Baykara: Hakemliği bıraktım çünkü... - BasketFaul.com

Baykara: Hakemliği bıraktım çünkü...

20-02-20 11:57
Geçtiğimiz günlerde B Klasmanı hakemlerinden Ayhan Baykara hakemliği bırakmıştı. Konuyla ilgili olarak gönderdiği mektubu aynen yayımlıyoruz...

"Sosyal medya hesabımdan yaptığım açıklama: 14 yıldır sürdürdüğüm Basketbol Hakemliğimi Merkez Hakem Kurulu ile görüşlerimizin uyuşmaması nedeniyle sonlandırıyorum. Basketbol adına katkı sağladığım herkese hakkım helal olsun. Görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

HAKEMLİĞİ NEDEN BIRAKTIM?
Hakemliği bırakma serüvenimin temeli 3 yıl önce Merkez Hakem Kurulu ile yaşadığımız olay ile başladı ve geçen yıl yönettiğim bir KBSL maçındaki görüş ayrılığımız ile devam etti. Fakat o süreçte yaşananlara daha sonra başka bir yazıda değinirim.

Gelelim bu sezona. Bu sezon hakem atamaları başladığında ilk 4 atamada 2 maç aldım. Bu maçlardan hakem değerlendiricileri tarafından aldığım not sırasıyla 85 ve 86’dır. Daha sonra 5. atamada 09.11.2019 tarihinde oynanan Konyaspor – Petkimspor TBL maçında görevlendirildim. Maçın hakem değerlendirici Yusuf Aslantaş. Ayrıca maçı MHK tarafından görevlendirilen Eğitim Koordinatörü Murat Biricik de izledi. 

Maçın linki aşağıdadır ve hakem yönetimi tüm kamuoyunun takdirindedir. Ayrıca maçın değerlendirme raporuna da aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. Maç bitiminde değerlendirici maç ile ilgili genel değerlendirmesini yaptı, sonrasında Murat Biricik değerlendirmesini yaptı ve beklemediğimiz şekilde sert tonla maçı çok kötü yönettiğimizi söyledi. Dönüş yolunda hakem değerlendirme formu geldi ve tarafıma 59 puan verilmişti. Yani ortalama altı yönetim, en az 3 hafta ceza.


Şunu belirteyim ki TBL ile yakın uzak ilişkisi olan herkesin bu maçı izleyip bu maçta hakemlere verilen notu izledikleri veya oynadıkları başka maçlarla karşılaştırmasını istiyorum.

Bu maçtaki yönetim 59 puanı ve en az 3 hafta cezayı mı hak ediyor, eğer hak ediyorsa diğer maçlar nasıl yönetiliyor?

Maçı ertesi sabah izledim ve değerlendirici notlarına da baktım. Değerlendirmenin objektif olmadığı ve müdahale edildiğine eminim. Bu nedenle MHK’ye mail ile itirazda bulundum. Maçı tekrar izlemeyeceklerine emindim çünkü maçta Murat Biricik var zaten 'onu mu es geçip maçı izleyeceğiz' demişlerdir. Bunu ben de biliyorum fakat tarafıma yapılan bariz haksızlığa cevap vermek zorundaydım her şeyi göze alarak. Bu arada maçı MHK başkanı da izleseydi o notu verdirtseydi yine itiraz ederdim. Fakat çok hakem bunu yapmaz, yapamaz. 

MHK 30 da verse ağzını açmaz. Ayrıca değerlendirici de kendi kalemini başkasının tutmasına izin vermiş bunu da not aldık belki ilerde lazım olur.


MHK gönderdiğim yazıya cevabı tarafıma tebliğ etti. Supervisor Murat Biricik notumun 55 olması gerektiğini bildirmiş. Gerçekten çocuk gibiler. Ayrıca 3 haftalık ceza yazısı da tarafıma tebliğ edildi.

Sonra 3 hafta ceza sonunda maça belirsiz aralıklarla maça gittim. 1 hafta yönet, 2 hafta dinlen. Bu sırada yönettiğim maçların değerlendirici notları 83-90 Bu puanlara rağmen düzensiz maç aldığım için B Klasman atama sorumlusu Engin Kennerman’ı aradım, cevap vermedi ve ben de MHK Başkanı Recep Ankaralı’yı aradım. Kendisi 'atamaları Engin Bey yapıyor kendisinden bilgi alabilirsin' dedi. Daha sonra Engin Bey ile konuştuk ve kendisi Konyaspor-Petkimspor maçı dolayısıyla kötü hakemlik yaptığımı, iyi gitmediğimi söyledi. Ben tahmin ettiğim gibi MEVZUYU anladım ve konuşma sona erdi. Düzensiz maç atamalarım daha da düzensiz şekilde devam etti. Yönettiğim son 2 maçta aldığım değerlendirici puanları 81-86

Düzensiz maç atamaları daha da düzensiz hale gelince bu yönetim ile çalışmamın mümkün olmadığını anladım. Aslında geçen 3 yıl önce başlayan sürecin sonuna geldiğimizi fark ettim. Yaşananları düşündüm. Hep aklıma MHK’nin bizlere tavrı geldi aklıma. Hakemler seminerlerde veya toplantılarda hep azar işiten konumdaydı. En son yapılan bölgesel hakem toplantılarında da MHK başkanının tavrı bir yöneticiden çok işçilerin daha çok çalışmasını bir köle gibi çalışmasını isteyen patron gibiydi. 'Biz elimizden geleni yapıyoruz siz kötü yönetiyorsunuz' demeye getirdi. Kendini haklı çıkarmak adına. Hakemliği bırakmaktan çok bu tavra maruz kalmayacağım için çok mutluyum. Son olarak sayın MHK başkanına ileteyim. Bu tavrınızdan ben değil bütün hakemleriniz mutsuz. Belki bir düşünürsünüz.

Şu soru gelebilir aklınıza. Kardeşim sen Mersin bölgesi hakemisin. Mersin ilinde MHK üyesi var. Ona gitmedin mi anlatmadın mı? Ya da hakemliği bırakırken haber vermedin mi? Bu soruların cevaplarını belki kendisi verir. İlerleyen zamanlarda Türkiye Basketbol Hakemliği ve Yeni Nesil adlı bir yazı kaleme almayı planlıyorum. Belki faydası dokunur yönetim tarzlarına. Hoşça kalın.  

Yorumlar Okunma: 8751