Düşmemek için başlayıp zirveye oynayan takım: Fethiye Belediye - BasketFaul.com

Düşmemek için başlayıp zirveye oynayan takım: Fethiye Belediye

11-02-20 21:25
Bazen çok büyük paralarla kadro kurar ama başarılı olamayabilirsiniz... Bazen de mütevazi parayla yola çıkıp çok başarılı olabilirsiniz... Takım olabilmek başka bir şey... Egoları bir tarafa bırakıp o gruptaki herkes elini taşın altına koyuyorsa, aynı şeyleri hissedebiliyor, yanındakinin açığını kapatmaya çalışıp fedakarlık yapabiliyorsa... İşte o zaman o organizasyonun harcadığı her kuruş, liraya dönüşüyor ve bütçenin çok üzerinde verimlilik sağlanabiliyor...

Lokman Hekim Fethiye Belediye bu tanıma çok uyuyor... TBL'de çok daha büyük bütçelerle kurulmuş kadrolar varken, Fethiye Belediyesi düne kadar tek başına liderdi, bugün de zirvenin ortağı... 

Sezon bittiği zaman BSL'ye çıktıkları için kutlamaları mı kabul edecekler, yoksa bir sonraki sezon TBL için planlama mı yapacaklar? Şimdiden bilemeyiz ama sonuç ne olursa olsun Fethiye Belediyesi bu lig için sezonun "bütçe-verimlilik" hesabı yapıldığında en başarı kulübü...

Bu takımın koçunu, oyuncularını tanıyoruz ama yöneticilerini tanımıyoruz. Belli ki öne çıkmak yerine ekip anlayışıyla el ele vermişler... Biz yine de başarı öyküsünü öğrenmek için yöneticilerden ismini yeni öğrendiğimiz  Miraç Efe Doğan'ı bulup konuştuk.
 

Miraç Efe Doğan kulübin yönetim kurulu üyesi ve genel koordinatörü ama başka bir özelliğini daha öğrendik...

Yıl 1999'da 13 yaşında olan Miraç Efe Doğan ve birkaç arkadaşı sokakta basketbol oynamaya başlamış. Sonra salonda oynamak isteyip günün belediye başkanına gitmişler... "Amca, bizim için bir kulüp kursana..." İşte Fethiye Belediye Spor Kulübü'nün kuruluşu... Doğan altyapılarda basketbolla birlikte futbolu birlikte götürmüş, sonrasında profesyonel futbolcu olunca basketbolu bırakmış... Aslında basketbolu değil, oynamayı bırakmış... Çünkü basketbol virüsünü kapmış ki bugün basketbol şubesinin başında...

Lafı uzatmadan sözü ona verip bugünleri dinleyelim...

* Kulübü bu sezon borçlu şekilde aldık ve gün itibariyle çok büyük bölümünü de temizledik. Açıkçası önceliğimiz bütçe denkliğini sağlamak, böylece sürdürülebilirliğin ilk adımlarını atmaktı.
* Sezon başlarken sportif açıdan ligde kalmayı, yapabilirsek play off'lara kalmayı hayal ediyorduk. Doğrusu bu kadarını tahmin edememiştik.
* Bir yıl bir hedef uğruna büyük paralar harcayabilir ama sonrasında çok zorlanabilirsiniz. Biz kadroyu imkanlarımızı aşmadan kurduk.
* Başarımızda Fethiyeli olan Alkım Ay'ın emeği çok fazla. Yazın çok iyi çalıştı, bütçemize uygun en doğru isimleri bir araya getirdi. Şimdi Reha Abi'nin (Öz) katılımı ile daha da güçlendik.
* Sezon başlarken tribünlerimizde boşluklar daha fazlaydı, şimdi ise dışarıda seyirciler kalıyor çünkü Fethiye hem basketbolu, hem bu takımı çok seviyor.
* Belediye Başkanımız Alim Karaca takımın başarısı için çok şey yaparken, kulübün geleceğini de garanti altına almaya çalışıyor. 
* Saran Grubu'nun desteği ile daha modern ve talebi karşılayacak bir salonun proje aşamasındayız. Bu salon sayesinde altyapımızı da geliştirme olanağı bulacağız.
* Gün itibariyle takımdan kimseye borcumuz yok ve olmayacak da... Kulübün sürdürülebilirliği açısından karşılayacağımız taahhütlerde bulunmuyoruz.
* Hesaplarımızda olmadığı kadar büyük bir başarıyla bu noktaya geldik. Bu sezon lige başlarken, TBL için hazır olup olmadığımız sorgulanabilirdi. Eğer BSL'ye çıkacak olursak da gerekeni yapmaya hazır bir ekibimiz var ama bizim için en önemlisinin sürdürülebilirlik olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum.

 

Yorumlar Okunma: 4145