Fenerbahçe yedinci kez Kupa şampiyonu (Daçka çok direndi) - BasketFaul.com

Fenerbahçe yedinci kez Kupa şampiyonu (Daçka çok direndi)

16-02-20 19:18

İSTATİSTİK:

Solgar Vitamin Türkiye Kupası finalinde çekişmeli geçen karşılaşmada Fenerbahçe, Darüşşafaka Tekfen'i 74-71 mağlup ederek kupanın sahibi oldu. Son dakika içinde meydana gerilimden Fenerbahçe karşı çıktı. Serbest atışları Fenerbahçe 14/17, Darüşşafaka 11/21 ile kullandı ve bu fark sonuca etki yaptı. Fenerbahçe yedinci kez kupa şampiyonu olurken, Daçka üçüncü kez finalde kaybetti.

Darüşşafaka maça Browne, Hamilton, Jones, Sinan Güler ve Colson beşiyle başlarken Fenerbahçe ise Kalinic, Sloukas, De Colo, Vesely ve Datome ile başladı.
Karşılaşmaya pota altını zorlayarak başlayan Darüşşafaka, iyi başlangıç yaptı. Fenerbahçe ise çok geçmeden tecrübesinin de katkısıyla dışardan kaydettiği sayılarla üstünlüğü eline aldı. Sahada daha istekli olan Daçka ise savunmasıyla Fenerbahçe'nin pota altında zorladı. 02.50 dakika kala skor 11-11 eşitlendi. 15 saniye kala Ahmet Düverioğlu'nun çizgiden bulduğu sayılarla öne geçen Fenerbahçe ilk çeyreği 13-11 önde tamamladı. 

İlk üçlüklerini ikinci çeyrekte kaydeden Daçka, oyunu istediği tempoya çekerek üstünlüğü korumaya çalıştı. Üstünlüğün sürekli el değiştirdiği bu dakikalarda iki ekip de savunmayı sertleştirdi. De Colo'nun 6-0 serisiyle son bölümde iyi bir ritm yakalayan Fenerbahçe, skoru 27-22 getirdi. Tempoyu yine arttıran Daçka rakibine hemen cevap vererek farkın açılmasına izin vermedi. Çekişmeli geçen çeyrek 30-30 eşitlikle geçildi. 

Üçüncü çeyreğe iyi başlayan Fenerbahçe'nin 7-0 serisini Daçka Hamilton ile bitirdi. Sarı-lacivertliler dışardan yakaladığı ritme karşılık Daçka da pota altında zor basketlerle maçın içinde kalmaya devam etti. 42-38 Fenerbahçe üstünlüğüyle gidilen TV molası sonrası 5 sayı kaydeden Daçka farkı eriterek 02:44 dakika kala öne geçti. Son bölümde üstünlüğün el değiştirmeye devam ettiği üçüncü çeyreği 48-47 Darüşşafaka Tekfen önde tamamladı.

Son çeyrek karşılıklı basketlerle dengede başladı. İkinci şans toplarını Hamilton ile iyi değerlendiren Daçka bu dakikalarda öne geçti (61-57). Dışardan sarı-lacivertlileri durdurmakta zorlanan Daçka, arka arkaya gelen üçlükler sonrası molaya gitmek zorunda kaldı. Moladan Browne'un basketiyle dönen Daçka skora bir kez daha eşitlik getirdi (64-64). Hamilton'u pota altında bir türlü durduramayan sarı-lacivertliler öne geçse de farkı açamadılar. Son 1 dakikaya 68-66 Fenerbahçe üstünlüğüyle gidildi.

52 saniye kala Jan Vesely, Kartal Özmızrak'a faul yaptı, düdükten sonra sertçe itince ortalık Hamilton'ın da karışmasıyla gerginleşti. Hamlton'un sertçe tuttuğu Vesely kendisini yere bıraktı. Hakemlerden Jan Vesely ve Hamilton'a sportmenlikdışı faul kararı çıktı, top ok yönüne bağlı olarak Fenerbahçe'ye verildi. Hakemler bu pozisyondan Jan Vesely'nin yaptığı ilk faulü, daha sonra yaptığı sportmenlikdışı faulle bir değerlendirdi ve tartışmalı bir yorum yaptı. Jan vesely'ye önce faul, sonra sportmenlikdışı faul verilmiş olsa iki sportmenlikdışı faul birbirini götürecek ve Kartal Özmızrak iki serbest atış kullanacaktı.
* Kurala göre iki sportmenlikdışı faul birbirini götürdüğünde oyun kaldığı yerden devam eder. Bu durumda top Kartal'ın elindeyken fauller olduğu için oyuna Daçka devam etmeliydi.

Kostas Sloukas'ın iki serbest atışı, Berk Demir'in üçlüğü, ardından Slokukas'ın iki yeni serbest atışıyla skor 74-71 oldu. Son saniyede Kartal Özmızrak'ın üçlük denemesi başarılı olmadı.

 
 
Öne çıkanlar...
Darüşşafaka Tekfen: Jonathan Hamilton 20 sayı, 10 ribaund, Bonzie Colson 13 sayı, 9 ribaund, 5 asist, Doğuş Özdemiroğlu 13 sayı, 3 ribaund

Fenerbahçe BEKO: Nikola Kalinic 12 sayı, 4 ribaund, 3 asist, Kostas Sloukas 15 sayı (10/10 serbest atış), 5 ribaund, 4 asist, Nando De Colo 15 sayı, 3 ribaund, 2 asist, Jan Vesely 10 sayı, 5 ribaund, 2 asist, Luigi Datome 15 sayı, 5 ribaund 

Yorumlar Okunma: 3009