Ertuğrul Erdoğan'a saygı (Gencer Baytimur) - BasketFaul.com

Ertuğrul Erdoğan'a saygı (Gencer Baytimur)

27-02-20 08:24

Gencer Baytimur

Ertuğrul Erdoğan’ın Galatasaray’ı ligin ilk yarısında kendi evinde Fenerbahçe’ye karşı farklı (83-64) kazanmıştı, Ülker Arena’da ikinci kez Fenerbahçe’ye üstünlük sağlayarak Obradovic’e bu sezon ikinci derbi mağlubiyetini yaşattı. İki takımın oyuncu kalibrelerini ve bütçe farklarını teraziye koyunca Ertuğrul Erdoğan’ın ne büyük bir iş yaptığını daha iyi anlarız.

Ertuğrul Erdoğan geçen sezondan beri bütün zorluklara ve sınırlı bütçesine rağmen Galatasaray takımını hep beklentilerin bir çizgi ötesine taşıdı. Bu sezon da takımını gerek Eurocup’ta gerekse ligde hep yukarılarda tuttu.

Ertuğrul basketbolu çok iyi bilen koçlardandır. Ancak koçlukta ne kadar bildiğiniz kadar, bildiğinizi takımınıza ne kadar aktarabildiğiniz önemlidir. Bu da yetmez... Özellikle profesyonel seviye yükseldikçe elinizdeki egoları takım potasında eritmeniz, ortak hedefe yöneltmeniz gerekir. İyi koçluğun ölçüsü, her meslekte olduğu gibi eldeki girdiyle ne kadar çıktı elde ettiğinizle ölçülür. Böyle de bakıldığında Ertuğrul Erdoğan iki sezondur hatta önceki sezonlar da ligin en başarılı koçlarındandır. Bu arada bilmeyenler ya da unutanlar için söyleyeyim Fenerbahçe’nin müzesindeki bir Lig, bir Kupa Şampiyonluğunda onun imzası vardır.

Ertuğrul Erdoğan bulunduğu yere en zor yollardan ve hak ederek gelmiş bir koçtur. Ertuğrul’u antrenörlüğe ilk başladığımız yıllardan beri tanırım işini ne kadar tutkuyla yaptığını, mesleğinin her döneminde etik değerlerinden asla ödün vermediğini çok iyi bilirim. Etikten kastımın ne olduğunu daha iyi anlamanız için bir örnek vereyim. Bizim meslekte bazıları meslektaşlarının daha görevdeyken altını oymaya çalışırken, Ertuğrul kendisine Türkiye’nin en önemli kulüplerinden birinde koçluk teklif eden bir idareci(!)ye “oradaki arkadaşım bu kadar başarılıyken bana bunu nasıl teklif edersiniz” diyerek red edebilecek, benim tanıdığım iki meslektaşımdan biridir. (Diğerini merak edenler için hemen söyleyeyim Ahmet Çakı’dır). Ha o kulübe kim nasıl mı koç oldu? Bu da zamanı gelince yazılacak başka uzun bir yazının konusudur.

Böyle meslektaşlarımın olduğunu bilmek umut verse de bunu diğer meslektaşlarınızın bilmesi ve diğerlerine örnek olması için anlatılması gerekir diye düşündüm.

Türkiye’de koçluk zor iştir. Dün yoktur. Afrika’daki ceylan gibi her sabah kalkıp etraftaki aslanlardan daha hızlı koşman gerekir. Ancak ülkemizde daha tehlikeli olanlar aslanlar değil sırtlanlardır.
 

 

Yorumlar Okunma: 4427