tedarik zincirleri, ulaştırma, ticaret, finans piyasaları üzerindeki etkileriyle, fizyolojik olarak hasta etmediği bölgeleri ekonomik olarak çökertme potansiyeli olan bir afet ile yüz yüzeyiz. 

Türkiye’miz Çin, İran, İtalya, ABD, Fransa, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler ile karşılaştırıldığında şu anda çok iyi durumda. 

Bu durumun devam etmesi sizin bizim hepimizin elinde. 

Totaliter bir devlet olan ve hemen her şeyin kamu kontrolünde olduğu Çin’de hastalığın kontrol altına alınması yaklaşık 3 ay kadar bir süre aldı.

Şu anda vak’a sayısının yüzlerle binlerle telaffuz edildiği ve kamu kontrolünün görece daha düşük seviyede olduğu batı ülkelerinde bu noktaya son iki hafta içinde gelindiği göz önüne alınırsa, önümüzde en az iki üç aylık zor bir zaman olduğu anlaşılıyor. 

Size, bize, herkese sağlık ve kolaylıklar diliyorum. 


*******

Küresel salgının basketbol üzerindeki ilk etkileri profesyonel seviyedeki maçların seyircisiz oynanması yönünde oldu. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bütün okul maçları iptal edildi. 

Basketbol Federasyonu Basketbol Gençler Ligi dahil tüm altyapı maçlarını durdurdu.  

Kulüpler okulların da tatil edilmesini dikkate alarak altyapı antrenman faaliyetlerini şimdilik kısa süreler ile askıya almaya başladı. 

Yukarıda belirttiğim süreler ve ülkemizin bir geçiş ülkesi olması gerçeği göz önüne alındığında, durdurulan altyapı faaliyetlerin bu sezon yeniden başlaması çok kolay görünmüyor. 


*****

Sporcular, antrenörler, teknik ve destek ekipler olarak her an seyahat eden ve yüksek risk grubunda olan profesyonel sporlarda, Avrupa ve ABD’de NBA ve EL gibi majör ligler durdurulurken Türkiye’de liglerin neden durmadığı haklı şekilde soruluyor. 

Ülkemizde okullar, seyahatler, iş gezileri, insanların toplu halde bulunacağı hemen her alan kısıtlanırken futbol, basketbol gibi birbirine kıyas konumunda olan liglerin durdurulmaması devletin finansal olarak zor durumda olan futbolun turizm sektörü gibi bir darbeden mümkün olduğu kadar geç etkilenmesini arzu ettiğini gösteriyor. 

Futbol kulüplerinin bankalara olan borçları, televizyon ve bahis gelirleri, durdurulan liglerin nasıl tescil edileceği gibi pek çok zorlayıcı alan var.  

Umarım karşılaşmayız ama tek bir profesyonel sporcuda ya da teknik / destek ekiplerinde virüs tespit edilmesi bütün liglerin durması anlamına gelecek.   


******

Kadın basketboluna gelince;

Herbalife Nutrition KBSL’de gündemde Galatasaray Fenerbahçe Öznur Kablo derbisi ve ligden düşme mücadelesindeki gelişmeler vardı.

Galatasaray Kupa’dan beklenmedik şekilde erken elenmesini telafi etmeye niyetli bir odaklanma ile oynadığı maçta, Kupa’yı güle oynaya kazanan Fenerbahçe Öznur Kabloyu 80-77 mağlup etti. 

Sarı kırmızılılar, geçirdiği sakatlıklar ardından iki sezondur hücumda ritim bulma çabasındaki Meltem Yıldızhan’a 29 dakika vererek Fenerbahçe’nin uzun boylu forvetlerinin fizik avantajlarını azaltmayı hedefledi. 

Bu tercih ile birlikte Fenerbahçe Öznur Kabloda hangi isimlerin şutlarının riske edileceği planındaki beklentilerin gerçekleşmesi, Tilbe Şenyürek’in skor ve ribaunt katkısı, birbirini iyi tamamlayan Stankovic – Macaulay ikilisinin performansı ile birleşince, Galatasaray güçlü rakibi ile bütün maçı başa baş oynadı. 

Son iki dakikada aldığı teknik faul ile oyun dışı kalana kadar takımın saha içi liderliğini başarıyla üstlenen Hartley’in yerine giren alperi Onar’ın çizgiden kritik isabetleri sarı kırmızılılara galibiyet getirdi.  

Fenerbahçe Öznur Kablo cephesinden özellikle son bölümdeki hakem kararlarına tepki ve şikayet var. 

Bu şikayetlerde haklılık payı olsa da Fenerbahçe Öznur Kablo’da bazı şeylerin son dönemde istendiği kadar iyi gitmediği de bir gerçek. 

Tango Bourges ile oynanan ve sonda top kayıpları ve savunma hatalarıyla sıkıntıya giren ELW maçının Elizabeth Williams’ın iki kritik hücum ribaundu ile kazasız atlatılmış olması dikkatlerden kaçmamalı. 

Sarı lacivertlilerin öncelikle coach Lapena’ya Chelsea Gray’in neden transfer edildiğini ve savunmanın neden sezon başındaki 60’lı sayılardan şimdi 80’li sayılara izin verecek konuma geldiğini sorması gerekiyor.  

İlk soruyu Chelsea Gray transferini eleştirmek adına değil, Bu ismin Iagupova’nın üzerindeki baskıyı almak anlamında iyi kullanılmadığını ortaya koymak adına gündeme getiriyorum. 

Bu iki çok yönlü ve skorer ismin kullandığı top sayılarına bakmak burada bazı şeylerin henüz ayakta olduğunu görmek adına yeterli.   

Fenerbahçe’nin bu kadrosu sezon başında savunması ile rakibi bozmak, hızlı ve geçiş hücumlarıyla avantaj sağlamak adına strateji açıklayan bir ekip. Bu konular çalınan top ve ribauntlarda önde olmayı gerektiriyor. 

Maçın sonunda istatistik verisine baktığımızda bu iki kritik alanda da tarafların eşitliğini görüyoruz. 

Aynı istatistik veriler iki takım arasındaki ayırıcı farkın, 3 sayılık atışlardaki isabet ve şut sayılarında olduğunu da işaret ediyor. 

İşte bu faktörler daha güçlü kadroya sahip Fenerbahçe Öznur Kablonun, 29 dakika süre alan Meltem Yıldızhan ve takımın top trafiğinin sigortası olarak neredeyse tüm maç sahada kalan Işıl Alben’in toplam 6 sayıda kaldığı günde rakibine neden net bir üstünlük kuramadığını açıklayan faktörler. 


*****

Herbalife Nutrition KBSL’de haftanın diğer maçlarında ilginç sonuçlar vardı.  

Takıma yapılan bir dizi spektaküler yabancı takviyesi ardından hayal kırıklığı olarak nitelenen sonuçlar almaya devam eden Çukurova Basket Yenişehir Belediye, iki yabancı oyuncusu ile yollarını ayırarak  kadrosundaki 20’li yaşların başındaki isimlere yeniden süre / sorumluluk veren (sezon başındaki) sisteme dönüş yaptı. 

Bu dönemin ilk maçında Kayseri deplasmanında alınan 94-70 skorlu sonucun Mersin ekibi için yeni bir başlangıç olup olmadığı ilgi ile izlenecek.  

Ligde kalma hattını çok yakından ilgilendiren maçlarda yabancı rotasyonunu tamamlayarak yerli isimlerinden aldığı katma değeri arttıran Hatay BŞB, Birevim Elazığ İl Özel İdare önünde 11-26 skorlu son çeyrekte başarısıyla  76-69 skorlu galibiyet aldı. 

Beşiktaş TRC İnşaat – Büyükşehir Belediye Adana Basket karşılaşmasında ise savunma yapamayan iki ekibin hücum basketbolu izlendi. 

All-Star maçı kıvamındaki maçın kritik son çeyreğinde Adana Basket birkaç kez öne geçme şansına sahip olsa da kritik hakem kararları ile gelen top kayıpları Adana’daki ilk maçı da kaybeden  konuk ekibe bu şansı vermedi.  

Beşiktaş’ın son haftalarda yönetimin “pozitif desteği” ile gelecek sezon daha büyük sorumluluk üstlenecek gençlerin süresini arttırması, bu sezon ortaya konan fotoğrafın en güzel tarafını oluşturuyor.  

Çankaya Üniversitesi rotasyonda az süre verdiği isimleri görme imkânı yaratan rahatlıkta geçen maçta ligden düşmeye giderek yaklaşan BOTAŞ’ı 86-60 mağlup etti. Bu isimlerden Özge Karataş’ın bir kez daha iyi sınav verdiğinin altını çizmek gerekiyor. 

BOTAŞ açısından ise 18 yaşındaki Pelin Gülçelik’in ön plandaki performansı maçın tesellisi konumundaydı. 

Genç oyuncu kendini ileride çok kısıtlama riski taşıyan “sağ el penetre sol el pull up” kelepçesinden kurtulup, teknik eksiklerini tamamlayabilirse adından daha fazla söz ettirecek konumda.     

KBSL’de Haftanın diğer maçında İzmit Belediyesi Samsun Canik Belediye önünde 83-54 kazandı.  


******

Kadın basketbolunun iki numaralı ligi TKBL’de normal sezonun bitimine dört hafta kala Ankara ekibi Nesibe Aydın zorlu Edremit Belediye Güre Spor deplasmanında 86-75 kazanarak kritik bir deplasman galibiyeti aldı. 
B
u maçta rotasyonu oldukça daraltan Nesibe Aydın ilk beşte başlayan Büşra Akgün, Bright, Merve Uygül ve Harika Eldaş’dan iki haneli skor katkısı alırken, Aslı Sevinç’in 7 sayı 6 asist ile süslediği çok yönlü oyunu kenardan her seferinde değer katarak gelen Selin Öztekin’in katkısı ön plandaydı. 

Ankara ekibinde 29 sayı, 10 ribaunt, 3 asist, 2 blok üreten Bright, TKBL’de başa oynayan takımların yabancı oyuncuları arasında en başarılısı olarak görünüyor.  

TKBL’de Nesibe Aydın okullarını bir adım geriden takip eden İstanbul Üniversitesi Yalova VİP önünde 104-70 skorla farklı kazanırken Mardin Büyükşehir Başakspor Sakarya deplasmanında  95-73 skorlu rahat bir galibiyet elde etti. 

Haftanın bir diğer önemli maçında Antalya 07 Basket, coach değişikliği sonrası kayda değer bir çıkış gerçekleştiren Bursa BŞB önünde 73-57 skorla önemli bir galibiyet aldı.  

Antalya ekibinde son haftalarda ritim yakalayarak adeta yeni bir transfer gibi takıma güç veren Lucie Bouthors’un 16 sayısı, 10 asistinin değerinin 9 sayılık skor katkısının çok önüne geçtiği Meryem Gültekin, 20 sayı,9 ribaunt, 4 asist ile takımın skor lideri Goodwin başrolde görünse de 8 oyuncudan gelen skor katkısı, Gonca Karataş – Devran Tanaçan pivot ikilisinin toplam 13 sayı 12 ribaundluk üretimi  sonuçta etkili oldu. 

Antalya ekibi eğer iç dinamiklerinde bir problem yaşamaz ise play-off’a renk ve heyecan getirecek bir takım olma yolunda ilerliyor.  

Haftanın diğer maçlarında ard arda gelen yenilgiler 4. sıraya gerileyen Emlak Konut Bosna Basket önünde 66-46 kazanarak moral bulurken play-off umutları artan Mersin Üniversitesi 1881 Düzce Belediye deplasmanında 106-90 skorla kazandı. 

İki İzmir ekibinin mücadelesinde Bayraklı Belediye, son haftalarda iyi mücadele eden Urla Belediye önünde 87-83 kazanarak play-off için iyi yer arayışını sürdürdü.  

BOTAŞ Gelişim – Fenerbahçe Gelişim maçında sarı lacivertli konuk takım, Stashchuk’un 35 sayısı, Duygu Özen, İdil Saçalır, Doğa Adıcan ve kenardan gelerek bu maçta değer üreten Aleyna Baday’ın etkili oyunuyla 10-16 skorlu son çeyrekle 72-781 galip gelen taraf oldu.     

Fenerbahçe Gelişimde Merve Arı hücumda ritim bulamasa da 7 ribaunt ve 5 asistinin yanında savunmaya katkısı ile bir diğer ön plandaki isimdi. 

BOTAŞ Gelişimde Banks, Betül Kutlu ve 17 yaşındaki Zeyno Işıl Şeren en skorer oyunculardı.  

TKBL’de puan sıralamasında üstlerde konumlanan tüm takımların önünde kritik maçlarla dolu zorlu bir fikstür var. 

Liderlik yarışı Nesibe Aydın ve İstanbul Üniversitesi arasında yaşanacak görünürken Mardin BŞB ve Emlak Konut öndeki takımların hata yapmasını bekleyecek.  

twitter: @hayripekergin 
 

Yorumlar Okunma: 5833