Ege Demir'e rağmen Efes (BGL) - BasketFaul.com

Ege Demir'e rağmen Efes (BGL)

16-02-20 17:27

İSTATİSTİK:

BGL final grubu 5. Hafta mücadelesinde Tofaş ile Anadolu Efes, Bursa Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda karşı karşıya geldi. Maçın başından itibaren yakaladığı üstünlüğü bırakmayan Anadolu Efes, Tofaş'ı 60-73 mağlup etmeyi başardı. TOFAŞ'ın devşirmesi Ege Demir ilk maçında dıuble double yaptı.

Maçın ilk sayıları, konuk ekip Anadolu Efes’te Enes Bayraktar’ın turnikesiyle geldi. Bu baskete çabuk reaksiyon gösteren Tofaş, önce Batın Tuna ardından da Ömer Yavaş’ın orta mesafeli isabetleriyle birlikte maçta 4-2 öne geçti. Fakat tekrar toparlanan Anadolu Efes, Göktuğ Baş’ın 8, Enes Bayraktar, Eren Has ve Tarık Sezgün ve Bekir Mert Tarla ile de 2’şer sayı buldu ve ilk periyodun bitimine 5 dakika kala 15-5’lik seriyle birlikte farkı 8’e kadar çıkartmayı başardı. (9-17) Bu bölümde Tofaş, Türk vatandaşlığına geçen ve Ege Demir adını alan Nijeryalı Ezekiel David'in oyuna girmesiyle birlikte toparlanarak bitime 1,5 dakika kala skoru 17-19’a kadar getirse de periyodun sonunu daha iyi getiren Anadolu Efes, Tofaş karşısında ilk periyodu 17-23'lük üstünlükle tamamlayan taraf oldu.

2. periyodun başında sahada Anadolu Efes üstünlüğü vardı. Önce Muhammet Ali Güneş ile sayılık isabet bulan Anadolu Efes, sonrasında da Yusuf Eren Akbıyık'ın 1/2 serbest atışı ve Göktuğ Baş’ın turnikesiyle birlikte yakaladığı 5-0'lık seriyle birlikte bir anda farkı 11 sayıya kadar çıkartmayı başardı. (17-28) Bu andan itibaren sahanın kontrolü Tofaş’a geçti. Etkili savunmasıyla birlikte rakibine kolay sayı şansı vermeyen Tofaş, önce Ege Demir ve Berke Büyüktuncel ile 2 sayılık isabetler bularak skoru 21-28’e getirdi. Ardından Berke Büyüktuncel ile 2 serbest atış isabeti daha bulan Tofaş, ilk yarının bitimine 5 dakika kala farkı 5 sayıya kadar indirdi. (23-28) Ardından Anadolu Efes, her ne kadar Tarık Sezgün’ün pota altından bulduğu isabetle birlikte farkı yeniden 7 sayıya çıkarsa da (27-32) Tofaş, önce Temel Berkcan Keskindemir’in hızlı hücumda bulduğu smacı ardından da orta mesafeli isabetiyle birlikte serisini toplamda 10-2'ye çıkarttı ve ilk yarının bitimine 2,5 dakika kala farkı 3 sayıya kadar indirmeyi başardı. (27-30) Fakat Anadolu Efes, bu bölümde Tofaş'ın etkili savunmasına çözüm üretmeyi başardı ve ilk periyotta olduğu gibi bu periyodun da sonunu iyi getirerek soyunma odasına 31-38'lik üstünlükle giren taraf oldu.

Üçüncü periyodun ilk sayıları, Tofaş’ta Batın Tuna ile geldi. (33-38) Ardından Ömer Ege Peksarı'nın isabetli serbest atışları ile birlikte periyodun bitimine 8,5 dakika kala farkı yeniden 4 sayıya kadar indirdi. (34-38) Yeniden oyun üstünlüğünü eline geçiren Anadolu Efes, Tarık Sezgün ile 2, Eren Has ile 3 ve Göktuğ Baş ile 2 sayılık isabetler bularak periyodun bitimine 6 dakika kala farkı yeniden 9 sayıya kadar çıkardı. (36-45) Bu bölümde Tofaş, geri dönüş çabaları göstererek Ata Can Atsüren’in 3 sayılık isabeti ve Ege Demir’in smacıyla birlikte 5-0'lık seri yakaladı ve 3. Periyodun bitimine 5 dakika kala farkı yeniden 4 sayıya indirdi. (41-45) Periyodun geri kalan bölümünde oyunun üstünlüğü tamamen konuk ekip Anadolu Efes’teydi. Bu bölümde savunmasını iyice sertleştiren ve rakibini kolay top kayıplarına zorlayan Anadolu Efes, son periyoda 12 sayılık üstünlükle girmeyi başardı. (46-58)

Maçın son periyodunda ilk sayılar, Tofaş’ta Ege Demir’in turnikesiyle geldi. (48-58) Bu bölümde tribünlerin desteğini de arkasına alan Tofaş, üst üste bulduğu sayılarla birlikte maçın bitimine 5,5 dakika kala farkı yeniden 6 sayıya kadar indirdi. (54-60) Fakat Anadolu Efes, önce Eren Has'ın 3 sayılık isabeti ardından Yusuf Eren Akbıyık'ın turnikesiyle birlikte maçın bitimine 5 dakika 10 saniye kala farkı 11 kadar çıkardı. (54-65) Maçın bitimine 4 dakika 50 saniye kala, Anadolu Efes hızlı hücumunda Göktuğ Baş smaca kalktı. Fakat Tofaş’ta arkadan hızla gelen Batın Tuna, rakibini sert şekilde indirince hakemler tarafından sportmenlik dışı faul çalındı. Göktuğ Baş ise pozisyon sonrasında sakatlanarak kenara gelmek zorunda kalınca Anadolu Efes koçu Ozan Havuzlu, pozisyonda diskalifiye edici faul kararının çıkması yönünde itirazlarını sürdürdü vee hakemler tarafından teknik faul ile cezalandırıldı. Geri kalan bölümde farkın da iyice açılmasıyla birlikte rahat bir oyun ortaya koyan Anadolu Efes, deplasmanda Tofaş’ı 60-73 mağlup etmeyi başardı.

İstatistikler;

Tofaş: Ege Demir 12 sayı, 10 ribaund, 3 blok, Bora Satır 10 sayı, 1 ribaund, 2 asist, 1 top çalma, Batın Tuna 8 sayı, 6 ribaund, 3 asist, 2 top çalma
Anadolu Efes: Göktuğ Baş 20 sayı, 15 ribaund, 6 asist, 3 top çalma, Eren Has 15 sayı, 3 ribaund, 2 asist, 1 top çalma, 1 blok, Enes Bayraktar 14 sayı, 5 ribaund, 5 asist, 5 top çalma, 1 blok, Tarık Sezgün 13 sayı, 9 ribaund, 1 asist, 2 top çalma

 

Yorumlar Okunma: 5460