Oyuncuların kafaları rahatlatılmalı (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Oyuncuların kafaları rahatlatılmalı (Necip Kapanlı)

15-03-20 10:05
Spor Bakanlığı tarafından liglerin seyircisiz oynanmasına karar vermesinin ardından ilk deneyimleri yaşadık. Sonucun çok başarılı olduğunu söyleyebilmek mümkün değil. Bazı yabancı oyuncular sahaya çıkmayı reddetti, oyuncular ve antrenörler tedirginliklerini dile getirdi.

Nasıl İstanbul depreminden sonra Deprem Dede yaptığı bilgilendirmeler ve uyarılarıyla Türk insanının güvenini kazandıysa, şimdi de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aynı konumda. Hemen herkes birçok ülkeyi kasıp kavuran coronavirüs salgınının ülkemize iyi yönetildiği konusunda hem fikir. Herşeyden önce her türlü soruya azarlamadan, kızmadan yanıt veren bir bakan var karşımızda. Böylelerini özlemişiz...

Spor Bakanlığı maçların seyircisiz oynama kararını mutlaka Sağlık Bakanlığı'nın görüşü doğrultusunda almıştır. Burada eksik olan bu kararın altının doldurulması ve belki ek önlemlerin alınmasıdır. Oyuncu sahaya çıktığında bir tehdidin varlığını düşünüyorsa kendisini rahat hissedemez. Yetkililer sahadakilerin korkmaması gerektiğinin nedenlerini bilimsel ama anlaşılır şekilde aktarmalıdır. Basketbolda antrenörler rakiplerin en yakından savunulmasını, mümkünse formasının içine girilmesini ister.Sahaya çıkan, birbiriyle temas edebilecek olan herkesin teste tabi tutulması da bir önlem olarak düşünülebilir. Buna ek olarak deplasmanlar sırasında oyuncuların neden tehdit altında olmadığı net olarak anlatılmalıdır.

Özellikle oyuncuların kafasındaki soru işaretleri ortadan kaldırılmazsa "Neden oynuyoruz?" diyenlere Webster, Hayes, Eldridge gibi oynamayı reddedenler de eklenebilir ve maçlar daha da tatsız hale gelebilir. 
 

Yorumlar Okunma: 1679