Kandemir: Toparlanma Bıyıktay'ın gelmesi ve Theodore'un ayrılmasıyla başladı - BasketFaul.com

Kandemir: Toparlanma Bıyıktay'ın gelmesi ve Theodore'un ayrılmasıyla başladı

03-02-20 20:56
Beşiktaş'ta yeni yönetimin "basketbol altyapı ve yeniden yapılandırma direktörlüğü" olarak göreve getirdiği Ahmet Kandemir ile kısa ve orta vadede neleri hedeflediklerini konuştuk. Yıllar önce antrenörlüğe başladığı kulüp olan Beşiktaş'a bu defa direktör olarak dönen Kandemir'in önemli mesajları şöyle:

* Yıllardır gelirinden fazla bütçelerle yola çıkılması, ödemelerin yapılamaması, FIBA'da biriken dosyalar, transfer yasakları yanlış politikaların kaçınılmaz sonucu oldu.

* Onlarca oyuncu sözleşmelerini feshedip gitti ama sanki oynamış gibi sözleşmeler gereği giden oyuncular ve menajerleri paralarının tamamını faiziyle aldılar, BAT'a ayrıca ödemeler yapılmak durumunda kalındı.

* Oyuncular da "Beşiktaş'ta param gecikir" diye düşünerek normal fiyatından daha fazla taleplerde bulunmuş ve bu nedenle değerinden yüksek paralarla sözleşmeler imzalanmış. 

* Bu sezona da aynı mentalite ile başlanmış ve ikinci aydan itibaren sorunlar kulübün karşısına çıkmış. Sözümüzü yerine getirerek Beşiktaş'ın imajını düzeltmek zorundayız. Beşiktaş'a yakışan da budur. İmaj düzeldikten sonra sponsor geliri de artar.

* Beşiktaş'ın şu andaki durumu itibariyle oyuncular için 3-4 milyon dolarlık bütçe ayırma imkanı yok, kaldı ki buna gerek de yok.

* Bundan sonra döndürülebilir bütçelerle yola çıkılacak. İyi araştırmalar yapılır, genç ama doğru isimler bulunursa, 1.5 milyon dolar yabancı bütçesi yerine daha az parayla daha iyi iş yapabilecek yabancılar bulabiliriz ve buna mecburuz. Ayrıca paraların zamanında ödeneceği konusunda inandırıcı olabilirsek oyuncular gerçek rakamlarla alınabilir.

* Jordan Theodore'a 400 bin dolar vermek yerine Theodore olabilecek genç yabancıları buraya getireceğiz. Artık üretim ekonomisine geçecek ve yerlisiyle, yabancısıyla daha genç, az maliyetli ama potansiyelli  oyuncular araştıracağız.

* Koç Ivanovic, Theodore ve McAdooo ile ibralaşarak ayrıldık. Bunu yapamasak fesih hakkı kazanarak tüm paralarını alma durumunda olacaklardı. Bu üç isimden ayrılarak ödemekte zorluk yaşanan bütçeye 850 bin dolarlık rahatlama sağlandı.

* Ivanovic'e 1.5 yılda 600 bin euro ödenmiş. Beşiktaşlı Burak Bıyıktay ile çok daha iyi olmadı mı? Yugoslav kökenli koçlar oyuncularla iletişim konusunda iletişim yaşarlar, Burak Bıyıktay'ın oyuncularla iletişimi çok iyi. Bu da takıma, oyuna yansıdı.

* Pas vermeyen, arkadaşlarını oyundan soğutan Theodore'un ayrılması takıma pozitif enerji kazandırdı. Şimdi top paylaşılıyor ve herkes daha mutlu. Düzelme Thodore'un ayrılmasıyla başladı ve tabii Bıyıktay'ın göreve başlamasıyla...

* Öncelikli hedefimiz mevcut kadronun ödemelerini yapmak ve gelecek sezona mümkünse borçsuz ya da küçük borçla girmek istiyoruz. Maç kazanmak önceliğimiz olmasa da oluşan hava birlikte oynayan, savaşan ve rakip kim olursa olsun kazanmaya çalışan bambaşka bir takım yarattı.

* Galip gelmek, kazanmak, üst sıralarda bulunmak önemli ama daha önemlisi oyuncuların sahada sonuna kadar savaşması ve mücadele etmesi. Sezon başından beri boş olan salon ayrılan oyuncularımıza rağmen son iki maçta neredeyse tamamen doldu çünkü gelenler savaşan oyuncular göreceklerini biliyorlardı.

* Beşiktaş 3 milyon dolarla yola çıkıp, 25 milyonluk euroluk takımlarla yarışamaz ama şunu da biliyorum ki iyi çalışılırsa 1.5 milyon dolarlık takımla aynı işler başarılabilir.

* Yerlisiyle, yabancısıyla uzun yıllar beraber oynayan takım yaratmak istiyoruz. Kadro istikrarı başarının nedenlerinden biri. Ayrıca altyapıdan da iyi yetişmiş oyuncular kazanmak için yoğun bir çalışma içinde olacağız. Hedefimiz Beşiktaş basketbol şubesini camiada güvenilir hale getirmek ve  zaman içinde tercih nedeni olmak. (Basketfaul)

Yorumlar Okunma: 5605