Futbolcu olsa kırmızı kart görür - BasketFaul.com

Futbolcu olsa kırmızı kart görür

18-02-20 08:16
Fenerbahçe ile NBA arasında son yıllarda çok ciddi bir trafik var. Gelişimlerini Fenerbahçe'de sağlayan Bojan Bogdanovic, Bogdan Bogdanovic, Nemanja Bjelica gibi oyuncular NBA'de takımlarının en değerli oyuncuları arasında. Çaylak sezonlarını oynayanlardan Nicolo Melli rotasyona girmeyi başardı, Marko Guduric'in ise biraz daha zamana ihtiyacı var.

Skorer açığını genellikle Balkan kökenli oyuncularla karşılayan Fenerbahçe, uzun pozisyonunu ise NBA patentlilerle karşıladı. Jason Thompson, Anthony Bennett gibi oyuncular iz bırakmadan gitti, Ekpe Udoh, Fenerbahçe'nin yükselişinde önemli rol aldı ancak fazla kalmadı. Jan Vesely ise NBA'den geldikten sonra Fenerbahçe'de portföyüne yeni enstrümanlar ekledi ve kulüpte altıncı yılını doldurdu.

İlk sezonlarında daha çok savunma özelliği ile katkı verirken, zaman içinde oyunu okumaya, asist yapmaya başladı. En önemli gelişimi ise şut konusunda oldu. CSKA kaptırılan final maçında 10'da 1 ile serbest atış kullanan Vesely, daha sonra çok önemli bir örnek oluşturarak, bir oyuncunun kariyerinin ortalarında çok ve doğru çalışarak şut problemini yenebileceğini ortaya koydu ve artık taktik faullerin hedefi olmaktan kurtuldu.

Vesely'nin son iki sezonda performansında, sakatlıklara bağlı olarak düşüş olsa da, hepimiz sağlam bir Vesely'nin neler yapabileceğini, çemberi nasıl koruyacağını, her maç double double kapasitesi olduğunu biliyoruz.

Gelelim Vesely'nin kariyerine yakışmayan hareketlerine... Birincisi rakibe faul çaldırmak için kendisini yerden yere atması ki, artık Euroleague hakemlerinden bu nedenle neredeyse her maç teknik faul alıyor. (Maalesef hakemi aldatma hastalığa ligimizde birçok genç oyuncu da yakalandı. Bunların yanından geçsen kafalar geri gidiyor ve bizim hakemlerimiz de son haftalarda kendilerini aldatmaya çalışanlara karşı teknik faul vermekte tereddüt etmiyor)

İkincisi son maçlarda kendisini futbolcu gibi hissedip, rakiplerine çelme takması.

Aşağıda Gaziantep ve Maccabi maçlarından konuyla ilgili iki görüntü izleyeceksiniz. 

Vesely kendisine şu soruyu sormalı: Bunu neden yapıyorum ve bu yaptığım ne işe yarıyor? 

 

Gaziantep maçındaki çelmesiMaccabi maçındaki çelmesi

Yorumlar Okunma: 7751