Euroleague'den Yunanistan'a muhtıra gibi açıklama - BasketFaul.com

Euroleague'den Yunanistan'a muhtıra gibi açıklama

23-02-20 13:10
Kaynak: Eurohoops
EuroLeague konuya ilişkin resmi sitesinden bir açıklama yayınladı ve saldırıyı yapanların kimliği tespit edilmesi halinde EuroLeague müsabakalarına alınmayacaklarını duyurdu.

Turkish Airlines EuroLeague’in 25. haftasında oynanan Panathinaikos – Barcelona maçının hakemleri Luigi Lamonica, Damir Javor ve Emin Moğulkoç, mücadele sonrası bindikleri takside yolculuk ederken saldırıya uğramışlar ve Lamonica aldığı yara sebebiyle geceyi hastanede geçirmişti.

EuroLeague’in açıklamalası şu şekilde:
“Turkish Airlines EuroLeague’in 25. haftasında Atina’da Panathinaikos-Barcelona maçının ardından iki kişi karşılaşmanın hakemlerine saldırdı. Neyse ki üç hakem ve taksi şoförü iyi. Saldırının ardındana EuroLeague Basketbol, Yunanistan’dan ayrılana kadar hakemlerin güvenliğini garanti eden Yunan Polisi ile doğrudan iletişim kurdu.

EuroLeague Basketbol şunları belirtmek ister:

EuroLeague ve tüm katılımcı kulüpler herhangi bir şekilde veya biçimde şiddet içeren eylemleri kınıyor ve sıfır tolerans politikasını uygulamaya devam edecektir.
EuroLeague saldırıyla ilgili polis soruşturmasını destekleyecektir. Eğer iki kişi tanımlanırsa herhangi bir ek yasal işlem gerekmeksizin bu kişilerin EuroLeague etkinliklerine katılmaları yasaklanacaktır.
EuroLeague üç hakemi yapacakları her türlü eylemde destekleyecektir.
EuroLeague Basketbol, takımlar, hakemler ve diğer tüm akredite personller için sağlanan güvenlik ve emniyet ile organizasyonda gereken sağlıklı, samimi ve rahat bir ortamı desteklemeye devam edecektir.

EuroLeague Basketbol gelecekte bu tür olayları önlemek için kulüplerin ve yerel makamların işbirliğini arayacaktır. EuroLeague’de daha önce böyle bir saldırı görülmemiş olsa da Yunanistan’da benzer bir olay tekrar meydana gelirse bu takımlar, hakemler ve diğer tüm akredite olan personeller için güvenli bir ortamın garanti edilemeyeceğini gösterir. Bu durumda EuroLeague Basketbol, Yunanistan’daki tüm EuroLeague, EuroCup ve U18 Turnuvaları’nın yerini değiştirmeyi derhal değerlendirecektir.” 

Yorumlar Okunma: 3163