Fenerbahçe-Darüşşafaka maçında kural hatası - BasketFaul.com

Fenerbahçe-Darüşşafaka maçında kural hatası

16-02-20 21:32
1. 52 saniye kala Fenerbahçe 68-66 öndeyken Jan Vesely önce show up sırasında faul yapıyor. Faul çalındıktan sonra arkadan Kartal Özmızrak'ı sertçe itiyor.

Hakemler ilk kişisel faulle, ikinci sportmenlikdışı faulü birleştirdiler ve bu pozisyondan dolayı Vesely'ye bir sportmenlikdışı faul verdiler.

Başka bir örnek: Oyuncu turnike atarken ona faul yapan oyuncu faulün etkisiz olduğunu düşünüp  arkadan ikinci bir hareketle örneğin kolundan tutmuşsa bu iki hareketin birleştirilmesi ve "bir" sportmenlikdışı faul verilmesi doğrudur. İki hareket de oyunla ilgilidir.

Jan Vesely'nin faulleri: Vesely'nin yaptığı ilk faul, Kartal Özmızrak'ı durdurmak amaçlı olup oyunla ilgilidir. Ancak çalınan faulden sonra yaptığı ikinci faulün oyunla ilgisi yoktur ve ayrı olarak değerlendirilmelidir. Yani bu pozisyonda hakemler önce kişisel faul, sonra sportmenlikdışı faul vermeliydi.

2. Olay yerine gelen Darüşşafaka'dan Jonathan Hamilton Jan Vesely'yi çok sert olmayan şekilde itiyor ve Jan Vesely kendisini yere bırakıyor. Hakemler teknik faule daha yakın olay bu eyleme sportmenlikdışı faul kararı veriyorlar. 

Sonuçta Vesely'ye "1", Hamilton'a "1" sportmenlikdışı kararı çıkıyor.

3. Oyun kurallarına göre ağırlıkları aynı olan faullerde uygulama şöyle olur: Fauller birbirini götürür, o sırada top takımlardan birindeyse oyun kaldığı yerden top o takıma verilerek başlanır. Eğer top kimsede değilse o taktirde ok yönüne göre sırası olan takım topu oyuna sokar.

4. Hakemler bu pozisyondan iki sportmenlikdışı faulü birbiriyle götürüp topu Darüşşafaka Tekfen'e vermeleri gerekirken, Fenerbahçe'ye vererek kural hatası yaptı.

5. Kural hatasına prosedürde yazılı şekilde ve süre içinde itiraz etmediği için Darüşşafaka'nın bu yanlış uygulama ile ilgili bir hakkı kalmadı.

 

Yorumlar Okunma: 14040