Larkin 2. yarıda ortaya çıktı, her şey değişti - BasketFaul.com

Larkin 2. yarıda ortaya çıktı, her şey değişti

06-02-20 22:25
THY Euroleague'de Anadolu Efes evinde Zalgiris Kaunas karşısında üç çeyrek zorlansa da ilk yarıda sayı atamayan Larkin'in ritmini bulması ve art arda gelen savunma kaynaklı sayılar kilidi açtı. Temsilcimiz karşılaşmayı 96-91 kazandı.

Zalgiris Kaunas 19 üçlükle attığı 91 sayının 57'sini üçlüklerden elde etti. Bu performans yayın gerisinden Euroleague tarihinin en iyi ikinci performans anlamına geliyordu. Geçen sezon bir maçta 21 üçlük kaydeden Buducnost ise bu rekorun sahibi.

Maça Anderson'ın üç numarada olduğu savunmacı bir beşle başlayan Anadolu Efes, ilk dakikalarda sete set hücumda top trafiğini sağlarken zorluk çekti. Buna karşılık topsuz hareketlilikten beslenip boş atışları cezalandıran Zalgiris yayın gerisinde ritmini bulup skoru 3.5 dakika sonunda 8-0'a getirdi. Efes akabinde Micic-Simon ikilisinin oyuna girmesiyle toplamda 3 top yönlendiriciyle sahada kalırken bunun sonucunda dışarıda Micic, içeride Pleiss'ın sayıları geldi. Böylecek 10 dakikayı Zalgiris yalnızca 1 sayı önde geçebildi (19-20). 

Lacivert-beyazlılar ikinci yarıya Beaubois'nın üçlükleriyle başlasa da Zalgiris'in kısalara yarı sahada yaptığı baskıyı yüksek tutması Larkin'i devre dışı bıraktı, Eres'in hücum verimliliği evindeki maçlardaki ortalamanın bir tık altında kaldı. Litvanya ekibi boyalı alanda fiziksel anlamda dezavantajlı olduğu akşamda hücumlarını içten dışa paslarla doğru üçlüğü bulma üzerine kurgulayarak sonuca gitti. Zalgiris Kaunas yayın gerisinde KC Rivers'ın önderliğinde 10/13 ile oynadığı ilk yarıyı 43-40 önde tamamladı.

Zalgiris ikinci yarıda da Efes yardımlarını ve ikili oyun savunmasındaki hatalarını dengeli top trafiği sayesinde cezalandırmayı sürdürdü, günün hikâyesini oluşturan üçlükler art arda geldi. Ribuandların dengede seyretmesiyle aradığı açık alanı bir türlü bulamayan temsilcimiz ise Micic ve Simon'un sorumluluk almasıyla maçtaki iddiasını korudu. Zalgiris son çeyreğe 63-65 önde girdi. 

Son çeyrekte Larkin ve Beaubois'nın başlattığı topa baskı sonuç verirken lacivert-beyazlılar beklediği savunma kaynaklı sayıları karşılaşmanın en kritik bölümünde elde etti. Larkin'in de içeri daha fazla penetre ederek ritmini bulmasıyla 14-6'lık bir sekans yakalandı. Son 2.5 dakikaya 85-78 önde girmeyi başaran Efes maçı kazandı.

Öne çıkanlar...
Anadolu Efes: Shane Larkin 25 sayı (11/11 serbest atış), 2 ribaund, 4 asist, Rodrigue Beaubois 10 sayı, 3 ribaund, 2 asist, Tibor Pleiss 15 sayı, 3 ribaund, Vasilije Micic 22 sayı (3/5 üçlük), 3 asist, Krunoslav Simon 15 sayı, 3 ribaund, 2 asist

Zalgiris: KC Rivers 21 sayı (6/11 üçlük), 2 asist, Nigel Hayes 11 sayı (3/3 üçlük), 2 ribaund, Zach Leday 22 sayı (3/3 üçlük), 6 ribaund, 6 asist, Edgaras Ulanovas 12 sayı (2/3 üçlük), 3 ribaund, 2 asist 

Yorumlar Okunma: 1963