Yumurta Tavuk Sorunsalı (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Yumurta Tavuk Sorunsalı (Hayri Pekergin)

23-02-20 22:22

Tavuk ve yumurta arasındaki ilişki çok bilinen bir mevzudur.


İnsanlık hangisinin sebep, hangisinin sonuç olduğuna dair kayda değer büyüklükte zaman harcadı. 

Basketboldaki hücum mu savunmadan başlar? Savunma mı hücumdan tartışmasında olduğu gibi oldukça gereksiz bir konu. 

Gereksiz olarak nitelendiriyorum.

Çünkü her iki konu da birbirine doğrudan bağlı, birbirinin ayrılmaz parçası olan dinamikler.

Basketbol, içindeki birçok bileşenin birbiriyle “uyumlu” ve “dengeli” şekilde ortaya konması halinde daha çok değer üreten, sonuç alan bir spor. 

Savunma ve hücum bu bileşenler arasında en ön planda olanlar. 

Bu hafta kadın basketbol liglerinde, özellikle Herbalife Nutrition KBSL’de oynanan maçlar yukarıdaki konuları akla getiren seyirlere ve sonuçlara sahne oldu.


*****

Konuyu genelden özele getirirken hücum ve savunmanın ayrı ayrı şeyler değil, birbirinin ayrılmaz  parçası olduğu yönündeki görüşü yineleyelim. 

İşte bu nedenle, hücumda topu iyi paylaşan, rakibin savunma dengesi bozulana kadar pas yapabilen, rol ve sorumlulukların tanımlı olduğu, iç dış dengesinin sağlıklı işlediği takımların genelde savunma tarafında da başarılı olduklarını görüyoruz. 

Özellikle kadın basketbolunda, hücumda topu iyi paylaşmayan, kısıtlı rotasyon ile oynayan takımların ise savunmayı da iyi yapamadığı bir gerçek. 

Herbalife Nutrition KBSL’de oynanan ve haftanın en önemli karşılaşması konumundaki Fenerbahçe Öznur Kablo ÇBK Yenişehir Belediye maçı buna örnek oldu. 

Fenerbahçe Öznur Kablo arka arkaya yabancı transferleri ile “kağıt üzerinde” KBSL’nin en güçlü kadrolarından biri konumuna gelen rakibine karşı hücum ve savunmada ELW standartlarına yaklaştığı ilk yarının ardından 3.çeyreğin sonunda farkı 20 sayıya çıkarttı.

Maçın son bölümünde rakibinin ne yaparsa yapsın maça ortak olamayacağını anlayan sarı lacivertli oyuncular savunmada “enerji tasarrufu” moduna geçince fark biraz azaldı ve nihai skor 76-63 oldu.

12 sayı 5 asitle Olcay Çakır Turgut, pota altında enerjisiyle 19 sayı 9 ribaunda ulaşan Williams, ligin sonu yaklaştıkça hareketlenen Kiah Stokes ve ilk yarının yıldızı Zandalasini’nin etkili oyunu sarı lacivertlilere oyunun hiçbir dakikasında Iagupova’nın yokluğunu hissettirmedi. 

Diğer isimler de işleri fazla aksamadan yürütünce Fenerbahçe Öznur Kablo zorlanmadan kazandı.

Bu maç ÇBK Yenişehir Belediyesi adına, kaybedilen Galatasaray deplasmanı ardından ikinci sınav anlamındaydı. 

Mersin ekibi hücumda bir kez daha “Sykes ve diğerleri” olmak üzere iki ayrı takım gibi oynadı. 

Erken atılan şutlar, eline top gelmeden gidip geldiği için soğuyan isimlerle kazanmak ancak Fenerbahçe’nin hatalarıyla olasıydı. 

ÇBK Yenişehir Belediyesi, yaptığı yabancı transfer hamleleri ardından ligin sertlik seviyesini kalitesini yukarıya çekecek bir oyuncu grubunu bir araya getirdi. 

Bu kadro aynı zamanda ikinci milli takım dönemine geçen sene oldukça başarısız giriş yapan Ceyhun Yıldızoğlunun da (takımına hakim bir coach olarak) yeniden ritim bulması adına önemli fırsat. 

Eğer en azından yarı final itibarı ile kaliteli bir KBSL play-off’u istiyorsak, ÇBK Yenişehir oyuncularının sahada bir allstar maçındaymış gibi değil ELW standartlarında mücadele etmesi gerekiyor. 

Basketbol iyi alışkanlık, ritim ve olumlu rutinler sporu. 

Bu şekilde devam edilirse, yıllardan bu yana yatırım yapıldığı belirtilen kadrodaki 20’li yaşların başındaki isimler, iyi alışkanlık ve pozitif örneklerden çok, hücum ve savunma tarafında birbirini doğuran hatalara şahitlik yaparak sezonlar geçirmeye devam edecek. 


******

Herbalife Nutrition KBSL’de haftanın en dikkat çekici sonucunu deplasmanda güçlü Çankaya Üniversitesi önünde 73-71 kazanan Hatay BŞB  elde etti. 

İki takımın kadroları karşılaştırıldığında 4 yabancı oyuncuya devşirme Bahar Öztürk’ü ekleyen Çankaya Üniversitesinin çok daha ağır bastığı düşünülüyordu. 

Hatay BŞB ise son yıllarda alışıla geldiği üzere gelenler ve gidenler ardından sahaya Abdelkader ve yeni gelen pivot Coates gibi yalnızca iki yabancı oyuncu çıkarabilmişti. 

Çankaya Üniversitesi kadrosunun kısıtlı olduğu dönemde daha keyif veren, top paylaşımı ve savunma ile daha verimli bir oyun oynuyordu. 

Kadro Warley-Tolbert ve Zellous ile güçlendikten sonra daha farklı bir tempoya, savunmada daha üst viteslere geçmesi gereken sarı siyahlılar eskisinden daha da yavaş oynamaya başlayınca top paylaşımı ve savunma olumsuz etkilendi.  

Hatay BŞB ligden düşme stresinin getirdiği motivasyona, takıma yeni katılan coach Hakan Acer’in getirdiği pozitif enerjiyi ekleyince sürekli maçın içinde olmayı başardı. 

Abdelkader’in ritm bulamadığı ilk yarıda Gizem Başaran ve Özge Yavaş’ın olumlu katkıları, Asena Yalçın’ın çok kritik anlarda ortaya çıkarak sorumluluk alması, Tuğba Oral ve Gülşah Gümüşay’ın rollerinin hakkını veren oyunu,  sonda Hatay ekibini maça ortak etti. 

Abdelkader de ritim bulduktan sonra Çankaya Üniversitesi’nin savunmadaki her hatasını cezalandıran Hatay BŞB son hücumda Putnina pota altından kaçırınca hak ettiği galibiyete ulaşmış oldu. 


*****

Konumu tartışma konusu olmayan Samsun Canik Belediyesini bir kenara bırakırsak, KBSL’de düşme olasılığı olan takımlar Hatay BŞB, BOTAŞ, Büyükşehir Bld. Adana Basket ve Beşiktaş olarak görünüyor. 

Maç sayısı yaşanan deprem felaketi nedeniyle etkilenen Birevim İl Özel İdare Elazığ takımı bu grup içinde yer almamakla birlikte verdikleri aradan hangi ritimle dönecekleri önem taşıyacak. 

Bu takımlardan BOTAŞ çok geç yaptığı hamleler ardından yeni coachu Zafer Kalaycıoğlu ile toparlanma çabalarını İzmit Belediye deplasmanında ortaya koysa da savunmada rakibin tecrübeli guardları Williams ve Gizem Yavuz’u durduracak yeterlilikte değildi. 

İzmit ekibi, 30 sayı ile oynayan Williams’ın maçtaki dominant etkisini hücumda zorlandığı her an arkasında hissetti.  

Bu oyuncunun bıraktığı yerden Gizem Yavuz ve pota altında güçlü fiziği ile işini yapan Anigwe devam edince İzmit Belediye ekibi rakibini maça ortak etmeden kazandı. 

BOTAŞ yeni teknik yönetim ile sahada daha enerjik, daha istekli bir resim ortaya koysa da oyunun iki yönünde senkronize bir devamlılık sergileyemeyince maça ortak olma şansı kalmadı. 

Kırmızı beyazlı idareciler diğer takımlara göre daha düşük seviyede olan şanslarını daha fazla “heba etmemek” için, maçın sonundaki gibi teknik fauller ve takıma zarar getiren itirazların ritmini, takımın başındaki tecrübeli coach’un insiyatifine göre ayarlamalı.    

Haftanın diğer karşılaşmalarında, inişli çıkışlı oyunlar sergileyen Bellona Kayseri Basket aklı hafta içinde oynayacağı Euro Cup rövanç maçında olan ve sahaya pivot Paris olmaksızın çıkan OGM Orman Spor önünde 91-69 galip geldi. 

Galatasaray ise Samsun Canik Belediye önünde yaptığı antrenmanı 95-56 skorla resmileştirerek haftayı kapattı.


******

Kadın basketbolunun iki numaralı ligi TKBL’de ligin tepesindeki üç takım olan Nesibe Aydın, İstanbul Üniversitesi ve Emlak Konut’un puanları eşitlendi. 

Geçen haftanın lideri Emlak Konut sahasında uzatmalı maçta Mardin Büyükşehir Başakspor’a 74-70 yenilince 3. sıraya geriledi. 

Bu önemli maçın 3.çeyreğinde Dilara Tongar’ın 10 asist ile süslediği pas trafiğine Pelin Küccük, James ve Sehernaz Çidal’ın kritik katkılarını ekleyen Mardin ekibi kontrolü ele geçirdi. 

Mardin ekibi son çeyrekte farkı iki kez  7-8 sayıya kadar açmasına rağmen rakibin baskısı kadar kendi hatalarıyla rakibine yakalandı. 

Mardin ekibi, maçın kritik anlarında pota altında uygun pozisyonları değerlendiremeyen Emlak Konut önünde Betül Pehlivan ve Candide Öztürk’ten de oldukça değerli katkılar alınca galip gelen taraf oldu. 

Bu önemli maçın sonucuna etki eden faktörler, Mardin Büyükşehir Başakspor’un 3.çeyrekteki savunması, kenardan gelen isimlerin genelde olumlu etki üretmesi, skora katkı yapan Pelin Küccük, Betül Pehlivan, Candide Öztür kadar Dilara Tongar’ın saha içi organizasyon başarısı ve James’in Emlak Konut’un yabancı oyuncusu Fall’a sağladığı büyük üstünlük oldu. 

Emlak Konut takımı, ligin ilk yarısında da zaman zaman belirttiğim gibi yabancı oyuncusu Fall’dan, ligde başa oynayan diğer takımların yabancı isimlerinden aldığı kadar olumlu etki alamıyor. 

Uzun bir maraton olan ve sert maçların oynandığı TKBL’de yabancı oyuncunun kritik anlarda sorumluluk alabilecek potansiyelde olması, bu etkiyi üretebilmesi, kilit konumdaki yerli isimler üzerindeki baskıyı azaltıyor. 

Ligin sonu yaklaşıp oyuncular üzerindeki yorgunluk maliyetleri giderek artarken, bu tür yabancı oyuncu  desteğinden yoksun Emlak Konut ekibinin tecrübeli yerli oyuncuları üzerindeki baskının artacağını öngörmek sürpriz olmaz. 

TKBL’de liderlik koltuğuna oturan Nesibe Aydın Yalova deplasmanında çok geniş rotasyonla adeta antrenman yaparken, hafta içinde oynayacağı Emlak Konut maçına 104-53 skorlu galibiyetle  yıpranmadan hazırlandı.  

Haftanın en önemli sonuçlarından birini Antalya 07 Basket deplasmanında 73-78 skorla kazanan İstanbul Üniversitesi elde etti. 

Bu sezon ligin en ön plandaki oyun kurucularından Yağmur Bul’un sakatlanarak takımdan uzak kaldığı dönemi minimum kayıpla atlatmayı başaran sarı yeşilliler, son dönemde ritim kazanan Antalya 07 Basket önünde Münevver Akış’ın bitime 17 saniye kala gelen kritik 3 sayı isabetiyle farkı 5 sayıya çıkarıp galibiyeti garantiledi. 

Tecrübeli guard önceki hafta Bosna Basket deplasmanında da maç sonunda kritik bir 3 sayı isabeti bularak takımını rahatlatan isim olmuştu. 

Maçın kırılma anlarının yaşandığı son üç dakikada Eylül Minez’in ürettiği iki basket ile sorumluluk üstlenmesi, Şuğranur Sönmez’in kritik 3 sayı isabeti değerli etkilerdi. 

Sarı yeşillilerde Yağmur Bul 38 dakika sahada kalırken 8 sayı 1o ribaunt 6 asistlik katkı yaptı. Grant Allen, Şuğranur Sönmez, Eylül Minez ve Münevver Akış’ın iki haneli skor katkısı, ligin ikinci yarısında grafiği yükselen Raushan Gültekin 9 sayılık desteği Derin Erdoğan’ın yer almadığı maçta galibiyeti getiren diğer faktörlerdi. 

Antalya ekibinde maçın sonunda çok etkili olan Goodwin 40 sayı ile oynarken, Bahar Kocaoğlu ve Nazlıcan Ölçek diğer ön plandaki isimler oldu. 

Kırmızı beyazlı ekipte tecrübeli Meryem Gültekin bu maçtaki 29 dakikasında yalnızca 4 şut denemesinde kalıp skor katkısı getiremeyince Antalya ekibinin rakibini yakalaması mümkün olmadı. 

twitter: @hayripekergin 
 

Yorumlar Okunma: 5947