1 saniye kala TOFAŞ (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

1 saniye kala TOFAŞ (Kağan Tolun)

26-02-20 20:20
ING Basketbol Süper Ligi'nin 20. Haftasında Tofaş ile Bahçeşehir Koleji, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu'nda karşı karşıya geldi. Bastan sona kafa kafaya giden maçta Tofaş, Bahçeşehir Koleji’ni, Sammy Mejia'nın 1 saniye kala attığı serbest atışla 77-76 mağlup etmeyi başardı.

Maçın ilk sayıları, Tofaş’tan Tarık Phillip’in orta mesafeli basketiyle geldi. (2-0) Fakat Bahçeşehir Koleji, bu baskete karşılığı, Trae Golden’ın 3 sayılık basketiyle karşılık verdi. (2-3) Tofaş, her ne kadar maçta 4 dakika geride kalırken Devin Williams’ın 4, DJ White’ın da 3 sayı bulduğu bölümde 9-7 önde olsa da çabuk toparlanan Bahçeşehir Koleji, Dwight Hardy ile 5, Can Altıntığ ve Trae Golden ile de 2’şer sayı buldu ve yakaladığı 9-0'lık seriyle birlikte ilk periyodun bitimine 3 dakika kala skoru 9-16'ya kadar getirmeyi başardı. Fakat bu bölümde maçı bırakmayan ve taraftarlarının da desteğini iyice arkasına alan Tofaş, önce Muhsin Yaşar’ın pota altından bulduğu isabetle birlikte farkı 5’e indirdi. Ardından Muhsin Yaşar’ın 2/2 serbest atışları ve Berk Uğurlu’nun 2 sayılık isabetiyle birlikte periyodun bitimine 1 dakika kala farkı 3 sayıya kadar indiren Tofaş, Bahçeşehir Koleji hücumunda topu çalan Matt Lojeski’nin asistinde boş pozisyonda Muhsin Yaşar’ın smacı ile farkı 1’e indirdi ve ilk periyodu Bahçeşehir Koleji, Tofaş karşısında 17-18 önde tamamladı.

Tofaş, yakaladığı bu seriye ikinci periyotta da devam eden Tofaş, Berkan Durmaz’ın turnikesiyle birlikte serisini 10-2'ye çıkartarak maçta 19-18 öne geçmeyi başardı. Bu periyotta iki takım da oyun üstünlüğünü eline almakta zorlandı. Karşılıklı basketlerle geçilen ilk bölümde, ilk yarının bitimine 5 dakika kala skorda 27-27'lik eşitlik vardı. Fakat periyodun sonunu daha iyi getiren taraf Tofaş oldu ve Bahçeşehir Koleji karşısında soyunma odasına 37-31'lik üstünlükle girmeyi başardı.

İlk yarıda ev sahibi Tofaş'ta Devin Williams 8 sayı, 6 ribaund ve Muhsin Yaşar 8 sayı, 4 ribaund, 1 blok ile mücadele ederken konuk ekip Bahçeşehir Koleji’nde Trae Golden 11 sayı, 2 ribaund, 4 asist ve 1 top çalma, Dwight Hardy ise 10 sayı, 1 blok ile mücadele etti.

Maçta ikinci yarı, Bahçeşehir Koleji’nin üstünlüğü ile başladı. Periyodun başında, önce Mangkok Mathiang, ardından da Trae Golden üst üste 2 tane bulduğu 2 sayılık isabetlerle birlikte Bahçeşehir Koleji, skoru 37-37’ye getirmeyi başardı. Fakat bu bölümde toparlanan Tofaş, Muhsin Yaşar ve Tarık Phillip’in isabetleriyle birlikte skoru yeniden 43-39'a getirmeyi başardı. Periyodun bitimine 5,5 dakika kala maç bu skorla devam ederken, Bahçeşehir Koleji’nde Trae Golden, potaya yüklenerek 2 sayılık isabet buldu. (43-41) Fakat Bu pozisyon sonrasında maçın hakemlerine ettiği şiddetli faul itirazı sonrasında hakemler tarafından teknik faul ile cezalandırıldı. Fakat Trae Golden, bu karara da itirazlarına bir süre daha devam edince bu sefer diyaloğa Tofaş koçu Orhun Ene ve Bahçeşehir Koleji’nden Jajuan Johnson da dahil oldu ve onlara da hakemler tarafından teknik faul verildi. Tofaş’ta, Trae Golden’ın teknik faulünden doğan serbest atışı Matt Lojeski sayıya çevirmeyi başardı. (44-41) Bu bölümde Bahçeşehir Koleji, Mangkok Mathiang'ın serbest atışları ile birlikte farkı yeniden 1 sayıya kadar indirse de (44-43) Tofaş, önce DJ White’ın 3 sayılık isabeti ardından da Muhsin Yaşar’ın smacıyla birlikte periyodun bitimine 2 dakika 45 saniye kala farkı 6 sayıya kadar çıkartmayı başardı. (49-43) Skordaki bu üstünlüğünü periyodun bitimine kadar korumayı başaran Tofaş, Bahçeşehir Koleji karşısında 3. periyodu 60-48’lik üstünlükle tamamladı.

Son periyotta ise Bahçeşehir Koleji'nin geri dönüşü vardı. Bahçeşehir Koleji, önce Trae Golden, ardından da Jajuan Johnson'ın isabetli turnikeleriyle birlikte farkı bir anda 6 sayıya kadar indirince (60-54) maçın bitimine 8 dakika kala Tofaş molasına gidildi. Her ne kadar yeniden toparlanan Tofaş, maçın bitimine 6,5 dakika kala farkı yeniden 9 sayıya çıkarttı. (65-56) Fakat maçı bırakmayan ve geri dönüşünü sürdüren Bahçeşehir Koleji, Alper Özcan ile 3 sayılık isabet buldu. (65-59) Fakat Alper Özcan, bir sonraki pozisyonda sakatlanarak oyunu sedyeyle terk etmek zorunda kaldı. Ardından Trae Golden ile 2 sayılık bir isabet daha bulan Bahçeşehir Koleji, maçın bitimine 5,5 dakika kala farkı 4 sayıya kadar indirdi. (65-61) Bahçeşehir Koleji, maçın sonuna kadar farkın yeniden açılmasına izin vermedi ve maçta son 1,5 dakikalık bölüme 76-73'lük Tofaş üstünlüğüyle girildi. Bu bölümde Trae Golden ile 3 sayılık isabet bulan Bahçeşehir Koleji, bitime 1 dakika 15 saniye kala skoru eşitlemeyi başardı. (76-76) Maçın bitimine 20 saniye kala Bahçeşehir Koleji, topu pota altından oyuna soktu fakat 8 saniyede topu karşı yarı sahaya geçiremeyince top kaybı oldu. Tofaş’ın 12 saniye kala çıktığı hücumda Sammy Mejia, bitime 1,2 saniye kala faul almayı başardı. Mejia, serbest atış çizgisinden 1/2 isabetle ayrıldı ve Tofaş, Bahçeşehir Koleji karşısında sahadan 77-76'lık galibiyetle ayrılmayı başardı.

Öne çıkanlar...
TOFAŞ: DJ White 13 sayı (3/4 üçlük), 2 ribaund, 1 asist, Sammy Mejia 14 sayı, 4 ribaund, 4 asist, Devin Williams 16 sayı, 6 ribaund, Muhsin Yaşar 16 sayı, 6 ribaund

Bahçeşehir Koleji: Trae Golden 29 sayı, 5 ribaund, 9 asist, Mangok Mathiang 18 sayı, 11 ribaund, 3 asist, Dwight Hardy 10 sayı, 1 asist 

Yorumlar Okunma: 1059