Erkin Şenel: Kendimi geliştirip BSL'ye dönmek istiyorum - BasketFaul.com

Erkin Şenel: Kendimi geliştirip BSL'ye dönmek istiyorum

04-03-20 11:53
Erkin Şenel, altyapı diyince aklımıza ilk gelen kulüplerden Teksüt Bandırma'da yetişmiş 99 jenerasyonun önemli oyuncularından biri. Bu sezon ise hem daha fazla sorumluluk hem de farklı bir tecrübe edinmek için TBL'nin iddialı ekiplerinden Merkezefendi Bld. Denizli Basket'te kiralık olarak oynamaya başladı. Takıma geldiği ilk andan itibaren hem enerji hem skorda büyük katkısı olan genç oyuncuyla biz de bir araya gelerek kendisini biraz daha tanımak istedik. 

Bandırma maceran nasıl başladı, kısa öğrenebilir miyiz?

Annem ve babam Bandırmalı. Babam asker ve işi dolayısıyla şehir değiştirerek İstanbul'a taşındılar. Biz abimle İstanbul'da doğduk. İkimiz de basketbolla ilgiliydik. Abim Beşiktaş altyapısında oynamaya başlamıştı. Benim ise yaşım küçük olduğu için kabul edilmemiştim. O süreçte 96 jenerasyonu minik takımı oynarken ben de onlarla antrenman yapmıştım. Ardından babam emekli olunca Bandırma'ya döndük. Abim zaten biz dönmeden önce Teksüt Bandırma'ya transfer olmuştu. Onun sonrasında ben de taşınınca Bandırma'ya gittik ve orada seçmeleri geçerek basketbola ilk adımımı atmış oldum. 

Minik takımdan beri Teksüt Bandırma forması giyiyorsun. Şu an ise kiralık olarak Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket'tesin. Transfer sürecinden biraz bahsedebilir misin?

Ben istediğim süreleri Bandırma'da bulamıyordum. Ayrıca çıkıp farklı bir ortamda bulunmak, tecrübe edinmek de istiyordum. Tam bu süreçte gelen Merkezefendi transferini de değerlendirmek istedim.  Burası çok güzel organizasyon ve hedefleri var. Bu organizasyon yapısı burayı tercih etmem de önemli bir etken oldu. 

Teksüt Bandırma dışında oynadığın ilk takım burası. Alışma sürecinde zorlandın mı? Şu an her şey senin için yolunda mı?

Biz Bandırma'da küçük takımdan beri beraberdik. Dolayısıyla herkes herkesi çok iyi tanıyordu. Ama şimdi burada tabii daha farklı bir ortam var. Tecrübeli oyuncular var, geldiğim andan itibaren takım arkadaşlarıma ve staffa hemen uyum sağlamaya başladım. Bizim oyuncu olarak yapmamız gereken şey takıma uyumu sağlamak. Ben de elimden geldiği kadarıyla bu süreci hızlandırmaya çalıştım. Hem coachun benden istediklerine hem takıma hem de şehre hızlı bir şekilde uyum sağlamaya çalıştım. İlk maçlarda biraz bocalamam olmuştu ama şimdi istediğim oyunu ortaya koyabilirim. Şu an her şey bizim için iyi gidiyor.

Teksüt Bandırma'da hem A takımda hem de TBL'de Bandırma Kırmızı'da birden oynuyordun. Şu an ise sadece TBL'de oynuyorsun. Dolayısıyla çift ligde oynamanın, o tempoya alışık olmanın avantajını şu an yaşıyor musun?

Kesinlikle. Çifte lisansla oynarken Kırmızı'nın maçından çıkıp A takımla idmanlara gidiyordum. Ama temponun dışında başka sıkıntılar da yaşanıyordu. Sürekli izin alınması gereken bir süreçteydiniz.  Ayrıca iki takımda birden olduğunuz için çok yoruluyorsunuz. Oyuncu açısından baktığınızda çok zorlayan bir süreçti. Hala da yaşanıyordur diye düşünüyordum. Ama ne kadar zor yanı olursa olsun genç yaşımızda önemli bir tecrübe olmuştu. Şimdi bu durumların avanatajını yaşıyorum diyebilirim. 

İkinci yarı iyi bir ivme yakaladınız. Bu ivmeyi yakalamanızda sezon başındaki tahminlerin aksine kağıt üstündeki favorilerden pek çoğunun sıralamada altınızda kalması etkili oldu mu?

Tabii etkili oldu. Ama mücadele devam ediyor, hala net bir şey diyemeyiz. İkinci yarı daha zorlu ve sert geçiyor. Biz tecrübeli ve genç oyuncularla da enerjik bir takım olduğumuz için bu zorlu süreci iyi atlatmaya çalışıyoruz. Bu konuda bize yönetimimizin de çok ilgisi oluyor. Her zaman her konuda bizden hiç desteklerini esirgemiyorlar.
Şu an takımda baktığımızda bir BSL havası var desek de maç maç ilerlemeye devam ediyoruz. O hafta kiminle oynuyorsak tüm hazırlığımızı öyle yapıyoruz. Çünkü genel olarak düşündüğümüzde sıkıntılar yaşabiliyoruz. Mesela Yalova maçını belki de bu havaya kapıldığımız için kaybettik. Oyuncu ister istemez etkilenip maça daha rahat çıkabiliyor. Öyle olunca da işte böyle sürpriz mağlubiyetler alınabiliniyor. 

Şutunu bir önceki seneye göre daha geliştirdiğini görüyoruz. Daha doğrusu artık daha güvenli kullanıyorsun diyebilirim. 

Öncelikle bunun coachun verdiği güvenle ilgili olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda takım arkadaşların da sana o güveni verdikten sonra bence oyuncunun sahada yapamayacağı bir şey olmaz. Tabii maç dışında yaptığım çalışmalar da var. Çalışmadan o güveni kazanmak söz konusu olmaz.. Buraya gelmeden önce abimin yanında İstanbul'da ekstra önce çalışmalar yapıyordum. Buraya da hazır gelmiş olmam bu güveni daha kolay kazanmamda önemli etken oldu.

Yazın düzenlenen U20 Avrupa Şampiyonası'nda şanssız bir şekilde elendik. Aslında çok iyi bir kadro olmamıza rağmen sence neden bu şekilde beklenilenin altında bir şekilde  tamamlamıştık? Bir de sen kendi performansını nasıl yorumlarsın?

Çok iyi bir kadromuz vardı.İspanya'ya kaybederek elenmiştik. Sonuçta turnuvada oyuncuların performansı maç maç değişiyor. Bir sürü etken olabiliyor. Bir taraf kazanırken bir tarafın da kaybetmesi gerekiyor. Ben yaz başından beri çok çalıştığım için zaten çok hazırdım. Ama Serkan Abi bazı maçlarda beni düşünmedi. Sonuçta coachun kararı elbette saygı duyuyorum. Oynadığım zamanlarda ise sahada elimden geleni yaptığımı düşünüyorum. Ama turnuva başından beri daha iyi süreler alsaydım belki de turnuva çok daha farklı geçebilirdi. Sadece benim için de değil, mesela Doruk da çok fazla süre alamamıştı. 

Son olarak kariyer hedeflerini öğrenebilir miyiz?

Elbette her oyuncu bir Euroleague veya NBA'de boy göstermek ister. Ama ben gerçekçi düşünmeye çalışıyorum. En büyük hedefim bir Euroleague takımın oynamak. Ama asıl hedefim süre alabileceğim bir takımda olmak. Her oyuncunun hayali A Milli formayı giymek. Onun için neresi olursa olsun oynayacağım yer olmak istiyorum. Kendimi bu şekilde geliştirebilirim diye düşünüyorum. Bir anda oralara gidebilmek zor. Tabii olduğu zamanlar da oluyor biraz da şansın etkisiyle. Ben yavaş yavaş, tırmana tırmana ilerleyeceğim. Şimdi şuan TBL'deyim, önce burada yapmak istediklerimi yapıp kendimi geliştirmek, ardından BSL'de olmak istiyorum. 

Yorumlar Okunma: 2278