Muhsin'i biraz daha tanımak için... (Ebru Erdoğan) - BasketFaul.com

Muhsin'i biraz daha tanımak için... (Ebru Erdoğan)

07-02-20 22:21
Bu sezon gelişimini keyifle izlediğimiz bir çok oyuncumuz var. Bunlardan biri de TOFAŞ'ın uzunu Muhsin Yaşar...

BSL: 15:38 dk, 10.1 sayı, yüzde 68 ikilik, 3.2 ribaund
Eurocup: 15:40 dk, 7.1 sayı, yüzde 59 ikilik, 2.5 ribaund

Geçmiş yıllara göre her şeyi daha iyi yaptığını, yine de iyi yaptıklarını bile geliştirmesi gerektiğini söyleyebiliriz... Floater ya da gözyaşı damlası hariç... 

Muhsin Yaşar'ı biraz daha yakından tanımak istedik ve floater'la birlikte merak ettiğimiz diğer soruları yönelttik.

8 yaşındayken Yalova'da bir basketbol okulunda tanışmış basketbolla... Sonra Oyak Renault onu Bursa'ya getirmiş... Renault basketbol şubesini kapatınca da yeni durağı TOFAŞ olmuş...

Başka bir otomobil fabrikasının takımında başlayıp yıllarını geçirdiği, serpildiği, geliştiği TOFAŞ için yorumu şöyle:
"Ne ben, ne evdekiler kulüpleri pek tanımıyorduk, Oyak denemesinden sonra kendimi TOFAŞ'ta buldum. O günlerde bu gelişmenin benim için iyi mi, kötü mü olduğunun farkında değildim. Çok bilinçli olmasa da en doğru adrese gittiğimi şimdi farkedebiliyorum. Hem iyi koçlarla ciddi bir altyapı organizasyonu ve ardından gençlere kucak açmış, üstelik hedefleri olan bir A Takım... Ne kadar şanslıymışım?"

Gelelim rakiplerinin gözyaşına dönüşen floater atışına...
"Kaya Abi (Peker) öğretti ve 'Bunu öğrenirsen seni savunmaları zorlaşır ve bu atıştan çok ekmek yersin' dedi. O  TOFAŞ'tayken çok gençtim ve beni antrenman öncesi, sonrası floater çalıştırdı. Sağolsun..."

Konu atışlardan açılmışken, 3 sayıya geçtik. Muhsin 5 sezondur önce az, şimdi çok süre alıyor ama henüz üçlük isabeti yok... Acaba günümüz basketbolunda uzunların yeni silahı 3 sayı ilgisini çekiyor muydu?
"Özellikle NBA'de artık bütün uzunların yüzdeli üçlük attığını takip ediyorum. Bizim Devin Williams da bir maçta 4 isabet bulmuştu. Yavaş yavaş çembere uzak atışımı geliştirmeye çalışıyorum... Tabii önce orta mesafe ancak antrenmanlarda 3'lük de çalışıyorum. Fena da gitmiyor... Önümüzdeki yıllarda 3'lükleri portföyüme eklemek istiyorum."

Bir uzuna sormak nezaketsizlik de olsa gözümüzü karattık: "Uzunların gelişimi geç olur derler, sence de öyle mi?
Alınganlık yapmadı, hatta kabul de etti... "Bence doğru. Kısaların vücudu daha çabuk oturuyor, uzunların güç olarak kendini bulması ise daha fazla zaman alıyor. Oyun görüşü olarak da benzer şeyleri söyleyebilirim. 2 yıl öncesine göre kendimi çok farklı hissediyorum. 2 yıl sonra da belki bugün için aynı şeyleri tekrarlayacağım. Bu arada uzunların basketbol yaşamının da daha uzun olduğunu unutmayalım."

Muhsin Yaşar A Milli Takım'a daha önce de davet edilmiş ancak turnuva görememişti. Bu sezonki performansı ise kadroya girme şansının çok daha fazla olduğunu gösteriyor.
"Altyapılarda sadece U20'de oynadım ve Avrupa Şampiyonu olduk. Her oyuncu gibi benim de hayalimde elbette A Milli Takım var. Umarım bu defa 12'de yer bulabilirim."

Türk Basketbolu'nun şimdilerde azalsa da en büyük sorunlarından biti yaş küçültme... Belki inanmayacaksınız ama Muhsin Yaşat küçültme değil, büyütme...
"7 Ocak 1996'da doğmuşum ama evdekiler beni nüfusa 31 Aralık 1996 olarak kaydettirmişler... Bir an önce askere gidip hayata erken atılmamı düşünmüş olabilirler...Bu nedenle altyapıda kendimden büyüklerle oynadım ancak açıkçası bunun faydasını da gördüm. Ben yine de doğumgünlerimi 7 Ocak'ta kutluyorum."

Muhsin Yaşar birçok basketbolcu gibi Türkiye'deki sistemim sistemsizliğinden, eğitimle basketbol arasında yol ayrımına gelip birini seçenlerden...
"Ben basketbolu tercih ettim ve liseden sonra eğitimime devam etmedim. Birlikte oynadıklarımdan bazıları ise basketbolu bıraktı. Şu anda durumum çok uygun değil ama zamanı geldiğinde hazırlanıp üniversite sınavına gireceğim."

 
 
Muhsin'in isminin en çok duyulduğu olay halen Büyükçekmece'de oynayan Upshaw'un Polonya takımı ile TOFAŞ maçına çıkmaya hazırlandığı sırada ayakkabısını unuttuğunu farketmesinden sonra olmuştu. Ayak numaraları aynı olan Muhsin, Uphaw'ın imdadına yetişmiş ve yedek ayakkabısını verip maça çıkmasını sağlamıştı.
O günü gülerek şöyle anlattı: "Hiç düşünmeden ayakkabımı verdim. bana karşı çok da iyi oynadı. Zaten hem cüssesi, hem basketbol bilgisi ile savunulması zor bir oyuncu. Upshaw maçtan sonra ayakkabımı teşekkür ederek geri verdi, arkasından bana bir de ayakkabı hediye etti. Bu sezon Büyükçekmece maçında da 'Sana hediye ettiğim ayakkabılardan memnun musun?' diye şaka yaptı."
 
Gelelim kısa yanıtlarına...
* Milli Takım antrenmanları sayesinde yaz aylarını iyi geçirmem bu sezonki performansımı olumlu etkiledi.
* En çok Upshaw'a ve Moustapha Fall'a zorlandım. Fall çok uzun be abla...
* Sammy Mejia bizim için sadece kaptan ve lider değil gerçek bir ağabey... Benim İngilizcem iyi değil ama Allah'tan onun Türkçesi iyi.
* Çoğu kez faul sorun yaşıyorum. Mutlaka benim hatalarım var ama özellikle kısalar uzunlarla karşılaşınca hakemleri aldatmaya çalışıyor.
* Evimizde daha iyi oynuyorum, galiba taraftarın etkisiyle... Dışarıdaki performansımı da artırmalıyım.
* Saha dışında konuşkanım, gülmekten ve güldürmekten hoşlanırım ama programımız o kadar yoğun ki boş zamanları dinlenmekten başka şeylerle geçirmemiz kolay değil. Yani konuşacak pek fırsat olmuyor.

 

Yorumlar Okunma: 2295