Efes, CSKA'dan rövanşı aldı (Can Tüysüz) - BasketFaul.com

Efes, CSKA'dan rövanşı aldı (Can Tüysüz)

04-02-20 22:21

İSTATİSTİK:

Anadolu Efes, ilk yarıda kaybettiği CSKA'yı Moskova'da 82-79 yenerek gövde gösterilerine bir yenisini ekledi. İlk periyodda farkı 12'ye kadar çıkarak Efes üçüncü çeyrekte yakalandı, Beaubois'in üçlükleriyle yakaladığı küçük avantajı kullandı ve deplasmanda Barcelona, Real Madrid'den sonra CSKA'yı da yenip liderliğini açık ara sürdürdü.

Anadolu Efes maça Larkin-Beaubois-Anderson-Singleton-Pleiss beşi ile başlarken CSKA maça James-Hackett-Kurbanov-Voigtmann-Hines beşi ile başladı.

Anadolu Efes savunma stratejisini Mike James'i durdurmak üzerine kurarken CSKA da Shane Larkin'i durdurma üzerine kurdu. CSKA tüm ikili oyunlarda tepede show-up yapıp Larkin'i köşelere doğru tuzaklara yönlendirmeye çalışsa da bunda başarılı olamadı. Anadolu Efes hücumda sabırlı ve doğru oynayarak tüm oyunculardan sayı bulmayı başardı. Savunmada ise Mike James'e karşı ikili oyunlardan sonra köşedeki oyuncudan rotasyon savunmasını iyi getiren Efes Mike James'in önünü sürekli tıkayarak potaya gitmesine engel olmaya çalıştı. Bununla beraber CSKA hücumda bir türlü akışkanlığı sağlayamadı ve Mike James-Daniel Hackett ikilisi sürekli ilk perdeden sonra hızlı atışlar kovalamaya çalıştı. İlk çeyrekte Anadolu Efes oyunun iki tarafında da istediklerini sahaya daha iyi yansıtan taraf oldu ve çeyreği 25-16 önde kapattı.

İkinci çeyreğe rotasyona giderek başlayan Efes Larkin'i kenara alarak Micic liderliğinde oyuna başladı. CSKA bu çeyrekte savunmada daha agresif davrandı ve Micic'in Larkin kadar etkili olmasını önlemeyi başardı. Hücumda da Mike James perde istemekten vazgeçerek daha fazla bire bir oynamaya yöneldi ve farkı yaratan isim oldu. Anadolu Efes rotasyonda Sertaç ve Peters'tan da istediğini alamadı ve Ergin Ataman tekrar Larkin-Beaubois-Singleton-Pleiss dörtlüsüyle ilk beşine yakın bir beşe döndü. Bu beşle Efes oyun ve skor kontrolünü kaybetmese de çeyrek sonunda Micic'in yaptığı basit top kaybı ivmeyi kaybettirdi. Anadolu Efes devreye 41-37 önde girdi.

Üçüncü çeyreğe etkili başlayan taraf CSKA Moskova oldu. Anadolu Efes çok fazla hücum ribaundu verdi ve CSKA Moskova ikinci şansları iyi değerlendirerek üç sayı çizgisinin gerisinden isabetleri bularak Efes'i çok fazla zorladı. Ergin Ataman pivot pozisyonunda Pleiss ve Sertaç'ı denese de ribaund anlamında istediğini yine bulamadı ve çeyrek sonunda Moerman-Singleton ile çift dört numaraya döndü. CSKA adına Mike James ve Voigtmann çok etkili olurken Kyle Hines da savunmada etkili oldu. Kırılma anlarında Anadolu Efes Larkin ve Micic ile skor bulmayı başardı ve son çeyreğe 58-57 önde girdi.

Son çeyrekte Anadolu Efes savunma ribaundlarına daha konsantre başladı. Efes Moerman-Baubois ikilisinin üç sayı çizgisinin gerisinden bulduğu basketler ile farkı 6 sayıya çıkardı. Ardından gelen CSKA molası sonrası CSKA hücumda daha etkili olmayı başardı ve farkı kapatarak skoru eşitledi. CSKA savunmada Sant-Ross ile Larkin üzerinde çok baskılı savunma yaptı ve Larkin'i sınırlamayı başardı. Ergin Ataman Moerman-Singleton çift 4 numarası ile mücadele etmeye devam etse deHines'ın hücum ribaundlarında etkinliğini artırması sebebiyle bitime iki dakika kala Pleiss'ı oyuna aldı. Bitime 1.13 kala hücum süresinin bitimine 0.1 saniye kala Beaubois'in bulduğu üçlük ile Anadolu Efes skoru 79-75'e getirdi. Devamındaki hücumda Anadolu Efes Mike James'i ikili oyundan sonra kenara sürükleyerek topu elinden çıkarmasını sağladı ancak Nikita Kurbanov köşeden üçlüğü bulmayı başardı. Son bir dakikaya 79-78 Anadolu Efes üstünlüğü ile girildi. Moladan Larkin'in bire bir hücumda Bolomboy üzerinden bulduğu orta mesafe atış ile son 40 saniyeye Anadolu Efes 81-78 önde girdi. Doğuş Balbay'ın savunmasına Mike James 30 saniye kala airball attı. Singleton'un kaçan üçlüğünden sonra 3.8 saniye kala Hackett çizgiye gitti, ilkini attı (81-79), ikincisini bilerek kaçırmak istedi ancak potalı sayı oldu. 2.7 saniye kala Larkin maçta ilk kez serbest atış kullandı ve ilkini sayıya çevirip, ikincisini isteyerek kaçırdı, CSKA'ya atış süresi kalmadı.

Öne çıkanlar...
CSKA: Mike James 20 sayı (2/8 üçlük), 3 asist, 6 top kaybı, Johannes Voigtmann 15 sayı (3/8 üçlük), 5 ribaund, 3 asist, Daniel Hackett 11 sayı, 3 ribaund, 3 asist

Anadolu Efes: Shane Larkin 23 sayı (4/9 üçlük), 2 ribaund, 4 asist, 5 top kaybı, Rodrigue Beaubois 13 sayı (3/6 üçlük), 2 ribaund, Tibor Pleiss 11 sayı, 4 ribaund, Vasilije Micic 19 sayı (2/3 üçlük), 3 ribaund, 5 asist 

Yorumlar Okunma: 2014