Galatasaray kısalarıyla... (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Galatasaray kısalarıyla... (Gençalp Kozan)

08-03-20 19:41
ING Basketbol Süper Ligi'nde Galatasaray Doğa Sigorta, deplasmanda Darüşşafaka Tekfen'i Harrison-Roberson ikilisinin toplamda 41 sayı, 9 ribaund performansıyla 79-88 yendi. Kartal Özmızrak'tan yoksun oynayan Daçka ligde üst üste üç, toplamda beşinci mağlubiyetini aldı.

Maçtaki en büyük fark yayın gerisinden yapılan atışlardaydı. Galatasaray 10/24 ile üçlük kullanırken Daçka 6/25'te kaldı.

İki takımın da fazlaca top kaybedip verimlilikten uzak olduğu ilk 20 dakikada Darüşşafaka Tekfen ikili oyunlarda Johnny Hamilton'ı etkili şekilde kullandı. Yeşil-siyahlılar yayın gerisinden 1/10 ile hücum etmesine karşın hücum ribaundlarıyla bu eksikliğini telafi etti. Galatasaray Doğa Sigorta cephesi ise genel olarak düşük tempoda geçen ilk yarıda ana rotasyondaki isimlerden daha fazlabfayda sağladı. Boyalı alandan Zach Auguste'un, üç sayı çizgisinin  Roberson-Harrison ikilisinin verdiği katkı değerliydi. Rakibine nispeten daha dengeli atışlar kullanan sarı-kırmızılı ekip soyunma odasına 36-38 önde girdi.

İkinci yarının ilk dakikalarında Daçka adına Doron Lamb sorumluluk alıp takımına ivme kazandırsa da devamında Galatasaray hem yarı sahada top trafiğini iyi ayarladı hem de rakibinin dengesiz atışlarına iyi organize edilmiş geçiş hücumlarıyla karşılık verdi. Skor periyodun bitimine 2 dakika kala 47-52'ye gelirken Darüşşafaka, çeyrek sonunda set temposunu arttırıp Sinan Güler ve Bonzie Colson'ın önderliğinde yeniden dengeyi sağladı. Son 10 dakikaya 54-54'lük eşitlikle girildi.

Son çeyreği Galatasaray Doğa Sigorta'nın kısaları domine ederken Kartal'dan yoksun olduğu günde rotasyonu daha da daralan ev sahibi ekip topa baskı yönünden eksik kaldı. Normal şartlarda savunmasından güç alan Daçka, bu bölümde hücumda da çok fazla hata yaptı ve bu hatalar Galatasaray'a fast-break olarak geri döndü. Roberson'ın sayı ve asistleri 11-0'lık serinin yakalanması bakımından önemliydi. Böylece bitime 4:40 kala skoru 60-72'ye getiren Galatasaray, rakibinin bitiriş konusunda yaşadığı sıkıntıları iyi değerlendirmiş oldu ve karşılaşmadan 79-88'lik galibiyetle ayrıldı.

 

Yorumlar Okunma: 1918