Yıldızlı: Milli formayı giymek kadar çıkarmamak da önemli - BasketFaul.com

Yıldızlı: Milli formayı giymek kadar çıkarmamak da önemli

18-02-20 11:45
Eurobasket 2021 elemeleri kapsamında 12 Dev Adam bu Cuma ve Pazartesi oynayacağı iki maç öncesinde Ankara'da toplanarak kampa girdiler. Millilerimiz Cuma günü Ankara'da Hollanda'yı konuk edecek, Pazartesi günü ise İsveç'le evlerinde karşılaşacak. Eleme maçları öncesinde düzenlenen medya gününde ise Milli takıma llk kez seçilen ve  bu sezon Beşiktaş'ta gösterdiği performansla beğenileri toplayan Burak Can Yıldızlı ile konuştuk. 

Milli takıma seçildiği için çok mutlu olduğunu ifade eden Burak Can,"Branş farketmeksizin her sporcunun en çok giymek istediği bu formayı giyip burada olduğum için çok mutluyum ve gururluyum. Bu sezon öncesinde bireysel olarak ilk hedefim buydu. Şimdiki hedefim ise burada kalıcı olabilmek. Milli formayı giymek kadar çıkarmamak da önemli. Oynayacağımız iki eleme maçında süre alabilmek ve gelen süreyi de en iyi şekilde değerlendirebilmek istiyorum." dedi.

Bu sezon Beşiktaş'ta gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken Burak Can, yazın bunun için çok çalıştığını, sezona çok iyi hazırlandığını söyledi:
"Basketbol kariyerimdeki en verimli yaz geçen yaz olmuştu. Bireysel eksiklerim üzerine giderek çok çalışmıştım.Sezonda da bu performansı yakalamayı bekliyordum çünkü dediğim gibi çok hazırlanmıştım. Dusko Ivanovic'le başlayıp Burak Bıyıktay'la devam eden bir performansım var. Arada bir sakatlık sürecim oldum, orada biraz performansım düşmüştü. Ritm oyuncusu olduğum için geri dönüş için biraz zamana ihtiyacım olmuştu ama geri dönüş sürecini de iyi geçirdiğimi düşünüyorum. Bundan sonraki hedefim ise sezon bitene kadar takım olarak play-off girmek, bireysel olarak ise yükselen performansımı korumak istiyorum."

Burak Bıyıktay geldikten sonra sahada çok başka bir Beşiktaş gördüğümüzü söylediğimde ise Burak Can, Türk oyuncuların sahiplenmesi ve coachun verdiği özgüvene dikkat çekti...
"Aslında biz Dusko Ivanovic'le çok talihsiz maçlar kaybettik. Sezon başından beri çok iyi çalışıyoruz, her idmanı olabildiğince en verimli şekilde geçirmeye çalışıyoruz. Bunun faydasını ise Burak abi döneminde daha fazla görmeye başladık. Evet gidenler oldu, kalanlar oldu ama biz özellikle Türk oyuncular olarak takımı çok sahiplendik. Bence bu her takım için de geçerlidir. Türk oyuncu takımın dinamiğidir diye düşünüyorum. O yüzden belki dışarıya sürpriz gelse de biz her maçı kazanmak için sahaya çıktığımızdan bize normal gelmişti. Çünkü bunun için çok çalışıyoruz. Burak abi de bize psikolojik olarak da çok iyi hazırlıyor. İnanılmaz özgüven veriyor, yapabileceğimize inandırıyor."

Son olarak oynayacağımız iki eleme maçıyla ilgili konuştuğumuz Burak Can iki maçı da kazanmayı çok istediklerini ifade etti.
"Kendi evimizde Ankara'da oynayacağımız Hollanda maçını, halkımızın da çok destekleyeceğini ve bizlerini yalnız bırakmayacağını bildiğimiz için onların önünde tabii ki kazanmak istiyoruz. Ardından Pazartesi günü İsveç'le oynayacağımız maçta da elimizden geleni yaparak o maçtan da galip ayrılmak istiyoruz." 

Yorumlar Okunma: 2652