TB2L Kulüpleri: Zor durumdayız, maçlarımızı İDDAA'ya alın - BasketFaul.com

TB2L Kulüpleri: Zor durumdayız, maçlarımızı İDDAA'ya alın

24-02-20 09:51
TB2L Kulüpleri, TBF vasıtasıyla yaptığı başvuru ile maçlarının İDDAA programına alınmasını talep etti. Başvuruyu kulüplerin yetki verdiği Başkent Yenişehir Kulübü Başkanı Burak Turgut yaptı.

Türkiye Basketbol Federasyonu'na gönderilen yazı şöyle:

"Bilindiği üzere 2019-2020 sezonu (TB2L)  maçlarımız devam etmektedir. Ancak, bu ligdeki kulüplerimiz ne İDDAA'da yer almış, ne de ne de bugüne kadar Federasyon Başkanlığımız dahil Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yardım alamamıştır. Tamamen kulüpler kendi imkanları ya da bulabildikleri sponsor desteği ile günümüze kadar binbir zorlukla faaliyetlerini sürdürebilmişlerdir.

Ancak, sporculara ödenen maaşlar, deplasman için araç ve barınma (otel) giderleri, antrenman salonu kira gideri, pek çok takımın maç oynadığı saha için ödediği kira gideri kulüplerimizi zor durumda bırakmış, ödeyemez hale gelmiş ligden çekilme, sporcu maaşlarını ve diğer olmazsa olmaz giderlerini karşılayamaz durumuna getirmiştir.

ING Basketbol Ligindeki takımlarda yer alan 6 yabancıya ve menejerlerine inanılmaz rakamlarla dolar karşılığı maaş ya da transfer parası, yine Türkiye Erkekler Birinci Ligi'nde 2 yabancıya milyon liraları bulan transfer parası öderken İDDAA'da yer almakta, isim hakkı olarak galibiyet ve mağlubiyet durumlarına göre İDDAA geliri elde etmektedir.

Oysa, Türkiye Erkekler 2.'nci Basketbol Liginde de Birinci ve Beko Basketbol Liginde oynamış oyuncular ile büyük kulüplerin alt yapılarında yetişmiş gençler kategorisinde kadroda yer bulamayan oynamaktadır. Ayrıca TB2L maçları çok çekişmeli geçtiği için İDDAA için de cazip olabilecektir. Bu ligde çoğu takım kentlerini ve ilçeleri temsil etmektedir, kadrolarında gelecek vaadeden, milli takımlara kadar yükselebilecek Türk sporcular yer almaktadır.

Federasyon Başkanlığınızca bu ligin göz ardı edilmemesi, Federasyon, Gençlik ve Spor Bakanlığınca da mali yönden desteklenmesi kaçınılmaz olmuştur.

TBF CEO'su Sayın Ömer ONAN ve Ligler Direktörü Sayın Derya YANNER ile yaptığımız görüşmelerde bu durumlar ele alınmış ve Federasyon tarafından 30-50 bin TL arası takım başına maddi yardım verilmesinin öngörüldüğü belirtilmiştir.

Yukarıda saydığımız gerekçeler kapsamında,
1.Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanlığınca Şubat – Mart ayı içinde acilen sezon için öngörülen 30-50 Bin TL'lik maddi yardımın ligde yer alan 15 takıma acilen aktarılmasını talep ediyoruz (15 takıma verilecek toplam miktar 40 bin TL x 15 Takım hesabıyla sadece 600 bin TL tutacak, 50 Bin TL yardım yapılırsa bu rakam 750 bin TL olacaktır). Bu rakam BSL takımlarının ortalama sadece bir yabancı oyuncusuna verdiği transfer bedeliyle eş değerdir.
2. 2019 -2020 sezonunda henüz Ligin ikinci devre maçları oynanıyorken lig sonuna kadar TB2L'deki takımların her birinin en az 5 defa İDDAA'da yer almasının sağlanması için Gençlik ve Spor Bakanımızla görüşülerek onayının alınmasını, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'na talebimizin iletilmesini talep ediyoruz.
3. Önümüzdeki sezon TB2L’ in her takımın en az 10 maçının İDDAA'ya alınmasının sağlanması kulüplere bir rahatlık sağlayacaktır.
4. Önümüzdeki sezon başlamadan TB2L takımları arasında Spor Toto Teşkilat Kupası adı altında bir turnuva düzenlenmesi ve turnuvanın İDDAA'da yer almasının sağlanmasını da bekliyoruz.

Yukarıda 4 maddeden oluşan ve Federasyon Başkanlığınızı doğrudan ilgilendiren yardım ile Gençlik ve Spor Bakanımızın takdir ve onayı ve Spor Toto Teşkilatının Yönetim kurulunca uygulana bilecek  bu kararların TB2L’nin bu yıl sorunsuz tamamlanması, önümüzdeki sezon için kulüplerin daha fazla talep ve başvuru, Ligde kalması güçlü yatırım yapma isteklerini teşvik edeceği şüphesizdir.

İDDAA'da yer almak ve diğer taleplerimizin karşılanabilmesi için gerekli girişimde ve bizzat görüşülerek bunların Gençlik ve Spor Bakanımıza ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığına, Federasyon Başkanımız ve Federasyon CEO'muz tarafından sözlü ve yazılı olarak iletilmesini saygılarımızla arz ederiz." 

Yorumlar Okunma: 3002