Türk koçlarının altın yılı - BasketFaul.com

Türk koçlarının altın yılı

10-03-20 13:03
TÜBAD'ın yabancı antrenör krıterleri ile ilgili olarak hazırladığı taslağı TBF tarafından kabul edilip yürürlüğe sokulması, Türk basketbolu için bir reformdu. Eğer basketbolumuz için iyi şeyler yapabileceksek kendi antrenörlerimizi güçlendirmek ve onlara alan açmak zorundaydık. Elbette yabancılardan da alacağımız şeyler var ama onların Türk Basketbolunu geliştirmek gibi bir misyonları yok. Onlar doğal olarak o sezonu en iyi geçirmenin yolunu ararlar. kaldı ki Obradovic, Blatt dışında son dönemlerde hangi yabancının iz bıraktığını söyleyebiliriz?

BSL'deki 16 koçtan 9'unun yabancı olduğu dönemler geçirdikten sonra şimdi 14 takımın başında yerli koçlarımız var. Ligin sonuna yaklaştığımız şu günlerde hepsinin işini iyi yaptığı gibi güzel bir gerçekle karşılaşmak mutluluk verici. Sezon içinde sadece iki kulübün koç değişikliği yapma gereğini duyması ve bunların ikisinin de yabancı olması, yerli koçların kulüpleri tarafından da takdir edildiğinin işareti:..

ERGİN ATAMAN: Geçen sezon Euroleague'de final oynayan Anadolu Efes, Ataman'ın ikna etmesi sonucunda bütçesini artırarak hedefini net olarak ortaya koydu: şampiyonluk. Ataman ve ekibi şu ana kadar beklentileri fazlasıyla karşıladı, Euroleague'de normal sezonu ilk sırada bitirmek için avantaj yakaladı, ligde de ilk sırada. Puan durumundaki yerlerinden bağımsız olarak Efes'in Ataman'ın elinde çok keyif veren basketbol oynaması ile tribünlerde de boş yer kalmadı. Oyuncularının yeteneği ile kendi ilkelerini harmanlayan Ataman antrenörlük kariyerinin en olgun dönemini geçiriyor.

UFUK SARICA: Pınar Karşıyaka geçtiğimiz yıllarda daha çok yabancı koçlarla çalıştı, Başbakan'ın yeniden göreve getirilmesiyle koçuna olan güven nedeniyle hamle yapıp üst sıralara oynayan bir kadro oluşturdu. Gün itibariyle Sarıca'ya birlikte ligde ikinci, FIBA EuropeCup'ta da şampiyonluğun adaylarından biri.

ERTUĞRUL ERDOĞAN: Önceki yıllara göre mütevazı bir bütçe ile yola çıkan Galatasaray, birçok oyuncusunun sakatlık yaşamasının ve yerlerine zamanında eklemeler yapılmamasının etkisiyle daha ilerilere gidebileceği Eurocup'a veda etti, Ligde ise iki kez Fenerbahçe'yi yenme başarısını gösterip ilk dört sıra için adaylığını koydu. Ertuğrul Erdoğan takıma son derecede hakim ve donanımı ile oyuncularından büyük saygı görüyor.

ORHUN ENE: TBL'den aldığı TOFAŞ'ta beşinci yılını dolduruyor. Düzen basketbolunun içine monte ettiği yerli oyunculardan üçü milli takım kadrosuna girdi. BSL'de yapabileceğinin maksimumunu gerçekleştirerek iki sezon önce final oynayan TOFAŞ, Orhun Ene'nin elinde Eurocup'ta da çeyrek final yükselme başarısını gösterdi.

SELÇUK ERNAK: Takımlarına iyi savunma yaptırmak isteyen genç koçların izlemesi gereken ilk isimlerden biri Selçuk Ernak. Sezona iyi başlayamasa da her gün üzerine koyarak bugünlere gelen, bütün rakiplerinin saygı duymak zorunda olduğu Darüşşafaka, Bologna maçını Belgrad'da oynanmış olsa şindi Ernak'ı Eurocup'taki başarısı için de kutluyor olabilirdik. Darüşşafaka'nın yerli oyucuların en efektif oynadığı takım olması da Ernak'ı kutlamak için bir diğer neden.

HAKAN DEMİR: Geçen sezon düşme potasındayken devraldığı gençlerle ligin en güçlü takımlarını yendi. Teksüt bandırma bu sezon Türkiye Kupası'na katılmayı en erken garantileyen takımlar arasında yer alırken bunda Hakan Demir'in eli vardı. Kulüp yabancılarla ayrılma zorunda kaldıktan sonra büyük güç kaybına uğrasa da ligde hala iyi işler yaparak gençleri yarınlara hazırlayan Bandırma ekibinde Hakan Demir faktörünün rolü çok büyük.

BURAK BIYIKTAY: Takımı Ivanovic'ten devraldığı günün ardından oyun kurucu Jordan Theodore, skorer forvet Shaq McKissic, pivot James McAdoo ayrıldı, sakatlıklar oldu ama karşımızda rakipleri açısından eskisinden daha dişli bir Beşiktaş varsa Burak Bıyıktay'ın ne kadar büyük iş yaptığı ortada. Oyuncu kaybettikçe direnç kazanan bir Beşiktaş ve bunu başaran bir Bıyıktay var karşımızda...

BURAK GÖREN: BSL'de olması gereken bir bölgede bulunan Türk Telekom daha yüksek konsantrasyonla oynadığı Şampiyonlar Ligi'nde ise grubunu birinci bitirdi. Türk Telekom'un Şampiyonlar Ligi'nde daha da ileri gitmesi olasılığı fazla ve bunda koç Burak Gören'in payı çok büyük.

SERKAN ERDOĞAN: Takımlar için yükseldikleri ligdeki ilk sezonları kolay değildir buna karşılık Bursaspor ilk haftadan itibaren alt sıralardan uzaklarda ve daha yukarıları hedefleyerek bugünlere geldi. Bu da Serkan Erdoğan'ın başarısıydı.

CAN SEVİM: Bürün koçlarımızı tebrik ediyoruz ama bize göre sezonun koçu Can Sevim'dir. Ligin başlamasına bir hafta kala kurulan, hazırlık maçı oynayamadan lige başlayan Afyon Belediyesi her maçı sonuna kadar oynadı. 6-7 maçı son toplarda kaybetmemiş olsalar şimdibelki de play off sınırı içindeydiler. Zor şartlarda en doğru takımı, çok düşük bir bütçeyle kurup iyi basketbol oynatan Can Sevim'i çok parlak bir gelecek bekliyor.

KORHAN AYDANARIĞ: İlk BSL deneyiminde gemiyi limana sağ salim yanaştıran Korhan Aydanarığ. Basketbolumuzun yeni iyi koçlara ihtiyacı var çünkü rekabet kaliteyi geliştirir. Aydanarığ da ligimizin genç ama iyi koçlarından biri.

ZAFER AKTAŞ: Görevi Dedas'tan devraldığında takım son sıradaydı. Karşıyaka galibiyetinin ardından kazanması gereken maçlarla tehlikeli bölgeden uzaklaştı, araya bir de Darüşşafaka galibiyetini sıkıştırdı. Ligdeki sorununu çözdükten sonra FIBA EuropeCup'a yüklenen Bahçeşehir şimdi yarı finalin kapısında. BSL'ddeki ilk başantrenörlük deneyiminde takımına hakim olan Zafer Aktaş doğru rötuşlerle karşımıza iyi bir takım çıkardı.

SERHAT ŞEHİT VE ANDAÇ YAPICIER: Büyükçekmece ve Sigortam.net İTÜ'nün başına dünyanın en iyi antrenörlerini getirseniz bir değişiklik olmazdı. Kadrolarının tam olduğu dönemlerde güçlü rakiplerini zorladılar ama kadroları kan kaybına uğrayınca yapabilecekleri bir şey kalmadı. 

Yorumlar Okunma: 2932